وبلاگ نویسی با بلاگ اسپات یا وردپرس

بلاگ اسپات

وبلاگ نویسی با بلاگ اسپات یا وردپرس

وبلاگ نویسی با بلاگ اسپات یا وردپرس

بلاگ اسپات؛ در زمینه وبلاگ نویسی دو سیستم وردپرس و بلاگ اسپات ، دو تا از بهترین و پر طرفدار ترین سیستم های وبلاگ نویسی هستند.

وردپرس با داشتن مجوز GPL اجازه می دهد تا از آن استفاده شود اما سیستم بلاگر (بلاگ اسپات) ، سیستمی وابسته به گوگل است و اجازه تغییرات خارجی را نمی دهد.

خب اگر از وبلاگ نویسان سوال بپرسند و بگویند وردپرس بهتر است یا بلاگ اسپات ؛ در پاسخ برخی می گویند وردپرس بهتر است؛چون امکانات گسترده ای رو داراست.

و برخی هم می گویند بلاگ اسپات راحت و ساده است و فردی که از وبلاگ نویسی چیزی نمیداند هم میتواند با آن کار کند.

بلاگ اسپات

حالا تفاوت های بلاگ اسپات و وردپرس

1- بلاگ اسپات و دسترسی به تلفن همراه:

داشتن یک وبسایت همراه با امکان وصل شدن به آن توسط تلفن همراه ، یکی از بهترین روش ها برای کسب و کار و همچنین وبلاگ نویسی است.به عبارت ساده شما با ایجاد یک وبسایت که می تواند محتوا را به دو روش مستقیم(اینترنت) و غیر مستقیم (تلفن همراه) و بدون مشکل کار کنید بسیار زودتر و بهتر کارهایتان پیش خواهد رفت.

بلاگ اسپات

در این مورد ، به نظر می رسد گوگل در بررسی خود شکست خورده است. در بلاگ اسپات شما میتوانید از دسکتاپ و حتی جدول ها استفاده کنید. اما این امکان را ندارید که از دستگاه تلفن همراه خود متصل شوید. البته شایان ذکر است که شما میتوانید با روش هایی از جمله SMS یا MMS این کار را انجام دهید که خیلی سخت است. اما هیچ وبلاگ نویسی دوست ندارد این کار را انجام دهد.

وردپرس سیستمی است که به این موارد اهمیتی فراوانی داده است . هر روز آن ها را بهتر میکند. به طور مثال وردپرس این امکان را برای کاربران خود ایجاد کرده است که کاربرانی که گوشی های مختلفی با سیستم های مختلف از جمله اندروید ، iso و… دارند ، بتوانند به طور خیلی آسان با استفاده از آن ها ، وارد سیستم محتوایشان بشوند.

2- دسترس بودن قالب های فراوان:

با توجه به قالب هایی که برای این دو سیستم طراحی شده است ، هر دو دارای ویژگی های خاص خودشان هستند.البته قالب های سیستم وردپرس بسیار فراوان هستند و برای هر نوع سلیقه وجود دارد و هر روزه در حال زیاد شدن هستند.

قالب های سیستم دیگری از نظر گرافیکی از سیستم وردپرس خیلی عقب است! اگر شما چند وبلاگ که با سیستم وردپرس و چند وبلاگ که با سیستم بلاگ اسپات ، ساخته شده اند را ببینید ، خواهید فهمید که کدام بهتر اند.قالب های بلاگ اسپات ، زیاد حرفه ای نیستند و به روش ستونی کارشان را ادامه داده اند.البته امیدواریم که این سیستم هم به گونه ای رشد کند !

بلاگ اسپات

3- بلاگ اسپات و ارائه صفحات ثابت:

در بلاگ اسپات ، شما می توانید مطالب نامحدود و فراوانی ارسال کنید ولی صفحات ثابت و برگه های محدودی را به شما اجازه می دهد منتشر کنید . اما در وردپرس شما می توانید علاوه بر مقاله و مطالب نامحدود و بسیار ، صفحات ، برگه ها و آرشیو های اختصاصی و دلخواه زیادی (نامحدودی) به انتشار برسانید.

یک تفاوت بسیار مهم که بین این دو سیستم وبلاگ نویسی است ، محتوای پویا (دینامیک) و استاتیک می باشد.

بلاگ اسپات

بلاگ اسپات بر HTML , XML متکی کرده است برای ارائه صفحات و فرم ها اما وردپرس با بهره گیری از PHP به همراه MYSQL و همچنین ارائه محتوای دینامیک ، کارش را ادامه می دهد.

در وردپرس شما می توانید برای مطلب خود ، کارایی های زیادی از جمله تنظیم برچسب ها ، تصویر شاخص ، موضوع ها و… قرار دهید .

در دیگری برای تغییر صفحات خود باید کمی بر کد نویسی های HTML , XML مسلط باشید و در غیر این صورت کمی به سختی می افتید.

4- نگاه و احساس:

ایجاد و تغییر سبک برای وردپرس کار آسانی نیست و هر کسی نمیتواند این کار را انجام دهد.زیرا وردپرس از PHP , MySQL پیروی می کند و شما باید کمی بر زبان های CSS ,PHP ,.. تسلط کافی را داشته باشید تا بتوانید سبک وردپرسیتان را روی وبلاگتان به انجام برسانید.

اما در بلاگ اسپات با تغییر html ,css میتوانید به راحتی توابع را عوض و جابه جا و در نهایت الگویتان را بیابید.

بلاگ اسپات

5- بهینه سازی موتور جستجو:

شاید بگویید چون بلاگ اسپات از زیرمجموعه های گوگل است ، سئو آن هم بهتر و زودتر از وردپرس انجام می شود! این چنین نیست و گوگل چنین شبه ای را نمی پذیرد. شاید تاثیری بگذارد اما چندان نیست !

سیستم وبلاگ نویسی بلاگ اسپات دارای بخشی برای سئو است که می توانید با استفاده از آن سئوی وبلاگتان را بالا ببرید و همچنین در وردپرس با افزودن افزونه هایی مانند yoast ، ساخت تقشه سایت ، فایل robot.txt و … کارهایی که در ودرپرس برای سئو خیلی مهم هستند ،را میتوانید انجام دهید.

6- ویرایشگر محتوا:

وردپرس ، برای ویرایش و نوشتن مطالب ، همه نوع امکانی دارد.همچنین امکانات اضافه و دلخواه خود را هم می توانید به آن اضافه کنید.

در پنل ویرایشگر وردپرس ، امکاناتی دیگری هم گنجانده شده است ؛ مانند : برچست ها ، متا ها ، تصاویر شاخص و…

در بلاگ اسپات(بلاگر) مطالب به صورت دینامیک ویرایش می شوند ، همچنین با امکاناتی مثل آپلود ویدیو و صوتی می توانید به مطالب خود اضافه کنید و یا ویرایش کنید.

بلاگ اسپات

7- امنیت در برابر هک:

بلاگ اسپات به دلیل اینکه از سرور های گوگل پشتیبانی میشود . در نتیجه امنیت بیشتری نسبت به وردپرس داراست.اما بیش از 80 درصد هک های موفق ، بر سر اشتباهات کاربران و استفاده کنندگان از سیستم های وبلاگ نویسی مختلف است و سیستم ها را زیر سوال می برند.

با این حال هر دو سیستم بلاگ اسپات و وردپرس امنیت خوبی دارند .کاربران با انجام ندادن کار های اشتباه میتوانند در امان باشند.

حتما بخوانید

البته این رو هم بگم که سیستم وبلاگ نویسی بلاگ اسپات (بلاگر) ، برای کاربران ایرانی غیرفعال می باشد؛ و نمیتوانند به صورت مستقیم به آن وارد بشوند و این یکی از مشکلات آن است.

اما سیستم وردپرس برای همه کاربران هر جای دنیا ، در دسترس می باشد و می توانند از آن به صورت رایگان استفاده کنند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.