آموزش تصویری بک آپ گرفتن از سایت

backup

آموزش تصویری بک آپ گرفتن از سایت

بک آپ گرفتن از سایت
آموزش تصویری بک آپ گرفتن از سایت

1. تهیه پشتیبان از پوشه public_html

بک آپ گرفتن از سایت؛سی پنل یکی از محبوب‌ترین پنل‌های مدیریت هاست می‌باشد که تهیه فایل پشتیبان یا اصطلاحا فوق بکاپ از طریق آن به راحتی صورت می‌گیرد.

برای انجام اینکار به پنل مدیریتی سی پنل خود مراجعه کنید در آنجا مطابق شکل زیر بر روی گزینه “File Manager” کلیک نمایید.

بک آپ

مطابق شکل زیر در گام اول در سمت چپ صفحه فایل “public_html” را انتخاب کنید. در گام دوم بر روی گزینه “Select All” کلیک نمایید تا همه فایل‌های سایت شما انتخاب شوند. در نهایت در گام سوم، بر روی فایل‌های انتخاب شده راست کلیک نمایید و “compress” را بزنید تا همه فایل‌های انتخاب شده در یک فایل zip فشرده‌سازی شوند.

بک آپ

با کلیک بر روی فشرده سازی(comprees) پنجره‌ای مطابق شکل زیر باز می‌شود. که در این پنجره ابتدا فرمت zip را انتخاب کرده و بر روی گزینه Compress Files کلیک کنید.

بک آپ

حال مطابق تصویر فایل‌های شما با نام wordpress ( و یا هرنامی که شما هنگام فشرده سازی تعیین نمایید) درحال فشرده شدن است.

بک آپ

سپس بعد از فشرده‌سازی باید مطابق آنچه که در شکل زیر می‌بینید فایل zip را دانلود نمایید.

برای دانلود بر روی فایل کلیک راست نمایید و گزینه “Download” را بزنید تا بارگیری فایل zip شروع شود. با اندکی صبر فرآیند بارگیری تمام خواهد شد و این فایل در کامپیوتر شما ذخیره خواهد شد.

بک آپ

بدین صورت شما توانستید از تمامی فایل‌های خود(شامل افزونه‌ها، قالب‌ها و…) یک نسخه کامل پشتیبان تهیه نمایید.

حال وقت آن می‌رسد که از دیتابیس‌تان نیز یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا تهیه فول بکاپ در سی پنل شما با داشتن یک فایل zip از پوشه public_html و یک فایل هم از دیتابیس، کامل شود.

2. تهیه پشتیان از دیتابیس

به پنل مدیریتی سی پنل خود باز گردید و در قسمت DATABASES بر روی گزینه phpMyadmin کلیک نمایید.

بک آپ

حال در صفحه‌ای که باز می‌شود در سمت چپ صفحه بر روی دیتابیس مدنظرتان که سایت بر روی آن قرار دارد کلیک کنید. در گام بعدی باید بر روی دکمه Export کلیک نمایید و سپس گزینه “Go” را بزنید تا فرآیند برون‌بری و دانلود پوشه دیتابیس آغاز گردد.

بک آپ

با انجام این دو مرحله یعنی تهیه نسخه پشتیبان از public_html و دیتابیس، شما توانسید بکاپ کامل از سایت وردپرس خود به صورت دستی تهیه نمایید.

تهیه فول یک آپ از طریق ویزارد cpanel
روش دیگری هم برای بک آپ گرفتن از طریق Cpanel وجود دارد و به این شکل است که بک آپ از دیتابیس و فایل‌ها باهم انجام می‌شود. برای این کار وارد cpanel شوید و در قسمت FILES بر روی Bachup Wizard کلیک کنید.

بک آپ

در این صفحه بر روی دکمه آبی رنگ Back Up کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.

بک آپ

در تصویر پایین در بخش 1 دکمه Full Backup وجود دارد و برای تهیه فول بکاپ در سی پنل می‌توانید از این دکمه استفاده نمایید. در بخش 2 این امکان به شما داده می‌شود که فایل‌ها، دیتابیس و ایمیل‌ها را جداگانه بک آپ بگیرید.

بک آپ

حال ما روی دکمه Full Backup کلیک می‌کنیم و در این مرحله محل ذخیره شدن فایل بکاپ را تعیین خواهیم کرد. اگر دوست داشتید که بعد از تکمیل کار برای شما ایمیل ارسال شود تیک گزینه ایمیل را فعال کنید؛ در غیر این صورت گزینه Do not send email notification of backup completion. را انتخاب نمایید.

backup

در آخر می‌توانید فایل بک آپ خود را دانلود نمایید.

بازگردانی فایل‌های بک آپ گرفتن سایت در سی پنل

اما برای یادگیری نحوه بازگردانی این بکاپ گرفته شده در زمان مورد نیاز، کافیست مراحل زیر انجام دهید.

backup

1. بازگردانی فایل‌های پوشه public_html

ابتدا به هاست سی پنل خود بروید و بر روی File Manager کلیک نمایید. سپس مانند شکل زیر بر روی پوشه public_html کلیک کرده و گزینه Upload در بالا صفحه را بزنید.

توجه: بهتر است برای آنکه آپلود فایل‌ها به درستی انجام شود ابتدا تمام فایل‌های داخل پوشه public_html را پاک کنید تا این پوشه کاملا خالی باشد.

backup

بعد از زدن دکمه Upload پنجره‌ای مطابق شکل زیر برای شما باز می‌شود که در آنجا باید با زدن دکمه Select File فایلی که در مرحله اول بخش قبل (فایل‌های پوشه public_html) که به صورت فایل zip دانلود کرده بودید را آپلود کنید.

بعد از آپلود کردن فایل zip بکاپ، روی آن راست کلیک کرده و با زدن گزینه Extract آن را از حالت فشرده خارج کنید.

بدین صورت شما توانستید فایل‌های پوشه public_html را مجددا در سایت خود بارگذاری کنید.

2. بازگردانی فایل‌های دیتابیس

الف) ساخت دیتابیس

به پیشخوان مدیریت سی پنل بروید و مطابق شکل زیر، در آنجا بر روی گزینه‌ی MySQL Database Wizard کلیک نمایید.

سپس نام دیتابیس مورنظر خود را وارد نمایید.(بهتر است که نام دیتابیس قبلی خود را که از آن بکاپ گرفته‌ای وارد نمایید) سپس دکمه Next Step را بزنید

backup

در صفحه بعدی باید نام کاربری و یک پسورد قوی برای دیتابیستان انتخاب کنید. سپس مطابق شکل زیر بر روی دکمه Create User کلیک کنید.

backup

بعد از آن در پنجره بعدی تیک گزینه ALL PRIVILEGES را بزنید و دکمه Next Step را کلیک نمایید.

backup

در نهایت با صفحه‌ای مطابق شکل زیر مواجه می‌شوید که نشان‌دهنده این است که پایگاه داده(دیتابیس) شما به درستی ساخته شده است.

backup

ب) بازگردانی فایل‌های دیتابیس

بعد از آنکه فضایی برای بارگذاری فایل‌های دیتابیس ایجاد کردید و دیتابیس را ساختید حال باید فایل‌های دیتابیس دانلود شده در بخش اول را بارگذاری یا اصطلاحا درون‌ریزی کنید.

برای انجام اینکار مطابق شکل زیر، به قسمت phpMyAdmin پیشخوان مدیریت سی پنل خود بروید.

backup

مطابق شکل زیر، ابتدا بر روی دیتابیسی که در گام قبلی ساختید کلیک نمایید. بعد از آن در قسمت نوار ابزار دکمه Import را بزنید. سپس در قسمت File to import بر روی گزینه Choose File کلیک نمایید تا بدین صورت بتوانید فایل دیتابیسی که در بخش اول دانلود کرده بودید را درون‌ریزی کنید. درنهایت برای بارگذاری فایل دیتابیس بر روی دکمه Go بزنید.

backup

اگر تمامی مراحل را براساس آنچه که گفته شد به درستی انجام داده باشید با پیامی مطابق شکل زیر مواجه خواهید شد.

backup

بازگردانی بک آپ سایت از طریق ویزارد cpanel

برای این کار، نخست وارد cpanel شوید و در قسمت FILES بر روی Bachup Wizard کلیک کنید.

بک آپ

در صفحه باز شده بر روی دکمه Restore کلیک کنید.

بک آپ

حال باید انتخاب کنید که قصد بازگردانی کدام بخش از سایت را دارید. اگر بر روی Home directory کلیک کنید، فایل‌های موجود در file manager، اگر بر روی MySQL Database کلیک کنید جداول دیتابیس واگر بر روی دو دکمه Emailکلیک کنید، ایمیل‌های شما بازگردانی خواهند شد.

در مرحله بعد با کلیک بر روی گزینه choose file می‌توانید فایل بک آپ خود را برای بازگردانی انتخاب نمایید . سپس بر روی Upload کلیک کنید تا عملیات کامل شود.

پیام موفقیت آمیز بودن بازگردانی

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.