تفاوت زبان XML با HTML چیست؟

تفاوت زبان XML با HTML

تفاوت زبان XML با HTML چیست؟

تفاوت زبان XML با HTML

در این مقاله از یکپارچه قصد داریم به بررسی زبان های XML  و HTML پرداخته و تفاوت زبان XML با HTML را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت زبان XML با HTML

زبان ھای نشانه گذاری یا Markup Language

اصطلاح نشانه گذاری به نشانه ھا و ﯾا کدھایی اطلاق میشود که شما آنھا را مشخص می کنید تا بتوانید غیر نشانه و ﯾا داده ھای اسناد را کنید ترجمه . با بیان دﯾگر، نشانه گذاری داده ھای داخل اسناد را توصیف کرده و بیان کننده ی این مسأله است که آنھا باید چگونه ترجمه شوند.

زبان ھای نشانه گذاری بسیاری در اطراف ما ھستند مثلا نرم افزار واژه پرداز word و WordPad ﯾا RTF در وﯾندوز که می توانند متن ھا را با فرمت ذخیره سازی کنند .

تفاوت زبان XML با HTML

HTML

Hyper Text Markup Language یا زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی یا اچ‌تی‌ام‌ال ( HTML ) در کنار سی‌اس‌اس هستهٔ فناوری ساخت صفحه‌های وب هستند. اچ‌تی‌ام‌ال زبان توصیف ساختار صفحه‌های وب است. زبانی‌است برای نشانه‌گذاری ابرمتن که برای تدوین قالب و طراحی صفحه‌های وب به کار می‌برند. دستور العمل‌های این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، با آن‌ها، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، توصیف می‌شود.

این زبان در خلال دهه ۹۰ توسط دنیس ریچی ابداع شد که تاکنون نسخهٔ ۵ آن عرضه شده است.

تفاوت زبان XML با HTML

هر یک از تگ های HTML ، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً تگ های برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در اچ‌تی‌ام‌ال تعریف شده‌اند.

یک سند اچ‌تی‌ام‌ال، یک پروندهٔ مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند htm. یا html. نام‌گذاری شده و محتویات آن از برچسب‌های اچ‌تی‌ام‌ال تشکیل می‌شود. مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر تگ های اچ‌تی‌ام‌ال هستند، تک‌تک آن‌ها را از داخل سند اچ‌تی‌ام‌ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند.

اچ‌تی‌ام‌ال زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساخت‌مند کردن اطلاعات و جدایش اجزای منطقی یک نوشتار — نظیر عناوین، تصاویر، فهرست‌ها، بندها و جداول — به کار می‌رود. از سوی دیگر، اچ‌تی‌ام‌ال را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار بُرد؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوری‌های دیگری همچون سی‌اس‌اس است.

XML 

اکس‌ام‌ال یا زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر مخفف عبارت Extensible Markup Language می باشد. XML برای توصیف داده ھا طراحی شده است.تگ ھای XML از پیش تعریف شده نیستند.شما می باﯾست خودتان تگ ھای سندتان را تعریف کنید. XML از Document Type Definition یا XML Schema برای توصیف داده ھاﯾش استفاده میکند.XML با DTD یا Schema با ھم ﯾک ساختار “خود تعرﯾف” را تشکیل میدهند .
فرض کنید یخواھید ﯾک سری تگ مثل< First name > < last name > و < phone > برای ذخیره سازی اطلاعات مربوط به دوستانتان داشته باشید . می بینید که ھیچ تگ HTML برای این کار موجود برای نمیباشد . ھیچ راھی در HTML موجود نیست که این نیازھا را برطرف کند.در حقیقت در XML شما می توانید نشانه ھای مورد علاقه و نیاز خود را بسازید .

تفاوت زبان XML با HTML

اهمیت XML چیست؟

در اینجا مجموعه ای از آنچه XML را مهم می کند آورده شده است:

بزرگترین مزیت XML این است که انتقال اطلاعات از طریق سیستم عامل های مختلف را تسهیل می کند. به عنوان مثال: اگر می خواهید داده ها را بین یک برنامه و یک پایگاه داده انتقال دهید، XML می تواند این کار را به راحتی انجام دهد. شما فقط باید از تگ ها به درستی طبق روشی که آنها را تعریف می کنید استفاده کنید.
XML می تواند روند کار با ساختار اطلاعات را با یک برنامه ساده کند. از آنجا که انتقال اطلاعات و داده ها از طریق سیستم عامل های مختلف را آسان می کند، XML به توسعه استانداردهای به اشتراک گذاری اطلاعات در وب کمک کرده است.

تفاوت زبان XML با HTML

خواص XML

1- XML راﯾگان و قابل توسعه است.
2- تگ ھای XML از پیش تعرﯾف شده نیستند و شما باﯾد درخور نیاز خود تگ ھای مد نظرتان را تعرﯾف کنید .
3- XML مکملی برای HTML است .
4- XML ﯾک تکنولوژی مستقل از Platform و سخت افزار و نرم افزار، برای انتقال داده میباشد .
5- XML می تواند داده ھا را از تگ ھای HTML جدا کند .
6- با XML داده ھای شما می توانند بیرون از HTML ذخیره شوند.
7- از XML برای تبادل داده ھا بین سیستم ھای ناھماھنگ استفاده میشود .
8- با کمک XML داده ھای مالی و تجاری می توانند در اﯾنترنت مبادله شوند.
9- با کمک XML می توان داده ھا را توسط متونی بسیار ساده Share کرد .


اهمیت HTML چیست؟

مزایای HTML ساده و آسان برای شمارش است:

✅ یک سند HTML به یک ساختار استاندارد در وب تبدیل شده است. این در سیستم ها و سرویس های مختلفی کار می کند و تقریباً هر صفحه یا برنامه، امروزه یک مجموعه از برچسب های HTML است.

✅ درک و یادگیری HTML آسان است. در حقیقت، این نخستین زبانی است که توسعه دهندگان تازه وارد هنگام یادگیری نحوه کدنویسی از آن استفاده می کنند.

✅ این کار با نحوه ظاهر داده ها و نحوه نمایش محتوا سروکار دارد. به این ترتیب ، با استفاده قاطع از برچسب ها، اشیاء و عناصر دیگر، ایجاد وب سایت آسان می شود. با استفاده از HTML می توانید داده ها را به روشی برجسته نمایش دهید.

✅ می توانید با استفاده از HTML و توابع PHP یک صفحه وب خیره کننده ایجاد کنید.

تفاوت زبان XML با HTML

مضرات استفاده از XML

در اینجا، اشکالاتی که در استفاده از XML وجود دارد، آورده شده است:

❎ XML برای پردازش به یک برنامه کاربردی نیاز دارد.

❎ نحو XML شبیه به بسیاری از گزینه های دیگر مبتنی بر فرمت های انتقال داده مبتنی بر متن است. این ممکن است بعضی اوقات گیج کننده باشد.

❎ این یک نوع داده حقیقی را پشتیبانی نمی کند.

❎ دارای نحوی زائد است.

❎ به شما اجازه نمی دهد تا برچسب های خود را ایجاد کنید.

مضرات استفاده از HTML

تفاوت زبان XML با HTML

در اینجا، اشکالاتی که در استفاده از HTML وجود دارد، آورده شده است:

❎ چک کردن نحو با استفاده از ویرایشگر متن پیش فرض دشوار است.

❎ توصیه نمی شود که هنگام تبادل داده های اختصاصی، از آنها استفاده کنید.

❎ شما می توانید معانی یک سند را با استفاده از HTML تعریف کنید.

❎ بعضی اوقات ناپایدار است.

❎ از تبادل داده یا حمل و نقل پشتیبانی نمی کند.

تفاوت زبان XML با HTML

? HTML برای نمایش داده ها استفاده می شود، در حالی که XML برای انتقال داده استفاده می شود.

? XML و HTML در حقیقت برای اھدافی مختلف طراحی شده اند :

?XML برای اﯾن طراحی شده است که داده ھا را توصیف کند و بیشتر بر این مسئله تاکید دارد که بگوید داده ھا واقعا چه چیزھایی ھستند .

? HTML برای این طراحی شد که نحوه ی نماﯾش داده ھا را بیان کند و بر این تاکید دارد که داده ھا چگونه به نظر برسند .

آیا XML می تواند HTML را جایگزین کند؟

نه، در عوض، XML روشی جایگزین برای تنظیم عناصر نشانه گذاری شخصی شما ارائه می دهد.

HTML دارای برچسب های از پیش تعریف شده است، در حالی که در XML می توانید برچسب های XML خود را تعریف کنید. علاوه بر این، نحو XML شامل نسخه HTML فعلی یعنی XHTML و HTML5 می باشد.

HTML در وب فعال خواهد بود. ابتدایی ترین زبان برای طراحی صفحه وب و نمایش داده ها است.

آیا HTML مبتنی بر XML است؟

XML و HTML هر دو مبتنی بر SGML هستند. می توان گفت که HTML نمونه ای از XML است.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.