CDN چیست؟ چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد؟

CDN

CDN چیست؟ چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد؟

CDN

حتما تاکنون تکنولوژی cdn به گوش شما هم رسیده اما Cdn مخفف چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله قصد دارم تا شما را با واژه CDN  که مخفف عبارت Content Delivery Network  می باشد آشنا کنم تا با مطالعه این مقاله از سایت یکپارچه بتوانید به درک عمیق و صحیحی نسبت به CDN و شبکه های تحویل محتوا برسید. اما پیش از شروع و بررسی موارد گفته شده ابتدا باید ببینیم که تعریف cdn از کجا شروع شد و چه تعریف تخصصی برای آن وجود دارد؟ کاربرد Content delivery network  چیست؟

Content delivery network (cdn) چیست؟

خرید cdn و فعالسازی آن در نهایت منجر به به افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات می شود. حالا اینکه چه ترفندی برای دسترسی به داده ها با سرعت بالا به کار رفته سوالی است که با دانستن کارکرد cdn متوجه آن خواهید شد. وقتی یک شبکه cdn  ساخته میشه سرورهایی در نقاط مختلف جهان و در کشورهای مختلف با طول جغرافیایی مشخص و تعیین شده ای کانفیگ و مستقر می شوند در نهایت با دریافت داده ها از سرور اصلی و ذخیره آن به صورت کش شده بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکننده که بر اساس ISP مخابراتی کاربر شناسایی میشود، داده ها را از نزدیک ترین cdn به کاربر تحویل خواهند داد تا کاربر با سرعت بیشتری به این داده ها دسترسی داشته باشد. به همین دلیل هست که اگر سایت هایی نظیر گوگل را که از CDN استفاده می کنند باز کنید می بینید که خیلی سریع در کوتاه ترین زمان ممکن در دسترس قرار می گیرد اما در مقابل سایتی که سرور آن در نقطه جغرافیایی دورتری قرار دارد با سرعت کمتری لود می شود. حالا که تقریبا با تکنولوژی cdn آشنا شدید در ادامه به بررسی کامل تر آن خواهیم پرداخت.

Content delivery network (cdn)

Cdn مخفف چیست؟

کاربران بسیاری سوال می کندن که واژه CDN مخفف چیست؟ همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد تکنولوژی cdn مخفف Content Delivery Network  می باشد. در واقع CDN یک شبکه توزیع محتوا است. سرورهایی در نقاط مختلف جغرافیایی قرار می گیرند و با توجه به اینکه کدام سرور به موقعیت بازدیدکننده سایت نزدیک تر است به درخواست ها پاسخ داده می شود. در واقع اطلاعات سایت از سروری فراخوانی می شود که به موقعیت کاربر نزدیک تر باشد.  بدین ترتیب سایت با سرعت بیشتر لود خواهد شد.

تکنولوژی cdn چه کاربردی دارد؟

همان طور که در بالا اشاره شد با استفاده از cdn می توانیم با سرعت بیشتری به داده های مورد نیاز دسترسی داشته باشیم. شبکه تحویل محتوا یا cdn با استفاده از سرورهایی که در سرتاسر دنیا توزیع شده و با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک ترین سرور به کاربر، محتوای ذخیره شده را به وی ارائه می دهد. این سرویس در افزایش سرعت تحویل محتوا و پهنای باند در وب سایت‌های با ترافیک بالا و وب سایت‌های جهانی مانند گوگل، یاهو، فیس بوک و… بسیار تأثیرگذار است. cdn ها انواع مختلفی دارند که میتوانند به صورت خصوصی صرفا برای یک کشور یا یک شرکت خاص در دسترس باشند مثل شبکه CDN چایناکش در کشور چین یا cdn گوگل که صرفا در اختیار خود گوگل قرار داره و مورد استفاده قرار می گیرد. از مشهورترین cdn ها می توان به CDN کلود فلر، آکادمی، آمازون، ابر اروان و… اشاره کرد که اگر شما هم سایتی دارید که به سرعت بالای آن اهمیت می دهید و همچنین با حملات به هاست و سرور سایت روبه رو هستید با استفاده از CDN می توانید تا علاوه بر افزایش سرعت بالای سایت امنیت را نیز در مقابل حملات افزایش دهید.

شرکت های بزرگ اینترنتی برای کنترل ترافیک سایت و سرویس های اینترنتی خودشون از چندین سرور در نقاط مختلف در سراسر جهان برای ذخیره سازی و تحویل اطلاعات و امکانات خود استفاده می کنند.

CDN  چطور کار میکند؟

با توجه به مزیت هایی که اشاره شد متوجه شدیم تکنولوژی CDN بسیار کارآمد است و می تواند به تمامی شرکت های کوچک و وبمسترهای سایت های خصوصی قدرت شرکت های بزرگ را بدهد. این سرویس به این شکل کار می کند که:

  • از روی اطلاعات قابل دانلود شدن سایت شما ( مانند فایل کدهای CSS، فایل کدهای جاوااسکریپت، فایل‌های مولتی مدیا و …) روی nodes یا همان سرورهای مختلف خود که در سراسر جهان قرار دارند یک نسخه کپی ذخیره می کند.
  • زمانی که کاربری وارد سایت شما شود و نیاز به این اطلاعات دارد، همین داده های ذخیره شده روی سرور که به صورت اشتراکی به بسیاری از سایت ها سرویس می دهند از نزدیکترین سرور یا node بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکننده دانلود می شود.
  • اطلاعات دانلود شده به کاربر تحویل داده خواهد شد.

پس وقتی کاربری با مرورگر خودش وارد سایت شد اطلاعات از نزدیک ترین سرور موجود به کاربر ارسال می شوند و هر گاه سرور CDN  به هر دلیلی در دسترس نباشند مشکلی وجود ندارد و داده ها از سرور اصلی بارگزاری خواهند شد و تنها تفاوتی که وجود دارد مبحث سرعت است که مثل قبل بنابر ترافیک سرور کمتر خواهد شد. چون این اطلاعات قبلاً در سرورهای CDN ثبت (Cache)  شده‌اند و نیاز به پروسه خاصی نیست تا در آن ثبت شوند پس با سرعت بیشتری برای بازدیدکننده در دسترس قرار گرفته و دانلود می شوند.

اگر بخواهیم به صورت تصویری به شرح cdn بپردازیم تصویر زیر گویای کارکرد و نحوه رفتار cdn برای ذخیره داده ها و در نهایت تحویل محتوا به کاربران خواهد بود.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید با اتصال یک سایت به سرور شبکه CDN داده های قابل ذخیره سازی آن مثل فایل های چند رسانه ای در سرتاسر شبکه cdn که در نقاط مختلف جهان قرار دارند، ذخیره می شوند به عبارت ساده تر وقتی شما در خصوص انتشار یک فیلم در سایت خود اقدام می کنید یک نسخه کش شده از این فیلم به تمامی سرورهایی که در این شبکه CDN وجود دارند ارسال شده و در آن ها ذخیره می شوند سپس بازدید کننده بر اساس موقعیت جغرافیایی که به نزدیک ترین سرور CDN  دارد این داده ها را با سرعت بیشتری دریافت خواهد کرد. از طرفی اگر حملاتی به سایت اتفاق افتد و افرادی برای سوء استفاده به سرور سایت حمله داشته باشند با مانع برخورد خواهند کرد، چرا که cdn از این کار جلوگیری به عمل می آورد در واقع وقتی حمله به جای سایت به سمت cdn صورت می گیرد و شخص مهاجم می بایستی از cdn عبور کند تا به سرور اصلی شما برای حملاتی مثل حملات DDOS برسد که این مورد هم امکان پذیر نیست.

انواع مختلف CDN

انواع مختلف cdn

به طور كلي مي‌توان CDNها را به دو دسته تقسيم كرد:

  • CDNهاي عمومي: برخي از CDNها مثل Cloudflare كل سايت را كپي كرده و ارائه مي‌دهند.
  • CDNهاي تخصصي: برخي ديگر از CDNها روي محتواي خاص مثل مولتي‌مديا و فايل‌هاي ثابت مثل كدهاي جاوااسكريپت (JavaScript) و CSS تمركز دارند.

رفتار یک شبکه cdn به چه شکلی خواهد بود؟

اگر بخواهیم تا به رفتارهایی که در یک شبکه CDN رخ میدهد تا داده ها را در آخرین مرحله به کاربر نهایی یا همان بازدیدکننده سایت  تحویل دهد، می بایست به شکل زیر به توضیح رفتار موجود در یک شبکه CDN بپردازیم که عبارتند از:

  1. همان طور که در بالا اشاره شد، شبکه توزیع محتوا یا همان CDN تمامی سرورهای شبکه جهانی اینترنت را که در سرتاسر دنیا قرار دارد تحت پوشش قرار میدهد. بنابراین زمانی که شما از سیستم CDN برای سایت خود استفاده کرده و آن را فعال می کنید، اطلاعات شما روی تک تک این سرورها که در سرتاسر جهان به صورت شبکه ای پخش شده اند کپی و ذخیره می شود و زمانی که یک بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد شد محتوای سایت که شامل تصاویر، ویدئوها، فایل های CSS، فایل های جاوا اسکریپت و… است را از نزدیک ترین سرور نزدیک به خود دریافت می کند که این نزدیکی و موقعیت کاربر به سرور بر اساس ISP مخابراتی کاربر بازدیدکننده به دست خواهد آمد. پس در این صورت بازدیدکننده مستقیما به هاست یا سرور شما متصل نیست. بنابراین این کار موجب بهبود در عملکرد سایت شما خواهد شد.
  2. تمامی اطلاعاتی که قابل بروزرسانی نیستند، در یک شبکه CDN قابل ذخیره هستند تا در طول این شبکه بزرگ در سرتاسر دنیا از نزدیک ترین سرور در اختیار کاربر قرار گیرند. البته منظور ما از اطلاعاتی که بروزرسانی نمی شوند فایل هایی شامل تصاویر، جاوا اسکریپت، css و… است که نیازی به بروزرسانی ندارند اما سایر بخش ها که شامل محتوای صفحات می شود و از دیتابیس خوانده می شوند ذخیره سازی در شبکه CDN را ندارند و مستقیما از خود سرور بارگزاری می شوند. پس با این کار اگر هزینه ای که برای پهنای باند هاست یا سرور شما صرف می شود را کسر و برای تهیه و فعال سازی یک شبکه CDN استفاده کنیم برای ما خیلی بهتر خواهد بود، چرا که ضمن کاهش مصرف پهنای باند مصرفی قادر خواهیم بود امنیت سایت خود را در مقابل حملات DDOS افزایش دهیم.
  3. سرعت دسترسی به سایت در حالتی که CDN فعال نباشد در کشوری که سرور در آن قرار دارد در بالاترین سطح خود است بنابراین وقتی که سرور سایت ما داخل ایران قرار دارد و یک بازدیدکننده از کشوری مثل آمریکا بخواهد تا از سایت ما بازدید به عمل آورد نسبت به ما از سرعت پایین‌تری برخوردار خواهد بود، اما وقتی که CDN را روی سایت خود فعال کنیم این سرعت چه در حالتی که بازدیدکننده در نزدیک ترین موقعیت سرور و چه در دورترین موقعیت قرار داشته باشد به دلیل اینکه داده ها از نزدیک ترین سرور موجود در شبکه CDN لود می شوند از سرعت تقریبا یکسانی برخوردار خواهند بود و تفاوت خیلی محسوسی در سرعت وجود ندارد. برای اینکه بخواهید تا به این موضوع برسید می توانید سایتی را که از CDN استفاده کرده را توسط ابزاری مثل Pingdom یا GTmetrix تست کنید تا به این قضیه در حالت عملی پی ببرید.

CDN

مزاياي مهم استفاده از شبكه‌ي توزيع محتوا

استفاده از cdn می تواند به هاست و سرور شما قدرت بیشتری ببخشد و مزایای بسیار زیادی را برای سایت و کسب و کاری که در آن از CDN استفاده می کنید به ارمغان آورد که از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. بهبود عملكرد: عملكرد يكي از مزاياي مهم پياده‌سازي CDN به‌شمار مي‌آيد. محتواي وبسايت شما در سراسر دنيا Cache مي‌شود و با كوتاه‌ترشدن مسافت‌ رساندن محتوا به كاربران نهايي، زمان تأخير كاهش مي‌يابد و اتلاف بسته (Packet loss) به‌حداقل مي‌رسد. براساس آزمايش‌هاي مختلف در بسياري از نقاط جغرافيايي، درمقايسه‌با وبسايت‌هايي كه بدون CDN‌ اداره مي‌شوند، CDN  ميانگين تأخير بارگذاري وبسايت را ۷۳درصد كاهش مي‌دهد. سرعت مزيتي مهم به‌شمار مي‌آيد؛ چراكه مي‌دانيم تأثير درخورتوجهي بر Bounce Rate و تجربه‌ي كلي كاربر دارد.

۲. افزايش مقياس‌پذيري: مقياس‌پذيري از ديگر مزاياي مهم CDN است؛ چراكه مديريت اوج ترافيك و بالا و پايين‌ رفتن آن در مدتي كوتاه را ممكن مي‌كند. بدين‌ترتيب، بار كمتري روي سرور مي‌افتاد و ظرفيت پاسخ‌دهي بيشتر مي‌شود. از آنجايي‌كه به‌طور معمول ۸۰درصد محتواي هر وبسايت عادي ثابت و ايستا است، بخش چشمگيري از محتوا با كمك  CDN، سريع‌تر و كارآمدتر تحويل داده مي‌شود. در واقع، اين عامل نيز به‌اندازه‌ي سرعت مهم است. بدون  CDN، اوج ترافيك ممكن است به ازكارافتادگي (Crash) يا پاسخ‌ ندادن سرور منجر شود. شبكه‌هاي توزيع محتوا مي‌توانند هر ميزان از ترافيك را بدون كاهش سرعت كاربران نهايي كنترل كنند. اين امر باعث مي‌شود بار از دوش سرور مبدأ برداشته شود و Down Time كاهش يابد.

۳. امنيت: يكي از امكانات جانبي برخي از شبكه‌هاي توزيع محتوا، ارائه‌ي خدمات امنيتي بر بستر CDN  است. از جمله‌ي اين امكانات عبارت‌اند از: WAF ،Firewall ،Rate limit  و امكان مهم DDoS Protection. همچنين، برخي از CDNها، امكان پياده‌سازي گواهي‌هاي SSL را مي‌دهند. برخي از شبكه‌هاي توزيع محتوا با ارائه‌ي WAF از وب‌سرورها دربرابر بسياري از حملات هكري متداول نيز محافظت مي‌كنند.

۴. بهبود سئو (بهينه‌سازي موتور جست‌وجو): وقتي صحبت از بهينه‌سازي موتور جست‌وجو به‌ميان مي‌آيد، سرعت بارگذاري صفحات وب عامل بسيار مهمي در رده‌بندي صفحه به‌شمار مي‌آيد. بيشتر موتورهاي جست‌وجو زمان بارگذاري صفحه را در الگوريتمشان درنظر مي‌گيرند. براي گوگل كه درواقع در صفحاتتان مي‌خزد، سرعت وبسايت نقش درخورتوجهي در سئو ايفا مي‌كند. با بهينه‌سازي وبسايتتان براي بارگذاري سريع‌تر، تكرار خزيدن‌هاي گوگل در صفحاتتان بيشتر مي‌شود و درنتيجه، محتوايتان به‌طور گسترده‌تري دردسترس قرار مي‌گيرد و سريع‌تر شاخص‌گذاري (index) مي‌شود.

۵. قابليت اعتماد: با CDN درخواست‌هاي ارسال‌شده به وبسايتتان هميشه به نزديك‌ترين مكان موجود مسيريابي مي‌شوند. اگر سروري دردسترس نباشد، درخواست‌ها به‌شكل خودكار به سرور بعدي موجود ارسال مي‌شوند. اين امر موجب ايجاد افزونگي خودكار مي‌شود. افزونگي خودكار كمك مي‌كند مطمئن شويد وبسايتتان هميشه آنلاين باقي مي‌ماند و دردسترس بازديدكنندگان است.

۶. كاهش هزينه‌ها: با استفاده از شبكه‌ي توزيع محتوا، ديگر به تأمين و نگه‌داري از زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري نيازي نداريد. افزون‌براين، اگر مبلغ هاست‌وب خود را براساس پهناي باند پرداخت مي‌كنيد، CDN مي‌تواند تا حد چشمگيري اين مبلغ را كاهش دهد؛ چون محتوا به‌جاي ارسال مستقيم از هاست‌وبتان (سرور اصلي)، از Cache موجود در سرورهاي لبه‌ي CDN ارائه مي‌شود. در استفاده از سرويس ابري CDN‌، هزينه‌ها را به تناسب مصرف (Pay-as-You-Go) پرداخت و پولتان را ذخيره مي‌كنيد.

۷. افزايش نرخ تراكنش: وبسايت كُند به نرخ تبديلتان لطمه مي‌زند. به‌گفته‌ي Kissmetrics، حتي يك ثانيه تأخير در پاسخ‌دهي صفحه ممكن است به كاهش ۷درصدي در تراكنش‌ها منجر شود. اگر با استفاده از شبكه‌ي تحويل محتوا، پاسخ‌دهي وبسايتتان را دو ثانيه سريع‌تر كنيد، تقريبا نرخ تراكنش ۱۴درصد افزايش پيدا مي‌كند.

۸. كاهش Bounce Rate: عوامل بسياري در Bounce Rate وبسايت‌ها نقش دارند؛ مانند راهبري و ظاهر و كاربرد. از عوامل مهمي كه اصلاح بسيار آساني دارد، زمان بارگذاري وبسايت است. به‌گفته‌ي Web Performance Today1، چيزي درحدود ۵۷درصد از مصرف‌كنندگان آنلاين وبسايت‌هايي را ترك مي‌كنند كه بارگذاري‌شان بيش از سه ثانيه طول مي‌كشد. اگر بارگذاري وبسايتتان سه ثانيه طول مي‌كشد، ممكن است تأثير چشمگيري روي فروشتان بگذارد. به‌عبارت‌ديگر، براي بهبود سرعت بارگذاري وبسايتتان علاوه‌بر داشتن CDN، بايد بهترين ارائه‌دهنده‌ي ميزباني (Hosting) و پلاگين Cache مناسب و CDN را انتخاب كنيد.

9. با اتصال يك سايت به سرور شبكه CDN داده هاي قابل ذخيره سازي اون مثل فايل هاي چند رسانه اي در سرتاسر شبكه cdn كه در نقاط مختلف جهان قرار داره ذخيره ميشوند، به عبارت ديگه وقتي شما اقدام به انتشار يك فيلم در سايت خودتون ميكنيد يك نسخه كش شده از اين فيلم به تمامي سرورهايي كه در اين شبكه CDN وجود داره ارسال شده و در اونها ذخيره ميشوند و سپس بازديد كننده بر اساس موقعيت جغرافيايي كه به نزديك ترين سرور CDN داره اين داده ها رو ميتونه با سرعت بيشتري به دليل اينكه ترافيك كمي از اون هم اشغال شده از طريق همين سرورها دريافت و به اونها دسترسي داشته باشه. از طرف ديگه اگر حملاتي به سايت اتفاق بيفته و افرادي براي سوءاستفاده بيان تا به سرور سايت حمله كنن شكست خواهند خورد، چرا كه cdn از اين كار جلوگيري ميكنه و درواقع وقتي حمله اي بخواد تا به سمت سايت صورت بگيره به cdn صورت ميگيره و بايد بتونن از cdn عبور كنند تا به سرور اصلي شما براي حملاتي مثل حملات DDOS برسند كه اين مورد هم امكان پذير نيست.

CDN

آیا استفاده از CDN معایبی هم دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از CDN برای سایت شما هیچ عیبی نداره و اکیدا توصیه می کنیم تا از آن استفاده کنید (در صورتی که که بازدیدکننده های شما از موقعیت سرور دور هستند) چرا که در صورت استفاده از CDN نه تنها چندین فاکتور مهم برای سئو و بهینه سازی سایت را دریافت می کنید، بلکه قادر هستید تا امنیت سایت خود را نیز بالا ببرید و با خیالی آسوده به فعالیت در سایت و بروزرسانی آن بپردازید. تنها چیزی که در CDN وجود دارد و  البته نمی توان آن را به عنوان عیب و کاستی در نظر گرفت اسن است که هزینه راه اندازی cdn کاملا رایگان نیست. البته CDN های رایگان هم وجود دارند اما کلیه امکاناتی که یک CDN در اختیار شما قرار می گیرد در موارد رایگان فعال نیست و باید هزینه ای را برای فعال سازی چنین امکاناتی پرداخت نمایید.

معرفی CDNهای رایگان

انواع مختلفی از شبکه های توزیع محتوا (CDN) در سرتاسر دنیا وجود دارد که هر کدام از آن ها بنا به امکاناتی که ارائه می دهند نسخه های رایگانی را هم دارند که می توانید استفاده کرده و برای دسترسی بیشتر به امکانات موجود نسخه تجاری خریداری کنید. یکی از معروف ترین این شبکه های توزیع محتوا CDN کلودفلر (Cloudflare) و همچنین ابر اروان برای کاربران ایرانی است که با استفاده از آن قادرید تا از امکانات رایگانی که به شما ارائه می دهد در سایت خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

از جمله این مزیت ها می توان به جلوگیری از خرابکاری ها با حمله به سرور سایت، استفاده از سیستم کش برای توزیع فایل های سایت در سرورهای موجود این شبکه CDN در سرتاسر دنیا و… اشاره نمود. اگر CDN کلودفلر را برای سایتخود  انتخاب کرده اید از مقاله آموزش تصویری از استفاده از Cloud Flare جهت بهبود سرعت و امنیت کمک بگیرید. اما اگر از سیستم مدیریت محتوای محبوب وردپرس استفاده می کنید می توانبد تا از افزونه رایگان jetpack استفاده نمایید که امکان استفاده از شبکه CDN اختصاصی این شرکت را در اختیار شما قرار می دهد و قادر هستید تا از آن به عنوان شبکه توزیع محتوا در سایت خود استفاده کنید.

CDN

چه ارتباطی بین استفاده از CDNها و افزایش امنیت وب سایت ها وجود دارد؟

اینکه وب سایت شما از چندین سرور مختلف در نقاط گوناگون دنیا در دسترس باشد نه تنها باعث افزایش امنیت وب سایت شما می شوند، بلکه به خاطر کاهش ترافیک های ورودی از یک سرور، سرعت بارگذاری وب سایت شما را بسیار افزایش می دهد و همانطور که گفته شد، این یکی از مهمترین فاکتورهای اساسی برای SEO می باشد.

کاهش ریسک حملات سایبری به وب سایت ها، از دیگر دلایلی است که نشان دهنده افزایش امنیت یک سایت با استفاده از CDN هاست، از جایی که وب سایت شما از طریق چندین سرور آنلاین می باشد، از کار انداختن آن تقریباً مساوی با از کار انداختن تمام سرورها می باشد. در ضمن، با استفاده از CDN ها خطر از کار افتادگی و از دسترس خارج شدن وب سایت شما نیز به مراتب کاهش می یابد. چرا که در صورت از کار افتادن یک سرور، سرورهای دیگر جای آن را خواهند گرفت.

عملکرد این شبکه شبیه به پردازشگرهای چند هسته ای می باشد. همانطور که پردازشگرهای تک هسته ای قادر به پردازش سریع تمامی پروسه ها نیستند، وب سایتی که روی یک سرور قرار داشته باشد نیز در صورت افزایش ترافیک با این مشکل مواجه می شود. اما پردازشگرهای چند هسته ای، کانال های بیشتری برای پردازش ایجاد می کنند و همین تشابه دقیقاً در مبحث CDN ها دیده می شود.

یکی از خطرناک ترین حملات سایبری حمله DDOS است که با استفاده از یک شبکه بزرگ درخواست های زیادی را به سمت سایت ارسال می کنند و در نهایت باعث از کار افتادن سرور سایت می شوند، از دیگر مزیت های شبکه های CDN چند لایه جلوگیری و خنثی کردن کامل این حملات می باشد که با توزیع درخواست ها در شبکه خود اجازه از دسترس خارج شدن سایت در حملات DDOS را نمی دهد و این حملات را خنثی می کند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.