وب سرور آپاچی (Apache) را بشناسیم

وب سرور آپاچی

وب سرور آپاچی (Apache) را بشناسیم

وب سرور آپاچی (Apache) چیست؟

وب سرور آپاچی

وب سرور آپاچی (Apache) گسترده ترین و محبوب ترین سرور HTTP در دسترس بر روی اینترنت می باشد. که از زبان های PHP و Perl پشتیبانی می کند و روی بیشتر سیستم عامل های قابل اجرا است. یک برنامه free Open Source است. که با سرور های وب برای اداره کردن درخواستها و تقاضاهای وب و منابع به کار می رود .

Apache HTTP Server روی سیستم عامل Unix مانند Linux یا BSD اجرا می شود . همچنین می تواند روی Windows مایکروسافت و دیگر سیستم عامل ها یا Platform ها اجرا شود . یک سرور با خصوصیات منحصر به فرد با add-on های قدرتمند که به صورت مجانی در دسترس هستند .

وب سرور آپاچی

Apache دارای امکانات ویژه می باشد. که متداول ترین استفاده از ویژگی های این برنامه .htaccess است. که طراحان حرفه ای در محیط لینوکس از آن بهره می گیرند . برای نمونه زمانی که بخواهند اولین صفحه در سایت بخصوصی باشد با یک دستور در آن پرونده این امر ممکن می گردد . و یا زمانی که صاحب سایت مایل نیست که فایلهای موجود در سرور وی توسط دیگران دزدیده شود و بخواهد که مانع از پیوند مستقیم آنها شود Apache کمک می کند تا به خواستشان برسند . زمانی که برنامه نویس بخواهد که محل واقعی صفحات دیده نشود نیز این برنامه مورد استفاده قرار می گیرد .

وب‌سرور چیست؟

برای استفاده از سرور و دستیابی به فایل‌های وب‌سایت از نرم‌افزارهای سرور استفاده می‌کنیم. این نرم‌افزارها به فایل‌های ذخیره‌ شده در سرور فیزیکی ما دسترسی دارند و برای کارهای مختلف بر روی سرور استفاده می‌شوند. یکی از این نرم‌افزارها وب‌سرور است.

وب‌سرور نرم‌افزاری است که به ‌عنوان یک واسط بین سرور و سیستم کاربر عمل می‌کند. بدین صورت‌که کاربر درخواستی را برای دسترسی به یک صفحه وب می‌فرستد. وب‌سرور آن را از سرور اصلی درخواست می‌کند، چندین بررسی امنیتی را به درخواست htpززززp کاربر انجام می‌دهد و سپس محتوای وب‌سایت را به کاربر ارائه می‌دهد.

یک وب‌سرور مانند یک گارسون رستوران عمل می‌کند. وقتی مشتری وارد رستوران می‌شود. گارسون از او استقبال می‌کند و اطلاعات مربوط به رزرو خود را بررسی می‌کند، سپس مشتری را به سمت میز هدایت می‌کند. همانند گارسون رستوران، وب‌سرور، صفحه‌ای که درخواست کردید را بررسی می‌کند و برای بازدید شما، آن صفحه را پیدا می‌کند. سپس ارتباطات شما را با وب‌سایت (آشپزخانه) انجام می‌دهد.

تاریخچه وب سرور آپاچی

وب سرور آپاچی

Apache Web Server بیشترین استفاده را روی اینترنت دارد بیشتر از 50 درصد از وب سایتهای موجود از Apache استفاده میکنند. این محصول توسط گروهی عرضه می شود که به Apache Group موسوم اند و این گروه پروژه Apache Http Server Project را اداره می کنند این گروه سخت درکارند تا با ارائه محصولاتی با Configuration بالا وانعطاف پذیری خوب عرضه نمایند.

اولین ورژن Apache درApril سال 1995 که ورژن 0.6.2 است خارج شد و آخرین ورژن موجود 2.4.23 است. تا قبل از آپاچی یک وب سرور وجود داشت بنام NCSA Httpd 1.3 که در واقع اولین ورژن آپاچی از این وب سرو نشات گرفته است و در واقع پایه و اساس آپاچی بود ولی آپاچی به سرعت رشد کرد ودرmay-june سال 1995 گروه آپاچی ورژن 0.7 را تولید کردند اما بعد از مدتی گروه اپاچی متوجه شد که این وب سرور نیاز به معماری جدید دارد و با یک معماری جدید محصول بعدی وارد بازار شد درسال 1995 (Auguest) این محصول ورژن 0.8.8 آپاچی بود.

وب سرور آپاچی

ورژن جدید با معماری جدید شامل ساختارهای ماژولار و همچنین بسط توابع API وهمچنین یک سری خصوصیات سیستم عامل از قبیل POOL-based memory allocatcon و new forking process model بود و این معماری جدید گسترش یافت تا به آخرین ورژن ان یعنی 2.4.23 رسید، البته با ورود این وب سرور جدید وب سرور قدیمی Ncsa http4 بازنشسته شد و این نسل جدید شروع به کار کرد.

مزایای استفاده از وب‌سرور آپاچی (Apache) چیست؟

وب سرور آپاچی

از مزایای استفاده از وب‌سرور آپاچی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ بارگیری و نصب آن رایگان است.
✅ سریع، قابل اعتماد و ایمن است.
✅ منبع باز است: هرکسی قادر به تنظیم کد، بهینه سازی آن و رفع خطاها و حفره‌های امنیتی می‌باشد.
✅ متناسب با همه نیازها: آپاچی می‌تواند هر دو محتوای استاتیک و پویا را ارائه دهد.
✅ آپاچی یک برنامه کاربردی ماژولار است: به این معنی که ساختار آن به توسعه‌دهندگان این امکان را ‌می‌دهد که که با اضافه کردن ماژول‌ها به برنامه اصلی ویژگی های مد نظرشان را پیاده سازی کنند تا بتوانند محیط را سفارش‌سازی کرده و وب‌سایت‌های روان و پویا ایجاد کنند.
✅ سازگار با cms مانند وردپرس، جوملا و …

کاربردهای وب‌سرور آپاچی

وب سرور آپاچی

۱- یکی از کاربردهای استفاده از آپاچی توانایی آن در اداره همزمان چندین درخواست و مقادیر زیادی از ترافیک و انتقال داده با حداقل تنظیمات است. تنها عامل محدود کننده قابلیت‌های سخت‌افزاری خود سرور است.

شما می‌توانید ماژول‌های ناخواسته را برای سبک‌تر و کارآمدتر شدن اپاچی حذف کنید. استفاده از ماژول‌ها در آپاچی به‌منظور حفظ امنیت، ذخیره سازی، بازنویسی URL، تأیید اعتبار رمز عبور و… است. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به پروتکل SSL، پشتیبانی از برنامه‌نویسی سرور جانبی (php) و پیکربندی load balancing برای کنترل مقادیر زیادی از ترافیک در آپاچی اشاره کرد.

۲- از دیگر کاربردهای مهم آپاچی می‌توان به این امر اشاره کرد که زمانی‌که یک توسعه‌دهنده بخواهد از دیده شدن آدرس اصلی فایل‌های موجود در سرور و صفحات وب خود جلوگیری کند، از آپاچی استفاده می‌کند. توسعه‌دهنده به‌منظور حفظ امنیت و جلوگیری از دزیده‌شدن یا هک فایل‌های خود از پیوند مستقیم خودداری می‌کند. به این صورت‌که با اعمال برخی تغییرات در پرونده، دستورات آن شاخه‌ را به سرور ارائه می‌دهد. برای مثال در هنگام وارد نمودن آدرس adminesite.html آدرس فایل دیگری در شاخه خاصی به اجرا درآید.

چگونه می‌توانیم از وب‌سرور آپاچی استفاده کنیم؟

برای استفاده از آپاچی به سرور موردنظرتان مراجعه کنید. با انتخاب سیستم‌عامل موردنظر برای هاست و باتوجه به اینکه سرورتان از کدام کنترل پنل (دایرکت ادمین (directadmin) یا سی پنل (cpanel)‌‌ ) استفاده می‌کند، آن را ایجاد کنید. هم‌زمان با این عمل، وب سرور نیز نصب و کانفیگ می‌گردد.

همچنین شما می‌توانید بصورت لوکال ‌هاست بر روی سیستم خود به کمک نرم‌افزار هایی مانند xampp و wamp وب‌سرور آپاچی را نصب نمائید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *