بک لینک چیست و مزایای بک لینک در بهبود سئوی وبسایت ؟

backlinks

بک لینک چیست و مزایای بک لینک در بهبود سئوی وبسایت ؟

بک لینک چیست ؟

لینکی (Link) که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود را بک لینک می‌گویند.به عبارت دیگر اگر سایت X، آدرس سایت Y را در داخل متنی (Anchor text) لینک کند، سایت Y یک بک لینک از سایت X دریافت می‌کند. و این عمل هم به اصطلاح لینک سازی یا لینک بیلدینگ گویند. بک لینک شامل لینک سازی داخلی نمی‌شود به عبارت دیگر به لینک‌های داخلی یک دامنه بک لینک نمی‌گویند.

backlinks

مزایای بک لینک در بهبود سئوی وبسایت

در گذشته، حتی لینک های کم کیفیت در رتبه بندی سایت ها تاثیر مثبت داشتند. اما از زمانی که گوگل، الگوریتم پنگوئن ( Penguin algorithm ) را ارائه داد، چشم انداز بک لینک به طور کلی تغییر کرد. بک لینک ها باید از سایت های معتبر دریافت شوند و همچنین داخل متن باشند که به آن contextual گویند.

۱–  افزایش رتبه سایت به صورت طبیعی ( ارگانیک )

بک لینک ها به سایت ها کمک می کنند در موتور های جست و جو رتبه بهتری داشته باشند. اگر محتوای سایت شما لینک های ارگانیک از سایت های دیگر دریافت کند، آن محتوا به طور طبیعی در موتور های جست و جو رتبه ی بالاتری خواهد داشت.

۲–  ایندکس سریع تر

بک لینک ها به ربات های موتور های جست و جو کمک می کنند تا لینک هایی که به سایت شما داده شده اند را پیدا کنند و سایت شما را بهینه تر crawl کنند(بخزند). داشتن بک لینک، برای سایت های تازه راه اندازی شده اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا به سریع تر پیدا شدن و ایندکس شدن سایت کمک می کنند.

۳–  ترافیک ارجاعی ( Referral Traffic )

یکی از فواید اصلی بک لینک ها این است که در گرفتن ترافیک ارجاعی کمک می کنند. ترافیک ارجاعی معمولا هدفمند است و نرخ پرش ( Bounce Rate ) کمی دارد.

بک لینک

تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

بک لینک هایی که از سایت های مختلف به سایت شما ایجاد میشود ارزش و اعتبار یکسانی از دید گوگل نخواهند داشت. گوگل تلاش میکند فاکتورهای مختلفی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ کند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

۱. اعتبار دامنه یا Domain Authority

فاکتورهای بسیاری برای تعیین اعتبار دامنه شما لحاظ میشود که برخی از آنها عبارتند از عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … . هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است بیشتر باشد ارزش بک لینک و تاثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.

۲. اعتبار صفحه یا Page Authority

اعتبار صفحه شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد ولی برای یک صفحه خاص از آن دامنه محاسبه میشود. ممکن است دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد. ولی صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید اعتبار پایینی در آن دامنه داشته باشد. میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین میگردد.

صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. بعنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.

بک لینک

۳. تعداد لینک های خروجی

هر دامنه ای که به شما لینک میدهد احتمالا به سایت های دیگری نیز لینک داده است. هرچقدر تعداد سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده اند بیشتر باشد ارزش و اعتباری که به هریک از آنها میرسد کاهش خواهد یافت.

معمولا سایت هایی که در زمینه فروش رپورتاژ آگهی یا بک لینک فعالیت میکنند علاوه بر شما به سایت های بسیاری لینک داده اند . همین مسئله موجب کاهش ارزش و اعتبار این نوع لینک سازی میشود.

۴. میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

یکی از مواردی که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد و تلاش میکند تا در فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو از آن استفاده کند، ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده است. بعنوان مثال اگر شما در زمینه تورهای مسافرتی فعالیت میکنید . ولی بک لینک های شما همگی از سایت های دانلود هستند ارزش و اعتبار زیادی برای شما ایجاد نمیکنند. ولی اگر این بک لینک ها از سایت هایی با موضوع سفر، گردشگری، خرید بلیت و … برای شما ایجاد شده باشد میتواند اثرگذاری بهتری در جایگاه شما داشته باشد.

۵. محل قرارگیری بک لینک

محل قرار گیری بک لینک در سایت اهمیت بسیاری دارد. ممکن است لینک شما در محتوای یک مقاله، سایدبار و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد. لینک هایی که در محتوای صفحه هستند . ارزش بیشتری در مقایسه با لینک های موجود در سایدبار و فوتر خواهند داشت.

به طور معمول لینک هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده میشوند در همه صفحات آن سایت نمایش داده میشوند. به این لینک ها اصطلاحا Sitewide گفته میشود. قرار گیری بک لینک شما در همه صفحات یک سایت میتواند عاملی برای تشخیص خریداری آن لینک توسط ربات های گوگل باشد و ممکن است با تکرار زیاد این اتفاق الگوریتم پیگوئن سایت شما را جریمه کند.

بک لینک

برخی از اصطلاحات رایج مرتبط با بک لینک عبارتند از :

۱.لینک جوس (link juice) :

زمانی که یک صفحه ی وب به هر یک از مقاله ها و یا صفحه اصلی سایت شما لینک دهد، لینک جوس عبور می دهد. این لینک جوس به بهبود رتبه مقاله کمک می کند . همچنین اعتبار دامنه ( domain authority ) سایت را افزایش می دهد. به عنوان یک نویسنده شما می توانید با استفاده از تگ نوفالو ( no-follow )، عبور لینک جوس را متوقف کنید.

۲.لینک های نوفالو ( no-follow links ) :

زمانی که یک سایت به سایتی دیگر لینک می دهد اما آن لینک، تگ نوفالو (no-follow) دارد، به این معناست که لینک جوس عبور نمی دهد. در گذشته می گفتند که لینک های نوفالو (no-follow) در رتبه بندی یک صفحه مفید نیستند. اما امروزه ثابت شده که تاثیرگذارند . همین طور برای داشتن یک لینک بیلدینگ مناسب، علاوه بر داشتن لینک های فالو ، از لینک های نوفالو نیز باید استفاده کرد! به طور کلی ، وبمستر ها زمانی از تگ نوفالو ( no-follow ) استفاده می کنند که قرار است به سایتی غیر قابل اعتماد لینک دهند.

۳.لینک های دوفالو ( do-follow link ) :

به صورت پیش فرض، تمامی لینک هایی که به یک پست وبلاگ و یا سایت اضافه می شوند. لینک های دوفالو ( do-follow ) هستند و لینک جوس عبور می دهند.به لینک های دوفالو ، فالو نیز می گویند.

۴.دامنه های ریشه لینک دهنده ( linking root domains ) :

تعداد بک لینک هایی که از دامنه های منحصر به فرد (یونیک) به سایت شما ارجاع داده می شوند، دامنه ریشه محسوب می شوند. حتی اگر سایتی برای ده ها بار به سایت شما لینک داده باشد، تنها یک “دامنه ریشه” در نظر گرفته می شود.

۵.لینک های کم کیفیت :

لینک های کم کیفیت، لینک هایی هستند که از سایت های خودکار ، اسپم (spam) و یا حتی سایت های پورنو دریافت می شوند. چنین لینک هایی بیشتر مضر هستند تا مفید.

۶.لینک های داخلی ( Internal Links ) :

لینک هایی که در یک دامنه ی یکسان از صفحه ای به صفحه ی دیگر می روند، لینک های داخلی نام دارند. این مورد به لینک سازی داخلی نیز معروف است.

بک لینک

سخن آخر

مهندسان گوگل خوب می‌دانند که مدیران و صاحبان خیلی از وبسایت‌ها بک‌لینک می‌خرند. گوگل در کل می‌گوید تلاش نکنید با ساخت بک‌لینک خودتان را بهتر از چیزی که هستید نشان دهید. در نهایت این مشتریان و مخاطبان شما هستند که تعیین می‌کنند وبسایت شما خوب یا بد است. شاید با خرید بک لینک بتوان مدت کوتاهی در نتایج گوگل رتبه گرفت .اما کاربران ناراضی حتماً سراغ رقبا خواهند رفت و دیگر روی نتایج شما کلیک نمی‌کنند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.