رنگ های انتخابی پنتون برای سال 2021

رنگ سال 2021

رنگ های انتخابی پنتون برای سال 2021

رنگ های انتخابی پنتون برای سال 2021

رنگ سال، خبری است که اهالی و طرفداران مد هر سال منتظر اعلام آن می‌مانند تا لباس و تیپ خود را با آن هماهنگ کنند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که: « رنگ سال 2021 چیست و چه کسی رنگ سال را اعلام می‌کند؟» اگر فکر می‌کنید مد شدن هر رنگ در سال‌های مختلف به سلیقه‌ی عموم بستگی دارد و کاملا اتفاقی است، باید به شما بگوییم که اشتباه فکر می‌کنید.

 

مجله‌ها و رسانه‌های متنوعی رنگ سال را اعلام می‌‌کنند، اما معتبرترین مرجع، شرکت «پنتون» است‌. خوب است قبل از اینکه رنگ سال ۲۰۲۱ را به شما معرفی کنیم، کمی شما را با شرکت پنتون آشنا کنیم.

تاریخچه‌ی شرکت پنتون

موسسین پنتون، یعنی برادران ملوین و جسی لیوان، برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ در شهر نیویورک به عنوان یک شرکت چاپ و نشر فعالیت داشتند. بعدها فردی به نام «لورنس هربرت» به عنوان یک کارمند ساده در این شرکت استخدام شد . و در همین مدت زمان هم یک سیستم دقیق برای استانداردسازی رنگ‌ها ایجاد شد.

این سیستم بر اساس جدول مندلیف طراحی شده و به هر رنگ، یک عدد خاص اختصاص داده شده است. تا احتمال اشتباه گرفتن رنگ‌ها بین مردم به حداقل برسد.

از جمله افتخارات شرکت پنتون این است که سیستم استانداردسازی رنگ آن در مراجع بین‌المللی رنگ‌ها (Internarional Colour Authority ICA) مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. شرکت پنتون هم‌اکنون در شهر کارلستات نیوجرسی قرار دارد. و به عنوان تعیین کننده‌ی رنگ جهان، شهرت جهانی دارد.

رنگ سال 2021

رنگ سال چگونه توسط پنتون انتخاب می‌شود؟

هر سال شرکت پنتون در ماه‌‌های می و نوامبر یک جلسه را با حضور نمایندگان مختلف از سراسر جهان برگزار می‌کند. این جلسه قوانین خاص خودش را دارد. به طور مثال مکان برگزاری آن در یک اتاق کاملا سفید است تا رنگ‌های محیطی هیچ ایده‌ای به نمایندگان القا نکند.

در این جلسه نمایندگان می‌توانند اشیایی که رنگ‌های الهام‌بخشی دارند به سایر اعضا نشان بدهند . به این ترتیب، طی دو روز متوالی رنگ سال انتخاب می‌شود.

بیشتر بخوانید : اصول رنگبندی سایت

رنگ سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۰ با تمام وقایع عجیب خود رو به پایان است. موسسه‌‌‌ی پنتون، امسال هم مثل سال‌های گذشته، وظیفه‌ی سالانه‌ی خود را برای اعلام رنگی که بهترین بازتاب سال پیش‌رو را داشته باشد، انجام داد و در یک اقدام عجیب اما جالب، برای رنگ سال ۲۰۲۱ نه یک رنگ، بلکه دو رنگ را اعلام کرد: خاکستری روشن (Ultimate gray) و زرد روشن (Vibrant yellow illuminating).

رنگ سال 2021

به گفته‌ی موسسه‌ی پنتون رنگ سال ۲۰۲۱ گویای آن است که چطور عناصر مختلف برای حمایت از یکدیگر، در کنار هم قرار می‌گیرند. رنگ سال ۲۰۲۱ تلفیقی از حس سنگی و کاربردی و در عین حال گرم و خوش‌بینانه است. که قدرت و انرژی مثبت را برای ما تداعی می‌کند. این دو رنگ حکایت‌گر احساسات عمیق متفکرانه با وعده‌ی آفتاب و حال و هوای دوستانه هستند‌.

موسسه‌ی پنتون با انتخاب رنگ زرد و خاکستری در کنار یکدیگر، پیام خوشبختی با تکیه بر سعی و کوشش را صادر کرده است‌. ترکیب این دو رنگ امیدبخش است. و به ما در وضعیتی که بیماری کرونا شرایط زندگی را برای همه‌ی ما دشوار کرده است، یادآور می‌شود که همه چیز بهتر خواهد شد‌.

رنگ سال 2021

رنگ زرد روشن انتخاب شده توسط موسسه‌‌ی پنتون، یک زرد درخشان، سرزنده و بانشاط است. رنگی گرم و سرشار از انرژی خورشید. رنگ خاکستری هم که رنگ دیگر سال ۲۰۲۱ است. نمادی از عناصر جامد، قابل اعتماد و جاودانه است و احساس خونسردی، مقاومت و استواری را به ما تلقین می‌کند.

چرا رنگ‌های زرد و خاکستری به‌عنوان رنگ شاخص انتخاب شده‌اند؟

برای پاسخ به این پرسش باید کمی درباره‌ی حال و هوای رنگ‌ها و حس‌هایی که به‌واسطه آن‌ها القا می‌شوند، بدانیم.

رنگ زرد رنگ سال ۲۰۲۱

این رنگ یکی از رنگ‌های اصلی است. رنگ‌های اصلی شامل رنگ‌های قرمز، زرد و آبی می‌شود. رنگ زرد از نظر طیف رنگی بین رنگ‌های نارنجی و سبز قرار می‌گیرد. رنگ زرد در میان مردمان غرب رنگ سرخوشی و خوش‌گذرانی و سرگرمی است. و در میان مردمان مشرق، رنگ زرد به‌واسطه رنگ خورشید یادآور زندگی دوباره، رشد و گرما است. نماد برخاستن و زنده شدن از دل خاکسترها!

رنگ سال 2021

رنگ خاکستری، رنگ سال ۲۰۲۱

رنگ خاکستری رنگی است که کلیه طیف رنگ‌های میان رنگ‌های سفید و سیاه را شامل می‌شود. اگر رنگ‌های سفید و سیاه را رنگ‌های مطلق و نمادی از افراط‌وتفریط بدانیم، رنگ خاکستری چیزی میان این دو است و رنگی خنثی است. در ادبیات، فیلم و تئاتر، از این رنگ برای معرفی شخصیت‌های مرموز و شخصیت‌هایی که هم ویژگی‌های خیر و هم ویژگی‌های شر دارند، نیز استفاده می‌شود.
رنگ خاکستری در بسیاری از فرهنگ‌ها رنگ سکون، رخوت و افسرده حالی است. البته این رنگ در طراحی دکوراسیون نیز می‌تواند نمادی از آرامش نیز باشد.

از خاکستری به زرد، از افسردگی به‌سوی نور

رنگ سال 2021

استفاده از رنگ های منتخب سال 2021 چه تاثیری در طراحی سایت دارد؟

رنگ هاي گروه زرد:

رنگ زرد نشان دهنده : نیرونی جوانی ، خوش بینی و سرخوشی است. عموما براي جلب نظر مخاطب استفاده می شود. پردازش رنگ زرد به چشم فشار بیشتري می آورد بنابراین بهتر است در استفاده از آن براي طراحی سایت زیاده روي نکنید

رنگ هاي گروه خاکستري :

رنگ خاکستري نشان دهنده : بی طرفی ، سادگی ، آرامش ، آینده نگري و عقلانیت است.
رنگ خاکستري رنگی بدون احساس است و بیشتر در ارتباط با صنعت ، تکنولوژي ، دقیق بودن ، بازرسی ، خبره بودن یا حتی کمال می باشد.

جهت آشنایی با تاثیر استفاده از سایر رنگ ها در طراحی سایت پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید :

روانشناسی رنگ ها 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *