طراحی سایت وردپرسی یا استفاده از برنامه نویسی اختصاصی ؟

طراحی سایت وردپرسی

طراحی سایت وردپرسی یا استفاده از برنامه نویسی اختصاصی ؟

انتخاب شما کدام است : طراحی سایت وردپرسی یا استفاده از برنامه نویسی اختصاصی ؟

همانطور که می دانید وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است. در این مقاله ما می خواهیم تا به بیان کلیدی ترین تفاوت های میان پیاده سازی و طراحی سایت وردپرسی و طراحی سایت با روش برنامه نویسی اختصاصی (پیاده سازی از پایه با کدنویسی و برنامه نویسی) بپردازیم.

طراحی سایت وردپرسی

پیشتر در یک مقاله از یکپارچه  به بررسی طراحی سایت وردپرسی پرداخته ایم و برای جلوگیری از تکرار صحبت های پیشین، در این مقاله حول محور بیان کلیدی ترین تفاوت های میان ساخت و طراحی سایت وردپرسی و ساخت و طراحی سنتی سایت خواهیم پرداخت. جهت یادآوری مطالبی را به صورت تیتر وار بیان می کنیم :

به طور کلی معمولا طراحی سایت به دو روش انجام می شود.

? روش اول طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا یا CMS که مخفف Content Management System می باشد.

? روش دوم طراحی وب سایت اختصاصی و برنامه نویسی متناسب با نیازهای مشتری (CMS اختصاصی)

طراحی سایت وردپرسی

کلیدی ترین تفاوت های میان پیاده سازی و طراحی سایت های وردپرسی و طراحی سایت با روش اختصاصی

همانطور که در بالا اشاره کردیم ما برای ساخت و طراحی سایت خود دو راه کلی داریم:

استفاده از CMS ها مانند وردپرس که یک CMS فوق العاده قدرتمند است.
توسعه و طراحی سایت با استفاده از زبان های برنامه نویسی و کدنویسی که به اصطلاح پیاده سازی سنتی است.

اگر مقاله طراحی سایت وردپرسی را خوانده باشید به طور خلاصه می دانید که:

✔️ کار کردن با وردپرس بسیار آسان می باشد.
✔️ دارای میلیون های افزونه و قالب است.
✔️ امنیت بسیار بالایی دارد.
✔️ دائما در حال بروزرسانی می باشد.
✔️ سئو فرندلی است.
✔️ و…

اجازه دهید اشاره ای داشته باشیم به یکی از مزیت هایی که افراد برای روش سنتی نام می برند و بسیار بر آن پافشاری می کنند . و آن این است که شما به صورت سفارشی سازی (Customization) می توانید سایت خود را طراحی کنید.

طراحی سایت وردپرسی

حال برای فهم بهتر موضوع،‌ یک مثالی را خدمت شما عرض می کنیم:

فرض کنید شما در پی خریداری یک پیراهن برای خود هستید. اگر پیراهن را به سایت تشبیه کنیم. طراحی سایت با روش سنتی مانند این است که بروید پیش خیاط تا اندازه ی دقیق شما را بگیرد . و دقیقا فیت بدن شما پیراهن را بدوزد. حال شما پیراهن خود را دارید. اما اگر شما لاغر شوید یا چاق شوید باید مجددا به خیاط مراجعه کنید تا در صورت امکان آن پیراهن را تنگ یا گشاد کند. در غیر اینصورت دیگر آن پیراهن قابلیتی برای شما جز دستمال گردگیری نخواهد داشت!

در طراحی سایت هم چنین است. اگر شما سایتتان را به برنامه نویس دهید تا پیاده سازی کند، باید بدانید که اگر افزودن یا تغییر قابلیتی بعد ها بخواهید در سایت خود داشته باشید؛ خودتان قطعا نمی توانید آن تغییر را انجام دهید مگر اینکه شما یک Web Developer باشید در غیر اینصورت باید به برنامه نویس مذکور مراجعه کنید تا با پرداخت مجدد وجهی به او، آن قابلیت جدید اضافه گردد. هرچند افراد یا شرکت های توسعه دهنده ی سایت به شما برای مثال تعهد پشتیبانی رایگان ۶ ماهه می دهند؛ اما آیا شما فقط در آن ۶ ماه اول ممکن است افزودن قابلیت یا تغییری بر روی سایتتان بخواهید؟

طراحی سایت وردپرسی

این هم باید در نظر داشته باشید که پس از اتمام طراحی سایتتان با این روش، تازه بخش مهمی از ماجرا شروع خواهد شد و آن هم بخش مدیریت و ادمینی سایتتان است.

افراد و شرکت هایی که به روش قدیمی و سنتی طراحی سایت انجام می دهند قطعا برای حل این موضوع و اینکه شما خودتان بتوانید سایتتان را مدیریت کنید و برای مثال محتوایی را در آن قرار دهید، پنل مدیریتی را طراحی می کنند. اما در نهایت برای اضافه کردن قابلیتی یا بر طرف کردن خطا ها (ERRORS) باید به خود فرد یا شرکت مراجعه کنید.

اما یک پرسش مهم:

آیا در طراحی سایت وردپرسی برای اضافه کردن قابلیتی جدید، برای ما مشکلی به وجود نخواهد آمد؟

واضح است که در طراحی سایت با وردپرس هم قطعا ما به اینکه در آینده نیازمند اضافه کردن قابلیتی باشیم بر خواهیم خورد، اما تفاوتش با روش سنتی در این است که دیگر نیاز نیست شما یک Web Developer باشید یا استخدام کنید. زیرا به راحتی در بیشتر مواقع خودتان می توانید با قابلیت های بی شماری که وردپرس در اختیارتان قرار می دهد وب سایت خود را خودتان تغییر دهید.

حال شاید این موضوع ذهنتان را درگیر کند که کار با پنل وردپرس نیاز به یادگیری ندارد؟ طبیعتا نیاز دارد.

اما به این صورت که با آموزش های کوتاهی می توانید قابلیت های مورد نیازتان را فرا بگیرید(بدون نیاز به اینکه برنامه نویس باشید یا برنامه نویسی کنید) همچنین اصلا نیاز نیست تا تمام قابیلت های آن را یاد بگیرید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.