نرخ پرش یا Bounce Rate چیست ؟

نرخ پرش

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست ؟

نرخ پرش

نرخ پرش یا Bounce Rate معیاری است که میزان ماندگاری افراد در سایت شما را می‌سنجد. البته روش کار آن کمی متفاوت است .  میزان ماندن افراد در سایت شما معیار اصلی سنجیدن نیست. اگر شما یک سایت با کیفیت داشته باشید که بازدیدکننده با ورود به آن بر روی مطالب دیگری نیز کلیک کند و کنجکاو شود، نشان دهنده‌ی کیفیت سایت شما است . نرخ پرش روی میزان نرخ سایت شما تاثیر خواهد داشت. میزان این نرخ توسط گوگل آنالیتیکس محاسبه می‌شود و بهتر است بدانید که گوگل حواسش به همه چیز است.

گوگل آنالیتیکس برای محاسبه این آمار نیاز به واکنشی از بازدیدکننده در سایت شما دارد که بیشتر مواقع با کلیک کردن بر روی یک مقاله دیگر، یک لینک مرتبط با مقاله و یا حتی با کلیک بر روی ادامه مطلب محاسبه می‌شود.

Bounce Rate

چرا دانستن نرخ پرش سایت مهم است؟

نرخ پرش یا بانس ریت را می توان از سایت های گوگل آنالیتیک، الکسا و… مشاهده کرد. دانستن این نرخ فواید زیادی به همراه دارد :

۱. شما می توانید محتوای صفحاتی که نرخ پرش بالایی دارند را بهبود ببخشید.
۲. متوجه خواهید شد که آیا شما به طراحی مجدد سایت نیاز دارید؟
۳. متوجه خواهید شد، کدام صفحات وب سایت تان برای کاربران جذاب تر بوده و کاربران بیشتر در کدام صفحات بوده اند.
۴. متوجه خواهید شد کدام یک از کلمات کلیدی شما در ایجاد ترافیک سایت نقشی ندارد.

نرخ پرش

مقایسه نرخ پَرش و نرخ خروج

بیایید بگوییم که شما نرخ پَرش و نرخ خروج را در صفحه ای که از کاربر تشکر شده است . خواسته شده است تا فرمی را پر کنند مقایسه کنیم. نرخ پَرش بالا در آن صفحه نوعی هشدار خواهد بود، زیرا این بدان معناست که مردم تنها آن صفحه را مشاهده می کنند، و سپس خارج می شوند. حتی بدتر از آن، آنها فرمی را پر نمی کنند، که به این معنی است که شما صحبت با آنها را از دست داده اید.

اما نرخ خروج بالا، از سوی دیگر، نمی تواند دلیلی برای نگرانی باشد. این بدان معنی است که این صفحه آخرین صفحه در زنجیره‌ی بازدیدها می باشد که مردم با خروج از آن صفحه احتمالا از صفحه قبل آن وارد شده اند، دانلود پیشنهادی را در صفحه تشکر از شما انجام داده اند، و برای استفاده از محتوای دریافت شده آن را ترک کرده اند.

به خاطر داشته باشید که این یک سناریوی فرضی است، و این خروج ها می تواند متفاوت از سایر معیارهای صفحات باشد. اما به عنوان یک تصویر ساده از تفاوت بین نرخ پَرش و نرخ خروج عمل می کند.

Bounce Rate

چه عددی برای بانس ریت مناسب است؟

متاسفانه معیار دقیقی برای یک نرخ پرش خوب وجود ندارد و نمی‌توان حکمی کلی برای میلیاردها صفحه اینترنتی صادر کرد. نرخ پرش تا حد زیادی به نوع سایت، نوع کسب و کار، جامعه هدف و نوع مخاطبان مربوط می‌شود. واژه خوب طیف وسیعی از معانی را در بر می‌گیرد که می‌تواند شامل نوع صفحه، منبع ترافیک و … باشد. مثلا اگر در سایت مقاله باارزشی دارید که به طور خاص به یک سوال پاسخ می‌دهد و منشا اصلی هدایت ترافیک و جستجوی ارگانیک به سایت شماست، نرخ پرش این سایت می‌تواند چیزی حدود 90 درصد باشد اما این نرخ پرش لزوما بد نیست چون می‌تواند به این معنی باشد که کاربران دقیقا به دنبال چیزی هستند که جستجو کرده‌اند و نیازی ندارند تا از صفحات دیگر سایت بازدید کنند. برعکس، اگر یک صفحه نرخ پرش کمی داشته باشد، لزوما خوب نیست، چون شاید تجربه کاربری ضعیفی داشته باشد.

هاب اسپات، پژوهش گسترده‌ای روی سایت‌های صنایع انجام داده است و عواملی را که در نرخ پرش سایت موثر بوده‌اند شناسایی کرده‌ است:
• ۶۰-۴۰ درصد محتوای وبسایت؛
• ۳۰ -۵۰ درصد سایت‌های lead generations
• ۷۰-۹۰ درصد بلاگ اسپات‌ها
• ۲۰-۴۰درصد سایت‌های فروشگاهی
• ۱۰-۳۰ درصد سایت‌های تجارت الکترونیکی
• ۷۰-۹۰ درصد صفحات فرود.

 

نرخ پرش

چه زمانی باید نگران بالا بودن پرش از سایت باشیم؟

اگر شما صفحه‌ای دارید که می‌خواهید افراد یک مدت زمانی را درآن وقت ببگذارند و یا اینکه در سایتی واکنشی نشان دهند، در این حالت اگر نرخ پرش شما بالا باشد نشانه‌ی خوبی نخواهد بود. ممکن است شما از صفحه‌ی خود این انتظار را از بازدیدکننده داشته باشید که بیشتر در سایت شما بماند و یا اینکه بعد از خواندن مطلب شما به صفحه‌ی دیگری برود و یا در خبرنامه شما عضو شود. اگر نرخ پرش این صفحه‌ی شما زیاد است باید به بهینه سازی آن بپردازید و یا اینکه به تعامل بیشتر با بازدیدکننده خود بپردازید.

شما می‌توانید با قرار دادن یک فرم عضویت در خبرنامه کمی این نرخ را کاهش دهید. اما بد نیست بدانید که در صفحه‌ی خبرنامه نیز ممکن است این نرخ افزایش یابد و فکر کردن به این مسئله بسیار حیاتی است. اگر شما به صورت کاذب به تعقیب بازدیدکنندگان خود بپردازید باعث می‌شود نرخ پرش سایت شما افزایش یابد. این مسئله زمانی رخ می‌دهد که بازدیدکنندگان شما با فرود به صفحه‌ی اشتراک شما، انتظار دیدن چیز دیگری را داشتند و از سایت شما خارج می‌شوند. شما می‌توانید یک مطلب خوب ارائه دهید و در انتها که بازدیدکننده قصد خروج را دارد فرم عضویت شما ظاهر شود تا بتوانید هم پرش را پایین بیاورید و هم اینکه به نتیجه‌ی که خواسته بودید برسید.

 

نرخ پرش

 

موارد موثر در کاهش نرخ پرش عبارتند از :

۱) سرعت بارگذاری وب سایت

۲) اضافه کردن لینک داخلی به محتوا

۳) تاثیر عناصر گرافیکی وب سایت

۴) هماهنگی و سازگاری و منعطف بودن

۵) تیتر و عنوان مرتبط

۶) خلاقیت و ایجاد هیجتن در تیتر ها و عنوان ها

۷) تصاویر کامل

۸) قرار دادن فراخوان برای عمل

۹) عدم شلوغی و پیچیدگی صفحه

۱۰) متن با خوانایی بالا

۱۱) محتوای مرتبط و محبوب

۱۲) آدرس های سرراست بدهید

۱۳) به‌روز بودن محتوا

۱۴) محدودیت‌های فنی

۱۵) قسمت جستجو را در سایت اضافه کنید

۱۶) نظریات مشتریان

۱۷) سوالات اضافه

۱۸) از صفحه محصول فراتر بروید

۱۹) بازشدن لینک های خروجی در صفحه جدید

نرخ پرش

نتیجه:

ابزارها و معیارهای بسیار زیادی است که بوسیله‌ی آن‌ها می‌توانید رفتار بازدیدکنندگان خود را بررسی کنید اما نرخ پرش بهترین معیار در این زمینه است. نرخ پرش دو هدف را نشانه می‌گیرید. یک اینکه به بهینه سازی صفحات شما کمک می‌کند و همچنین با طراحی یک سایت بهینه می‌توانید با بازدیدکنندگان خود بیشتر در تعامل باشید. همچنین شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی مجموعه‌ی همیار یک سایت را از صفر با اصول و قواعد مناسب طراحی کنید تا بتوانید بازدیدکنندگان بیشتری را در سایت خود نگه دارید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *