توسعه دهنده Back End

توسعه دهنده Back End

توسعه دهنده Back End

توسعه دهنده Back End

توسعه دهنده Back End کسی است که فناوری لازم برای راه اندازی مولفه ها را ایجاد می کند. کدهایی که توسعه دهنده آن ها را در بک اند ایجاد می کند برای تمام مولفه هایی که یک توسعه دهنده Front-End ایجاد میکند توابع کاربردی و مفیدی را اضافه می نماید.

توسعه دهندگان بک اند وظیفه ی ایجاد، نگهداری، آزمایش و اشکال زدایی تمام قسمت های Back-End را بر عهده دارند و این موارد شامل منطق برنامه مرکزی، پایگاه داده ها، ادغام برنامه ها، API ها و دیگر فرایند های بخش Back-End می باشد.

✔️ توسعه دهنده Back End چه کاری را انجام می دهد؟

قسمت Back-End یک وبسایت را اجرا می کند به طوری که کاربر عادی امکان مشاهده آن را نخواهد داشت. این قسمت همواره در پس زمینه در حال اجرا می باشد و عملگرهایی مشابه دسکتاپ را ارائه می دهد.

توسعه دهنده Back End نقش مهمی را در تیم های طراحی وب ایفا می کنند و یکی از مهمترین وظایف آنها اطمینان به پایش ارتباط بین داده های دریافتی و ارسالی از رابط کاربری با نرم افزار سیستمی می باشد.

قسمت Back-End متشکل از بانک اطلاعاتی و نرم افزار می باشد که بر روی سروری پیاده می گردد. این نرم افزارها می توانند بر روی سرورهای وب از نوع ابری یا هیبرید و یا هردو اجرا شوند.

به منظور برقراری ارتباط بین سرور، برنامه و بانک اطلاعاتی توسعه دهندگان بک اند از زبان های برنامه نویسی نظیر PHP،RUBY ،PYTHON ،JAVA و .NET برای نوشتن برنامه ها استفاده کرده و از بانکهای اطلاعاتی ORACLE ،MYSQL و SQL Server به عنوان پایگاه داده برای ذخیره و یا تغییر داده ها از سمت رابط کاربری بهره می گیرند.

توسعه دهنده Back End

✔️ توسعه دهنده Back End

بعد از برقراری ارتباط با صاحبان کسب و کار و درک نیاز فنی آنها، توسعه دهندگان بک اند از ابزارهایی که گفته شد برای ایجاد برنامه های تحت وب استفاده می کنند.

آنها با استفاده از کارآمدترین راه حل های مهندسی فناوری اطلاعات می توانند داده ها را به مولفه های دینامیک تبدیل کرده تا مورد استفاده کاربران در قسمت رابط کاربری و فرانت اند قرار گیرند.

این مولفه ها می تواند یک فرم، یک پروفایل و یا یک سبد خرید باشد که به واسطه آن کاربر قادر خواهد بود خریدی انجام داده یا فرمی را تکمیل کرده و یا پروفایلی را ایجاد کند.

توسعه دهنده Back End

✔️ از جمله وظایف یک توسعه دهنده Back End می توان به موارد زیر اشاره داشت:

? ایجاد، ادغام و مدیریت پایگاه داده
? بکارگیری فریم ورک های Back-End برای ساخت نرم افزار سمت سرور
? داشتن دانش کافی در زمینه فناوری های وب سرورها
? مجتمع سازی محاسبات ابری
? داشتن دانش کافی در زبان های برنامه نویسی سمت سرور
? آشنایی با سیستم عامل ها
? توسعه، استقرار و نگهداری سیستم های مدیریت محتوا
? مجتمع سازی API ها
? داشتن اطلاعات کافی در زمینه تنظیمات امنیتی و جلوگیری از هک شدن
? گزارش دهی و تجزیه و تحلیل آماری داده های وب سایت
? داشتن دانش کافی در زمینه تهیه و بازیابی نسخه های پشتیبان از فایل های وب سایت و بانک های اطلاعاتی

توسعه دهنده Back End

✔️ آیا شما می توانید یک توسعه دهنده Back-End باشید؟

توسعه دهندگان بک اند شخصیت های متمایزی دارند. آنها عموما درونگرا، کنجکاو، روشمند، تحلیل گر و منطقی هستند. البته بعضی از آن ها نیز شخصیت محافظه کارانه از خود نشان می دهند.

✔️ محیط کار یک توسعه دهنده Back End به چه صورت است؟

معمولا توسعه دهندگان وب ساعت های زیادی را مشغول به کار هستند. توسعه دهندگان Back-End در هر جایی یافت می شوند. می توانند به صورت دائم و تمام وقت در شرکت های بزرگ و یا حتی در شرکت های کوچک کار کنند. آن ها همچنین می توانند به عنوان یک فریلنسر یا مشاور مستقل در یک آژانس کاریابی فعالیت کنند.

توسعه دهنده Back End

✔️ مهارت‌های یک برنامه نویس Back End چیست

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بک اند، شما باید مهارت‌های زیادی داشته باشید. در آینده حتما لیستی از مهارت‌هایی که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بک اند حرفه‌ای به آن نیاز دارید را منتشر میکنیم. اما اگر بخواهیم بصورت خلاصه این

✔️ مهارت‌ها را لیست کنیم، میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

✔️ زبان برنامه نویسی سمت سرور

برای برنامه نویسی سمت سرور یا برنامه نویسی بک اند، اولین چیزی که نیاز دارید، یک زبان برنامه نویسی‌ای است که سمت سرور اجرا شود. برای مثال زبانی مثل PHP یک زبان برنامه نویسی Back End است که باید روی سرور اجرا شود. پس در اولین قدم شما به یک زبان برنامه نویسی نیاز دارید.

توسعه دهنده Back End

✔️ پایگاه داده

دومین چیزی که حتما و قطعا به آن نیاز دارید، پیدا کردن تسلط به یک دیتابیس (Database) یا پایگاه داده است.

میتوان گفت که اصلی ترین کار زبان های برنامه نویسی سمت سرور، توانایی ارتباط برقرار کردن آن‌ها با دیتابیس است.

وقتی شما به دیتابیس مسلط باشید و بتوانید با استفاده از زبان برنامه نویسی‌تان به دیتابیس وصل شوید، میتوانید به سرویس‌های آنلاین‌تان قدرت فوق العاده‌ای بدهید و از مزیت‌های فوق العاده‌ی دیتابیس استفاده کنید.

✔️ مباحث پیشرفته زبان برنامه نویسی

یکی از مباحثی که براش شما بسیار مفید خواهد بود، استفاده قابلیت‌های حرفه‌ای زبان برنامه نویسی‌تان است. به این معنا که بتوانید با آن زبان برنامه نویسی که کار میکنید، کدهای حرفه‌ای و پیشرفته‌ای بنویسید. هرچقدر کدی که مینویسید بهتر و حرفه‌ای و تمیزتر باشد، بازدهی کد شما بالاتر میرود و در نهایت سرویس آنلاین قوی تر و سریع‌تری خواهید داشت.

برای مثال در برنامه نویسی PHP،‌ شما اگر بتوانید کدتان را به شیوه‌ی شی گرایی (Object Oriented) بنویسید، کد شما میتواند خیلی تمیزتر، سریع‌تر و حرفه‌ای تر باشد.

توسعه دهنده Back End

✔️ توانایی حل مسئله

وقتی در خصوص برنامه نویسی سمت سرور یا Back End صحبت میکنیم، یکی از چیزهایی که برای شما ضروری است،‌توانایی حل مسئله و داشتن یک ذهن تحلیل‌گر است.

داشتن ذهن تحلیلگر، یکی از مهم‌ترین ویژگی هایی است که هر برنامه نویسی باید از آن بهره ببرد.

خبر خوب این است که این ذهن تحلیلگر،‌ ارثی نیست و میتوان آن‌را بدست آورد!

در آینده حتما در خصوص توانایی حل مسئله صحبت خواهیم کرد.

✔️ سوال پرسیدن

یکی دیگر از مهارت‌هایی که شما به عنوان یک برنامه نویس به آن نیاز دارید، توانایی سوال پرسیدن و راهنمایی گرفتن از دیگران است.

قطعا شما در مسیر برنامه نویسی به سوالات و مشکلاتی برخواهید خورد و باید آن‌ها را حل کنید و برای اینکار نیاز دارید که از دیگران راهنمایی بگیرید. در واقع شما باید بتوانید خوب سوال بپرسید و سوال خوب بپرسید.

توسعه دهنده Back End

✔️ چه فرقی بین یک توسعه دهنده Front-End و توسعه دهنده Back-End وجود دارد؟

همانطور که از اسمش پیداست توسعه دهندگان Front-End تمایل دارند روی قسمت رابط کاربری و بخشی هایی که کاربر عادی با آن ها در ارتباط است کار کنند.

آنها معمولا بیشتر وقت خود را در طراحی قسمت های سمت مشتری وب سایت صرف می کنند و از تکنولوژی هایی نظیر JavaScript و HTML و CSS استفاده می کنند این در حالی است که توسعه دهندگان Back-End بیشتر بر روی تکنولوژی های سمت سرور وقت گذاشته و وظیفه ساخت توابع لازم برای اجرای سایت را بر عهده دارند.

این دو وظیفه ارتباط نزدیکی باهم داشته و معمولا باید در کنار هم همکاری کنند تا عملکردهای وبسایت به درستی انجام گیرد.

این تقسیم به خودی خود از نحوه معماری وب در سطح پایه ناشی می شود جایی که کاربر در مرورگر خود از رابط کاربری درخواستی را می دهد و در سمت سرور آن درخواست پردازش شده و پاسخی برایش ایجاد می شود.

در این مقاله بصورت کامل سعی کردیم به سوال بک اند چیست پاسخ دهیم و تمام آن چیزی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم.

نظر شما چیست؟ به نظر شما برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس وب خوب،‌ به چه مهارت‌هایی نیاز داریم؟

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.