همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ چیست؟

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ (بازاریابی پورسانتی) در واقع یک تاکتیک بازاریابی بر اساس عملکرد است که در آن صاحب یک بیزینس (معمولا آنلاین) به وب سایت ها یا افراد دیگر می سپارد که پیشنهاد خرید محصولاتش را در وب سایت خود قرار دهند و به ازای هر مشتری که از طریق لینک ناشر افیلیت وارد وب سایت شود و اقدام به خرید کند کمیسیونی توسط صاحب بیزینس به ناشر افیلیت تعلق می گیرد.

این اقدام را اصلا با تبلیغات معمول اشتباه نگیرید چرا که برای تبلیغات معمول باید هزینه پرداخت کرد در صورتی که افیلیت مارکتینگ هزینه ای ندارد و فقط بر اساس مشتری آورده شده هزینه پرداخت می شود. سیستم افیلیت می تواند در تمامی زمینه ها از همکاری در فروش لباس گرفته تا همکاری در فروش محصولات آموزشی مورد استفاده باشد و هیچ محدودیتی از لحاظ نوع کالا ندارد.

افیلیت مارکتینگ

مثلا فرض کنید دارای یک وب سایت فروش ساعت های هوشمند (صاحب محصول) هستید و می خواهید از سیستم همکاری در فروش ساعت استفاده کنید. تبلیغتان را بدون هزینه توسط روش افیلیت مارکتینگ در وب سایت مشابه مثلا فروش موبایل (افیلیت یا ناشر) قرار می دهید تا فروش ساعت های هوشمندتان را افزایش دهید. به ازای هر مشتری که از آن وب سایت موبایل فروشی وارد وب سایت شما شد و اقدام به خرید کرد درصدی از مبلغ خرید را به وب سایت فروش موبایل می دهید.

گروه های مختلف در افیلیت مارکتینگ ( همکاری در فروش )

معمولا 4 گروه در افیلیت مارکتینگ شرکت دارند:

  • افیلیت ها Affiliates (ناشران تبلیغ)
  • صاحبان محصول یا Merchants ( صاحب بیزینس تبلیغ شونده)
  • شبکه ها Networks (شبکه هایی که افیلیت ها را مدیریت می کنند)
  • مشتریان Customers ( کاربران و مصرف کنندگان نهایی محصول)

افیلیت مارکتینگ

افلیت ها یا ناشران تبلیغ چه کسانی هستند؟

افیلیت یا ناشر می تواند یک کمپانی و یا حتی یک فرد مستقل باشد. معمولا افیلیت ها بلاگر ها یا تولید کنندگان محتوایی هستند که در زمینه مشابه محصول مورد نظر محتوا تولید می کنند و صاحبان محصول به وسیله آنها محصولشان را تبلیغ می کنند. کمیسیونی که افیلیت ها تعلق می گیرد ممکن است به ازای فروش محصول، عضویت کاربر در خبرنامه و یا حتی افزایش ترافیک وب سایت باشد.

صاحبان محصول چه کسانی هستند؟

صاحبان محصول یا Merchant ها در واقع همان تبلیغ شوندگان هستند که معمولا صاحب محصول یا سرویس خاصی هستند و همانطور که در بالا گفتیم به ازای هر خرید موفق و یا هر هدف دیگری به افلیت ها پورسانت پرداخت می کنند.

افیلیت مارکتینگ

شبکه های همکاری در فروش چه کسانی هستند؟

شبکه ها یا Networks مانند یک واسطه میان صاحبان محصول و ناشران عمل می کنند و با انتخاب بهترین و مناسب ترین ناشر احتمال موفقیت تبلیغ را بالا می برند چرا که بر بازار تبلیغ و کمپانی های موجود تسلط و شناخت بیشتری دارند و برای صاحب محصول بهترین گزینه را انتخاب می کنند. در واقع می توان گفت این شبکه ها همان سرویس های ارائه دهنده تبلیغات آنلاین هستند.

افیلیت مارکتینگ

نقش شبکه ها در همکاری در فروش

شبکه ها یا Networks مانند یک واسطه میان صاحبان محصول و ناشران عمل می کنند
یکی از نمونه شبکه های ایرانی ارائه دهنده خدمات تبلیغات آنلاین و افیلیت مارکتینگ شرکت ادرو Adro است که یکی از خدماتش این است که زمینه همکاری صاحبان محصول و ناشران افیلیت را فراهم می کند. هم چنین هر فردی با عضویت در سیستم همکاری در فروش ادرو می تواند به فروش کالا ها کمک کند و به ازای هر خرید شخص سومی پورسانت دریافت کند.

مشتریان چه کسانی هستند؟

مشتریان یا مصرف کنندگان نیز کاربرانی هستند که از طریق لینک ناشر وارد وب سایت صاحب محصول شده و کمیسیون ها را رقم می زنند. آمار کاربران توسط سایت ناشر یا افیلیت ثبت می شود و مشخص می شود چه تعداد مشتری از لینک ناشر وارد وب سایت اصلی شده و خرید کرده است.

افیلیت مارکتینگ

انواع برنامه های همکاری در فروش
پرداخت به ازای کلیک PPC :

در این مدل ناشر به ازای تمام کلیک هایی که از طرف او ایجاد شده بدون در نظر گرفتن اینکه به خرید منجر شده یا نه هزینه دریافت می کند ( البته این مدل بسیار نادر است مگر اینکه صاحب محصول در مرحله معرفی محصول باشد و هدفش افزایش ترافیک باشد).

پرداخت به ازای جذب لید PPL:

در این مدل ناشر به ازای هر مشتری بالقوه که ایجاد کرده هزینه دریافت می کند. (مثل ثبت نام و عضویت در وب سایت)

پرداخت به ازای فروش PPS :

در این مدل ناشر به ازای هر فروشی که برای صاحب محصول انجام می شود هزینه دریافت می کند این مدل معمول ترین روش افیلیت مارکتینگ است و برای هر کسب و کاری مناسب است.

افیلیت مارکتینگ

همکاری در فروش شبکه های اجتماعی

تا به اینجای مطلب شاید سوال پیش بیاید که آیا افیلیت مارکتینگ فقط مخصوص وب سایت است؟ باید گفت که خیر. همکاری در فروش کالا در هر پلتفرم آنلاینی و برای هر کسی امکان پذیر است. فقط کافی است یک وب سایت، کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام داشته باشید و نیازی هم به تعداد زیادی مخاطب نیست اگر حتی یک نفر هم به خرید ترغیب شود شما کمیسیون تان را دریافت می کنید. به عنوان مثال برای همکاری در فروش تلگرام، لینک فروشگاه (صاحب محصول) مورد نظر را در کانال تلگرامی خود قرار دهید و به ازای خرید هر مشتری پورسانت بگیرید. کار در منزل به همین راحتی!

 نمونه ی جهانی بهترین سیستم همکاری در فروش

Amazon Associates یکی از بهترین سیستم های همکاری در فروش جهانی است. همانطور که گفتیم در سطح جهانی شرکت آمازون اولین و معتبرترین شرکتی بود که سیستم افیلیت را پایه گذاری کرد. هنوز هم بعد از گذشت سالها همکاری در فروش آمازون یکی از بهترین سیستم های افیلیت است.

افیلیت مارکتینگ

سیستم همکاری در فروش آمازون

Amazon Associates یکی از بهترین سیستم های همکاری در فروش جهانی است
روش کار به این صورت است که شما در این سیستم ثبت نام می کنید و یک لینک افیلیت خاص به شما تعلق می گیرد. این لینک را در وب سایت یا شبکه اجتماعی تان قرار می دهید و هر فردی که روی آن کلیک کند یک کوکی به Browser آنها اضافه می شود که از آن طریق می توان محل ورود مشتری را مشخص کرد و فهمید از کدام سورس وارد شده است.

افیلیت مارکتینگ

نمونه ایرانی: سیستم افیلیت مارکتینگ در دیجی کالا

یکی از رقبای سرسخت دیجی کالا افیلیت، تا قبل از فروپاشی شرکت بامیلو، بامیلو افیلیت بود که امروزه کمتر نامی از آن شنیده می شود و این فروشگاه تبدیل به فروشگاه اسنپ مارکت شده است.

افیلیت مارکتینگ

مزیت های سیستم افیلیت مارکتینگ

  • صاحبان محصول در سطح وسیع تری می توانند محصولات و خدمات خود را بفروشند.
  • صاحبان محصول بدون صرف وقت برای پیدا کردن مشتری به مارکت بزرگ تری دست پیدا می کنند.
  • برنامه هایی که آمار های خرید را در وب سایت ناشر افیلیت مشخص می کنند یک منبع قابل اعتماد و حاضر برای بررسی تقاضای مشتری هستند.
  • برنامه های افیلیت مارکتینگ برای تولید کنندگان محتوا و وب سایت ها یک منبع درآمد آسان در کنار منابع درآمدی دیگر هستند و پلتفرمیی بسیار کم هزینه برای تبلیغات صاحبان محصول به شمار می آیند.
  • سیستم همکاری در فروش نیازمند سرمایه گذاری نیست.
  • ناشر افیلیت تنها با قرار دادن یک لینک بدون هیچ زحمتی کسب درآمد می کند.

برای همکاری با یکپارچه با پشتیبان ما در ارتباط باشید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.