آموزش و تحلیل رتبه الکسا یک سایت

آموزش و تحلیل رتبه الکسا یک سایت

تحلیل رتبه الکسا یک سایت

تحلیل رتبه الکسا ، سایت الکسا یکی از سرویس های خدماتی شرکت آمازون است. که در سال 1996 باهدف جمع‌آوری داده‌های اطلاعاتی ارزشمند و فروش این اطلاعات فعالیت خود را آغاز کرده است.و به عنوان پایگاهی برای رتبه بندی سایت ها از نظر تعداد بازدیدکنندگان و صفحات بازدید شده است. سایت الکسا با در نظر گرفتن ملاک های آماری و محاسباتی مختلف، در نهایت سایت ها را رتبه‌بندی می‌کند. رتبه الکسا یک سایت دقیقاً مانند رتبه کنکور ما ایرانی ها است یعنی هر چه رتبه یک سایت نزدیک به یک باشد بهتر است و آن سایت بازدید بیشتر و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

alexa

تحلیل رتبه الکسا
آیا تولبار الکسا اصلی‌ترین ملاک برای رتبه بندی سایت ها است؟

طبق اعلام الکسا یکی از مهم‌ترین ملاک های آماری و اطلاعاتی برای رتبه‌بندی سایت ها تولبار الکسا است. همان طور که در بالا گفتیم رتبه الکسا مانند کنکور ما ایرانی هاست ولی برخلاف آزمون کنکور که برگزارکننده به تمام نتایج شرکت‌کنندگان دسترسی دارد، الکسا به همه دستگاه‌های متصل به اینترنت نیست تا بخواهد آمار دقیق از میزان بازدید ها را در دیتابیس اطلاعاتی خود داشته باشد. بلکه آمار خود را فقط از دستگاه‌های دریافت می‌کند که تولبار الکسا را نصب‌کرده باشند و باهر بازدید از یک سایت یک پالس را به الکسا ارسال کرده باشد و از رفتار این کاربران است که در مجموع الکسا اقدام به رتبه بندی سایت ها می‌کند.

تحلیل رتبه الکسا

آیا رتبه الکسا مهم است؟

بسیاری از افراد بر این عقیده دارند که رتبه الکسا چندان مهم نیست و تأثیری در کسب کارشان ندارد. ولی برخلاف تصور این افراد باید بگویم یکی از ملاک های اصلی الکسا برای رتبه دهی به سایت ها آمار بازدید سایت است. و رتبه خوب با افزایش بازدید همراه است که باعث افزایش فروش و بهتر دیده شدن شما در بین رقبا می‌شود به همین خاطر می‌توان از آمار الکسا به عنوان ابزاری برای مقایسه میزان محبوبیت خود با رقبا بهره برد. اگر به صفحه مربوط به آمار سایت الکسا alexa.com وارد شوید خواهید دید که ایران پنجمین کشور از نظر حجم بازدید کننده است که 5 درصد از کل بازدید ها را به خود اختصاص داده و رتبه الکسا خود سایت الکسا در کشور ما ایران 735 است. این یعنی ایرانی ها علاقه فراوانی به آمار و رتبه الکسا دارند.

alexa

آموزش کار با سایت الکسا

ابتدا وارد سایت Alexa شوید و آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید،.پس از واردکردن آدرس سایت نمای کلی و مشاهده آمار و ارقام نمایش و رتبه الکسا نمایش داده می شود.

بخش How polular الکسا

Alexa Traffic Ranks:

اگر سایت مورد نظر در دارای رتبه الکسا پایین از صد هزار را در الکسا دارا باشد نمودار و جزئیات آن برای سایت در نمودار نمایش داده خواهد شد.

ولی اگر سایت دارای رتبه الکسا بعد (بیشتر) از صد هزار باشد نمودار خالی نمایش داده خواهد شد.

با توجه به نمودار می‌توانید میزان رشد یک سایت را در بازه زمانی سه ماهه بررسی کنید.

Global Rank:

رتبه الکسا سایت را در بین کل سایت های موجود (رتبه جهانی) را نشان می‌دهد.

Rank in Iran:

رتبه الکسا سایت را در بین کل سایت های موجود در کشور ایران را نمایش می‌دهد.

alexa

بخش Audience Geography الکسا

در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که بیش‌ترین بازید کنندگان یک سایت از کدام کشور ها هستند. که به صورت درصدی نیز نمایش داده می‌شود. این قسمت زمانی بیش‌ترین کاربرد را دارد که سایت مورد نظر دارای رتبه الکسا پایین در رتبه جهانی و کشوری باشید.

How engaged are visitors الکسا

این قسمت حیاتی‌ترین اطلاعات درباره سئو یک سایت در اختیار شما قرار می‌دهد و این که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما به چه صورت با سایت شما ارتباط برقرار نموده‌اند.

alexa

Bounce Rate:

نرخ خروج از سایت یا نرخ پرش زمانی به کار می‌رود که یک کاربر (بازدیدکننده) وارد یک صفحه از سایت شما شود و بدون وارد شدن به صفحه دیگری پس از مشاهده اولین صفحه از سایت شما خارج شود گفته می‌شود هر چه این میزان پایین تر باشد و بر رنک سایت شما تأثیری مثبتی خواهد داشت. شما سایت را باید به گونه طراحی کنید که کاربران ترغیب شوند که از صفحات دیگر سایت بازدید کنند. اگر درصد بانس ریت سایت شما کمتر باشد سایت شما رتبه بهتری در موتور های جستجو خواهد داشت.

alexa

Daily Pageviews per Visitor:

میانگین آمار مربوط به تعداد صفحاتی از وب سایت را نشان می‌دهد که بازید کننده قبل از خروج از سایت مشاهده می‌کند هر میزان این عدد بالاتر باشد تأثیر بهتری بر سئو سایت خواهد داشت و بدین معنی است که کاربر قبل از خروج از سایت به طور میانگین چند صفحه از سایت را مشاهده کرده است.

Daily Time on Site:

به متوسط مدت زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما بوده‌اند گفته می‌شود. و هر مدت این زمان بیشتر باشد برای سئو سایت شما مطلوب است. مدت زمان سپری‌شده کاربران در سایت یکی از عامل های مهم در رنک دهی موتور های جستجو است.

Where do visitors come from در تحلیل رتبه الکسا

این بخش از سه قسمت تشکیل شده است که شامل موارد زیر هستند:

Search Traffic:

این نمودار درصد بازدیدکنندگانی را نمایش می‌دهد که از طریق موتور های جستجو وارد سایت شما شده‌اند.

Top Keywords from Search Engines:

در این قسمت 5 کلمه کلیدی که بیش‌ترین بازدید را از طریق موتور های جستجو داشته‌اند را نمایش می‌دهد.

تحلیل رتبه الکسا

قسمت Upstream Sites در تحلیل رتبه الکسا

Upstream Sites:

در این قسمت لیست از سایت های را نمایش می‌دهد که کاربران پیش از بازدید سایت مورد نظر شما از آن بازدید کرده‌اند. از طریق این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که سایت مورد نظر از پاپ اپ برای بهبود رتبه الکسا خود استفاده کرده است یا نه.

Where do visitors go next الکسا

برای نمایش این قسمت شما باید اکانت پرمیوم الکسا را تهیه کنید تا نمایش داده شود در این قسمت سایت های را نمایش می‌دهد که بازدیدکنندگان بعد از سایت شما به چه سایت های رجوع کرده‌اند.

تحلیل رتبه الکسا

تحلیل رتبه الکسا و بخش What sites link to الکسا

این قسمت 5 عدد از بهترین سایت های که به سایت شما لینک داده‌اند را نمایش می‌دهد. برای مشاهده جزئیات می‌تواند با خرید اکانت پرمیوم به این قسمت دسترسی کامل داشته باشد که اطلاعات فوق‌العاده ارزشمندی در اختیارتان قرار خواهد دارد با کمک این قسمت می‌توانید لینک های دریافتی رقبای خود را آنالیز کنید و استراتژی درستی در مقابل آن انتخاب کنید سبب بهبود الکسا سایت خود شوید.

What sites are related to الکسا

در این قسمت سایت های مرتبط با حوزه کاری شما را نمایش می‌دهد.

alexa

بخش Where do visitors go on الکسا

در این قسمت لیست ساب دامین ها و قسمت های که بازدید کل سایت بر آن تقسیم می‌شود را نمایش می‌دهد که سایت از چه ساب دامین های بازدید دارد.

تحلیل رتبه الکسا و How fast does load الکسا

در این قسمت سرعت بار گزاری سایت را نمایش می‌دهد. معمولاً سایت های وردپرسی در این قسمت رتبه خوبی به خاطر استفاده زیاد از css و js کسب نمی‌کنند.

تحلیل رتبه الکسا

Where can I find more info about الکسا

در این قسمت می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد کسب کار خود وارد کنید. قبلاً این قسمت رایگان بود که حدود 5 سالی است که نیاز به تهیه اکانت پرمیوم است.

Who visits الکسا

در این قسمت اطلاعات جنسیتی، تحصیلات و از چه جایی یا محلی وارد سایت شما می‌شوند را مشاهده کنید.

اگر سؤالی در زمینه بهبود رتبه الکسا و یا تجربیاتی در این زمینه دارید می‌توانید آن را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان به آن پاسخ دهند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.