همه آنچه لازم است درباره پهنای باند بدانید

پهنای باند

همه آنچه لازم است درباره پهنای باند بدانید

پهنای باند

پهنای باند اینترنت معانی فنی مختلفی دارد. اما در دنیای وب به طور کلی به حداکثر حجم میانگین انتقال اطلاعات در واحد زمان که برای مثال یک ارتباط اینترنتی می تواند کنترل کند، اشاره دارد. ارتباط اینترنتی که پهنای باند اختصاصی بیشتری دارد، می تواند حجم اطلاعات بیشتری را بارگذاری نماید .برای مثال یک فایل ویدئویی را بسیار سریع تر از اینترنتی با پهنای باند اختصاصی کم تر بارگذاری کند.

پهنای باند

واحد پهنای باند اینترنت به طور معمول بیت بر ثانیه است. مانند ۶۰ مگابیت بر ثانیه (۶۰ Mbps or 60 Mb/s). این واحد نشان می دهد که سرعت انتقال داده ها برابر با ۶۰ میلیون بیت در هر ثانیه است.

پهنای باند اینترنت چیست؟

در ابتدایی ترین تعریف، Bandwidth میزان ترافیک و داده ای را که می تواند بین سایت ، کاربران و اینترنت ADSL پرسرعت شما منتقل شود ، توصیف می کند. شرکت های میزبان وب حداکثر سطح Bandwidth را برای انواع بسته های میزبانی خود ارائه می دهند. هنگام مشاهده یک وبسایت میزبانی، غالبا نشانه های مشخصی برای تشخیص آنهایی که از سه عنصر مهم شبکه، ارتباطات و سیستم بهره می‌برند وجود دارد.

پهنای باند

معمولاً هرچه پهنای باند بیشتری توسط میزبان وب فراهم شود ، این سه عامل سریعتر و بهتر خواهند شد. در عین حال ، باید سعی کنید از پیشنهادات جذاب “پهنای باند نامحدود” خودداری کنید . زیرا این موارد معمولاً آن چیزی نیستند که به نظر می رسد (بعداً این مورد را بیشتر بررسی میکنیم). علی‌رغم اینکه “پهنای باند نامحدود” از نظر بسیاری از کاربران بسیار مطلوب است.

پهنای باند

انواع Bandwidth

پس از کسب اطلاعاتی درباره پهنای باند بهتر است به انواع آن نیز بپردازیم:

۱) پهنای باند اشتراکی

ما از Bandwidth اشتراکی در طول روز استفاده می‌کنیم. در منزل، محل کار ، کافه و…. بطور کل از این سرویس در منازل ، دفتر کوچک و مکان‌هایی که نیاز آنچنان قوی به اینترنت نداشته باشند، استفاده می‌شود. این سرویس با قابلیت اتصال چند کاربر همزمان امکان استفاده اینترنت بطور اشتراکی را فراهم می‌کند. لازم به ذکر است که افت و نوسانات سرعت در این مدل پهنای باند زیاد است. و برای تجارت‌های بزرگ پیشنهاد نمی‌شود. علاوه بر آن ترافیک مصرفی شما محدود است. به این معنی که حجم دانلود‌های شما در آخر ماه محاسبه می‌شود. و شما موظف به پرداخت آن هستید.

2) پهنای باند اختصاصی

پهنای باند

همانطور که از نامش پیداست این سرویس بطور اختصاصی و مختص به یک سازمان یا مجموعه انجام می‌گیرد. شرکت‌هایی با تجارت‌های بزرگ که نیاز مبرم به اینترنت دارند از Bandwidth اختصاصی استفاده می‌کنند. با استفاده از این سرویس دیگر با نوسان سرعت همراه نیستید. این مدل از Bandwidth صرفا برای بیزینس و شرکت‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. و برای مصارف خانگی یا محل کاری با فضای کوچک پیشنهاد نمی‌شود.

از Bandwidth در چه مواردی استفاده میشود؟

تا زمانی‌که قصد انجام فعالیت‌های سنگین در حوزه وب مانند بازی‌های آنلاین یا استفاده از سخت‎‌افزارهایی که به اینترنت نیاز دارند، را نداشته باشید. به اهمیت Bandwidth پی نمی‌برید.در حقیقت دانستن اینکه Bandwidth چیست و چطور بر شبکه مورد استفاده شما تاثیر می گذارد. این امکان را به شما می دهد که هر وقت احساس نیاز کردید تنظیمات Bandwidth خود را برای افزایش سرعت ارتباط ارتقا دهید.

پهنای باند

ممکن است به خاطر افت ناگهانی سرعت اینترنت نسبت به روزهای دیگر درباره Bandwidth کنجکاو شده باشید. و به تهیه پهنای باندی با سرعت بیشتر فکر کرده اید. یا شاید قصد خرید یک کنسول بازی برای بازی های آنلاین و یا تماشای فیلم به صورت آنلاین با تلویزیون را دارید. و به این فکر می کنید که آیا اینترنت شما پاسخگوی نیازتان خواهد بود یا تاثیری منفی بر دیگر کاربران شبکه شما نخواهد گذاشت. برای اکثر افراد این دو مورد اصلی ترین دلیل نگرانی درباره Bandwidth سرویس اینترنت مورد مصرفشان است.

پهنای باند

حجم Bandwidth دریافتی

سایت‌ها و برنامه‌های زیادی در سیسیتم عامل‌های مختلف برای آزمودن سرعت اینترنت وجود دارد. که با استفاده از آنها قادر به پی بردن به مقدار Bandwidth مصرفی خود هستید. سایت‌های تست سرعت اینترنت زیادی وجود دارند. که می توانید از آنها استفاده کنید.اما همیشه بهترین گزینه نیستند. در زیر به معرفی چند وبسایت تست سرعت اینترنت می‌پردازیم:

? SPEED Smart
? InternethealthTest
?Speedof
? Speedcheck

پهنای باند

میزان مصرفی پهنای باند شما بسته به استفاده شما از اینترنت متغیر است. مسلما هرچه پهنای باند بیشتری تهیه کنید راندمان کار شما بالاتر می‌رود. ناگفته نماند که هنگام خرید این سرویس باید به بودجه مورد نظر خود توجه کنید.

اگر استفاده شما از اینترنت به فعالیت های روزمره در شبکه های اجتماعی و تماشای چند مورد ویدئو محدود می شود. یک سرویس با سرعت بالا و پهنای باند کم یا متوسط هم برای شما مناسب خواهد بود.

اگر چند تلویزیون در حال تماشای فیلم آنلاین هستند. چند کامپیوتر، تبلت و دستگاه های دیگر نیز به همان شبکه اینترنت متصل هستند. هرچه پهنای باند اینترنت بیشتری داشته باشید نگرانی کم تری از افت سرعت خواهید داشت. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

نسبت داده ها با پهنای باند مانند آب است با اندازه لوله ها . پهنای باند اینترنت بسیار شبیه به لوله کشی است!

پهنای باند

به عبارت دیگر، هرچه پهنای باند اینترنت افزایش می یابد، میزان داده هایی که توانایی جاری شدن و انتقال در واحد زمان را دارند افزایش می یابد، درست مانند قطر لوله ها که هرچه بیشتر باشد مایعات و آب بیشتری می توانند در آن جاری شوند و انتقال یابند.

فرض کنیم شما در حال تماشای یک فیلم آنلاین هستید، شخصی دیگر نیز در حال انجام بازی های چند کاربره و کاربران دیگر هم در حال دانلود فایل در همان شبکه و یا در حال تماشای فیلمی در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام هستند. احتمال زیادی وجود دارد که همگی احساس کنند که سرعت اینترنت کمی کند شده و کیفیت آن پایین آمده است. که کاملا به پهنای باند اینترنت شما بستگی خواهد داشت.

پهنای باند

برگردیم به موضوع لوله کشی، فرض کنیم لوله ورودی آب یک ساختمان هیچ تغییری نکند اما شیرها و دوش‌های جدیدی اضافه شوند و هم زمان باز شوند (دیتای مورد استفاده دستگاه‌های مختلف بیشتر می شود)، فشار آب در هر نقطه (سرعت اینترنت در هر دستگاه) کاهش خواهد یافت، چرا که تنها مقدار مشخصی آب برای این ساختمان (شبکه) در دسترس است

تفاوت مگابیت بر ثانیه Mbps با مگابایت بر ثانیه MBps

در نظر داشته باشید که پهنای باند می تواند در واحدهای مختلفی بیان شود و با راه های مختلفی میتوان کنترل پهنای باند را انجام داد ، بایت( bytes) ، کیلوبایت (kilobytes) ، مگابایت( Megabytes) ، گیگابایت( gigabytes) ، غیره. شرکت مورد نظر در فروش پهنای باند ممکن است از یکی از این واحدها استفاده کند، سایتی که با آن فیلم های خود را مشاهده می کنید نیز از یکی دیگر.

به همین دلیل بهتر است ارتباط این واحد‌ها با هم و نحوه تبدیل آن به یکدیگر را آشنا بود تا هزینه‌ای اضافی برای اینترنت خود پرداخت نکنید. برای اینکار ابتدا باید بدانید که هر بایت مساوی با ۸ بیت است. پس هنگام تبدیل مگابایت به مگابیت عدد مورد نظر را به ۸ تقسیم کنید و هنگام تبدیل مگابیت به مگابایت ضرب. همچنین می‌توانید از سایت‌های تبدیل واحد نیز استفاده کنید.

این را هم بخوانید : افزایش سرعت بارگذاری صفحات

کنترل Bandwidth

برخی نرم افزارها به شما این امکان را می دهند که پهنای باند خود را برای هر برنامه محدود کنید و در مواقعی که می خواهید برنامه ای به فعالیت خود ادامه دهد اما نیازی نیست که سرعت بالایی در اختیار داشته باشد، انتخاب خوبی خواهد بود. این محدودیت عمدی پهنای باند با عنوان کنترل پهنای باند شناخته می شود.

برخی نرم افزارهای مدیریت دانلود، سرویس های بکاپ گیری آنلاین، برخی فضاهای ابری، اکثر تورنت ها و بیشتر مودم ها قابلیت کنترل Bandwidth دارند. اینها همگی سرویس ها و برنامه هایی هستند که برای کار با پهنای باند بسیار زیاد ساخته شده اند پس منطقی خواهد بود که گزینه کنترل پهنای باند داشته باشند.

برای مثال فرض کنیم قصد دانلود یک فایل حجیم ۱۰ گیگاباتی داریم، به جای دانلود کردن این فایل با تمام سرعت و استفاده از تمام ظرفیت پهنای باند، می توانید با استفاده از یک نرم افزار مدیریت دانلود و انتخاب گزینه کنترل پهنای باند و تنظیم آن بر روی تنها ۱۰ درصد از کل ظرفیت، با وجود بالا بردن زمان دانلود، Bandwidth بیشتری را آزاد بگذارید تا بتوانید فعالیت های دیگر مانند تماشای آنلاین فیلم را بدون مشکلی داشته باشید.

موضوع دیگری که مشابه با کنترل Bandwidth است، انسداد پهنای باند نام دارد. انسداد Bandwidth زمانی رخ می دهد که شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) پهنای باند را کاهش و یا افزایش می دهد. این یک اقدام واکنشی است که در شبکه‌های ارتباطی برای تنظیم ترافیک شبکه و به حداقل رساندن تراکم Bandwidth استفاده می‌شود.

کارایی اینترنت شما با فاکتورهای زیادی ارزیابی می شود که Bandwidth یکی از آنها است. فاکتورهای دیگری مانند تاخیر (Latency) ، اختلاف در زمان رسیدن داده ها به مقصد (jitter) و اتلاف بسته (packet loss) نیز در تعیین کیفیت شبکه مورد استفاده شما دخیل هستند.

پهنای باند و رابطه آن با ترافیک وب

بیایید از قیاس دیگری برای روشن تر شدن Bandwidth استفاده کنیم . در این مثال ، Bandwidth تعداد میزها در یک رستوران و ترافیک وب ، تعداد غذا هاست. ریاضیات ساده است: هرچه میزهای بیشتری در رستوران وجود داشته باشد ، مشتریان بیشتری در آن واحد می توانند در آنجا غذا بخورند.

تضمین عملکرد سایت در شرایط ترافیکی بالا

به زبان اینترنت: هرچه پهنای باند شما بیشتر باشد ، افراد بیشتری می توانند همزمان از سایت شما بازدید کنند و از تجربه کار با وبسایت شما در زمان اوج ترافیک کاملاً لذت ببرند. با این حال به یاد داشته باشید که مدیریت یک رستوران خاص با تعداد کارمندان و مشتریان زیاد دشوار خواهد بود. نحوه عملکرد سایت شما تحت ترافیک بالا برای موفقیت شما بسیار مهم است . اگر سایت شما قادر به کنترل کردن این ترافیک نیست ، فایده استفاده از Bandwidth بالا چیست؟ ممکن است شما بتوانید روزانه ۴۰۰ بازدید را تحت کنترل داشته باشید اما چه اتفاقی می افتد اگر همه آنها به یکباره وارد سایت شما شوند؟

شناخت الگوهای ترافیکی در انتخاب گزینه Bandwidth بسیارمهم است. در حال حاضر صرف وقت برای انجام تحقیقات دقیق در مورد آمار جمعیتی بازدید کننده احتمالی شما ، رویکردی مبتنی بر واقعیت برای تعیین نیازهای Bandwidth شما خواهد بود. وقتی تصمیم بر پرداخت هزینه برای داشتن پهنای باند بیشتر میگیرید، محتمل ترین نتیجه آن اطمینان از ثبات عملکرد وب سایت خود در طول روز برای کلیه بازدید کنندگان است.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.