ساب دامین و ساب دایرکتوری

دایرکتوری

ساب دامین و ساب دایرکتوری

ساب دامین و ساب دایرکتوری

ساب دامین و ساب دایرکتوری و تفاوت آنها

ساب دامین و ساب دایرکتوری یکی از پر کاربردترین اصطلاحات در زمینه طراحی سایت و اینترنت هستند و به شما اجازه میدهد تا قسمتی مجزا و خاص (مانند فروم یا وبلاگ) برای وب سایت خود ایجاد کنید.

شما میتوانید در SubDomain – SubDirectory از سیستم های مجزا استفاده کرده. به عنوان مثال وب سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شده است ولی ساب دامین شما یک انجمن میباشد و برای ساخت آن میتوانید به عنوان مثال از Vbulltein استفاده نماید.

دایرکتوری

همچنین میتوانید ساب دامین خود را در هاست جداگانه نگهداری کرده و ترافیک را به سرور دیگری منتقل نمائید.

آدرس‌ها و جهت‌یابی‌های یک سایت بسیار برای SEO مهم است. Sub Domains و Sub Directorie، مثال‌هایی از عناصر ساختاری سایت است که بر روی نتایج رتبه‌بندی گوگل تاثیرگذار هستند.

ممکن است همیشه بین زمانی که یک صفحه در دایرکتوری فرعی (Sub Directories) است در مقابل زمانی که در یک زیردامنه (Sub Domains) است تفاوت بزرگی نباشد. با این حال مواردی وجود دارد که زمانی که از Sub Domains یا Sub Directorie استفاده می‌کنید بسیار مهم هستند.

دایرکتوری

تفاوت بین یک Sub Domains و یک Sub Directories

هنگام استفاده از Sub Domains آدرس شما شبیه این است: subdomain.domain.com

توجه داشته باشید که Sub Domain بخشی است که قبل از دامنه قرار دارد. این بخش به گوگل و بازدیدکنندگان سایت شما می‌گوید که مطالب زیردامنه (Sub Domains) جدا از محتویات بقیه سایت شما است.

استفاده معمولی از زیردامنه (Sub Domains) برای یک سایت کسب و کار است که در آن وبلاگ از بقیه سایت جداست و در زیردامنه خود قرار دارد مانند blog.companysite.com، سایت‌هایی با انجمن‌ها و مطالب دیگر بعنوان مثال مقالات، که غالبا قسمت انجمن‌ها بر روی یک زیر دامنه جدا قرار دارد مانند forum.contentsite.com.

ساب دایرکتوری (Sub Directories) بعد از نام دامنه می‌آید مانند: domain.com/subdirectory

دایرکتوری

تفاوت فقط در نحوه قرارگیری Sub Domains و ساب دایرکتوری (Sub Directories) نیست. این تفاوت به نوع محتوای شما نیز مربوط می‌شود.

هیچ قانونی برای استفاده از Sub Domains یا ساب دایرکتوری (Sub Directories) وجود ندارد اما اگر محتوای شما می‌تواند محتوای مناسبی برای یک سایت جداگانه باشد از Sub Domains استفاده کنید.

اگر محتوای شما با محتوای اصلی سایت تفاوت چندانی ندارد از Sub Directories استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر شما یک وبلاگ در مورد طراحی سایت دارید می‌توانید از زیر دایرکتوری جداگانه برای آموزش، مسائل آزاد، آثار هنری و غیره استفاده کنید اما فروشگاه که شما در آن قالب و طرح را می‌فروشید را در یک دامین جداگانه قرار دهید.

 

این را هم بخوانید: ادآن دامین چیست؟

مزایای SEO از Sub Domains

گفتن این جمله که زیر دامنه (Subdomain) برای SEO بهتر است یا نه کار سختی است زیرا این موضوع به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. با این حال زمانی که صفحات متعددی برای یک کلمه کلیدی دارید می‌توانید از زیردامنه (Sub Domains) استفاده کنید.

گوگل معمولا تعداد نتایج جستجو را برای هر دامنه محدود می‌کند مگر اینکه این نتایج بسیار به هم مرتبط باشند. اما این در مورد زیردامنه‌ها صدق نمی‌کند.

به عبارت دیگر اگر شما یک دامنه و یک ساب دایرکتوری و ۱۰ نتیجه مرتبط به هم دارید، به احتمال زیاد گوگل فقط ۲ یا ۳ مورد از آنها را نشان می‌دهد در حالی‌ که اگر ۵ تا زیر دامنه داشته باشید، این شانس را دارید که ۲ تا ۳ مورد از آنها برای هر زیردامنه در نتایج نشان داده شود.

دایرکتوری

یکی دیگر از مزایای زیردامنه (Sub Domains) برای SEO این است که شما می‌توانید کلمات کلیدی را به عنوان نام زیردامنه قرار دهید. این گزینه خوبی است مخصوصا اگر که نام دامنه اصلی شما فاقد آن‌ها باشد.

به عنوان مثال اگر دامنه اصلی شما healthsomething.com است اما شما باید مسایل بسیاری در مورد اعتیاد داشته باشید، احساسی برای ایجاد یک زیردامنه جداگانه در مورد اعتیاد مانند addiction.healthsomething.com با کلمات کلیدی در آن ایجاد می‌شود.

البته شما می‌توانید این کار را با ساب دایرکتوری نیز انجام دهید اما به نوعی یک زیردامنه (Sub Domain) با کلمات کلیدی دارای اثر بیشتری است.

مزایای SEO از Sub Folders

اگر شما انتظار لیستی طولانی از مزایای SEO از ساب فولدرها (sub folders) دارید، چنین لیستی وجود ندارد زیرا ساب فولدرها (sub folders) تنها دو مزیت برای SEO دارند.

اول اینکه ساب فولدرها (sub folders) همانند زیردامنه‌ها می‌توانند شامل کلمات کلیدی در URL ها باشند.

دوم اینکه ساب فولدرها می‌توانند ویژگی‌های دامنه اصلی را به ارث ببرند. بدین معنی که اگر سایت شما در حال اجرای یک عمل کلی است، تمامی محتوای ساب فولدرها را به طور خودکار از این عمل نفع می‌برند، درحالی‌که در ساب دامنه‌ها ممکن است برای اثرات SEO تمامی موارد را از ابتدا انجام دهید.

دایرکتوری

 Sub Domains و  Sub Directories

استفاده از زیر دامنه برای مسائل بزرگ و گسترده مناسب است مثلا هنگامی که شما یک سایت در مورد سلامتی دارید ممکن است احساس نیاز به ایجاد دامنه جداگانه‌ای برای هر گروه عمده از بیماری‌ها مانند قلبی عروقی، تنفسی و غیره کنید و سپس یک ساب فولدر برای هر بیماری جداگانه در این گروه ایجاد کنید مانند حمله قلبی، آنفولانزا و غیره.

همان‌طور که قبلا ذکر شد اگر سایت شما دارای یک انجمن یا یک وبلاگ علاوه بر صفحات شرکت خود دارید شما باید از زیر دامنه برای انجمن و وبلاگ خود استفاده کنید مانند forum.domain.com و blog.domain.com.

دایرکتوری

همچنین با بکار بردن ساب دایرکتوری میتوانید وب سایتهای مجزا با امکانات و سیستم های متفاوت در زیر شاخه دامین خود داشته باشید.

البته این توصیه‌ها به طور کلی است و شما نباید بطور کورکورانه آنها را دنبال کنید. در نهایت شما باید موارد مورد نظر را بررسی کنید و تشخیص دهید که چه چیزی برای شما مناسب و چه چیزی برای شما نامناسب است.

دایرکتوری

چه زمانی از ساب دامین و ساب دایرکتوری استفاده کنیم

البته بکار بردن ساب دامین یا ساب دایرکتوری با توجه به نیاز های شما مزایا و معایبی هم خواهد داشت.

به عنوان مثال اگر سئو وب سایت برای شما اهمیت دارد ممکن است استفاده از Sub Domain برای شما در کوتاه مدت مناسب نباشد زیرا جداگانه به گوگل معرفی می شود و نقشه ی سایت مجزای خود را خواهد داشت در صورتی که محتویات Subdirectory را می توان در سایت مپ اصلی سایت به گوگل معرفی کرد.

البته توجه داشته باشید که استفاده از ساب دامین در زمانی که شما می خواهید در کوتاه مدت نتیجه بگیرید توصیه نمی شود ولی در صورتی که بخواهید در بلند مدت رتبه کسب کنید و سایت شما دارای بخش های بسیار متنوعی می باشد استفاده از Sub Domain برای تفکیک بخش ها و همچنین بهبود رتبه ها در موتورهای جستجوگر توصیه می شود.

یکی از امکاناتی که در اختیار شما می گذارد این است که می توانید برای آن هاست جداگانه در نظر بگیرید و آن را از وب سایت اصلی مجزا کنید.

اگر سؤالی در این زمینه و یا تجربیاتی در این زمینه دارید می‌توانید آن را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان به آن پاسخ دهند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.