DNS چیست و چگونه کار میکند ؟

dns

DNS چیست و چگونه کار میکند ؟

DNS چیست ؟

تمام اقدامات اساسی کاربران در اینترنت از جمله باز کردن یک وب سایت و مرور صفحات آن نیازمند اجرا شدن سیستم نام دامنه است، که با نام دی ان اس (DNS)شناخته می شود.DNS مخفف Domain Name System ، سیستم نام دامنه است که نوعی ساختار و شبکه بندی است که برای نامگذاری کامپیوتر ها و سایر منابعی که به اینترنت وصل می شوند بکار می رود. در این سیستم نام هایی که برای انسان آشنا است به آدرس های منحصر بفرد resolve می شود.

عملکرد اصلی DNS

وظیفه این سرویس تبدیل نام دامنه به یک IP می‌ باشد. کاربرد DNS زمانی مشخص‌ می‌شود که شما نام دامنه ای نظیر w3design.ir را در صفحه مرورگرو خود وارد‌ می‌ کنید. در ساده ترین حالت نام این دامنه به IP متناظر آن تبدیل‌ شده و پس از یافتن سروری که این IP به آن اشاره‌ دارد، دامنه w3design.ir برای شما نمایش‌ داده‌ می‌ شود.

علاوه بر این برای هر دامنه اطلاعات DNS نگهداری‌ می‌شود بدین صورت که برای هر دامنه حداقل یک DNS server تعریف‌ می‌شود که اطلاعات مربوط به دامنه در آن سرور ذخیره‌ شده. هر زمان که DNS بخواهد نام دامنه را به IP تبدیل‌ کند باید اطلاعات مربوط به دامنه را از DNS Server هایی که برای دامنه تعریف‌ شده‌ است درخواست‌ نماید. اطلاعات مربوط به DNS Server‌ های مربوط به هر دامنه در کنترل پنل اصلی دامنه وجود‌ دارد که در اختیار صاحب دامنه می‌ باشد.

dns چیست

مزایای دی ان اس چیست؟

اصلی‌ترین مزیت سیستم دی ان اس این است که استفاده از اینترنت را بسیار تسهیل می‌کند. در‌صورتی که برای بازدید از سایت‌ها لازم بود که تمام آدرس‌های IP که می‌خواستیم به آن‌ها دسترسی داشته باشیم را حفظ باشیم، بسیار سنگین و دشوار می‌شد.با استفاده از DNS دیگر نیازی به حفظ کردن این رشته اعداد نیست و برای دسته‌بندی، بایگانی و کمک به موتورهای جستجو مناسب است.

یکی دیگر از مزیت‌های قابل‌توجه DNS ثبات آن است. به دلایل مختلف، ممکن است آدرس‌های IP تغییر کنند، بنابراین اگر می‌خواهید به یک وبسایت دسترسی پیدا کنید، نه تنها باید آدرس IP آن را بدانید بلکه این اطلاعات نیز باید به روز باشد. سیستم DNS وظیفه دارد تا آدرس‌های IP را به روشی بسیار سریع و ثابت، به روز کند و دسترسی ما به وبسایت‎ها را آسان کند.

DNS می‌تواند امنیت زیرساخت را ارتقا بخشد، همچنین می‌تواند به روزرسانی‌های ایمن پویا را فراهم کند. قابل اطمینان‌تر است و می‌تواند پیام‌ها را با خرابی صفر به کاربران تحویل دهد. DNS شما را قادر می‌سازد تا عملکرد فنی سرویس دیتابیس را مشخص کنید.
همچنین می‌تواند پروتکل DNS، مشخصات دقیق ساختار داده‌ها و مبادلات ارتباطی داده مورداستفاده در دی ان اس را تعریف کند.در واقع DNS به عنوان نوعی توازن بار یا یک لایه اضافی امنیتی استفاده می‌شود.

 

معایب dns

معایب دی ان اس چیست؟

در کنار تمام مزیت‌ها و کاربردهای DNS، معایبی نیز برای آن وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین معایب آن DNS Attacks است که در آن مهاجم آدرس DNS واقعی را با یک آدرس جعلی به منظور کلاه‌برداری جایگزین می‌کند و با فریب کاربران آن‌ها را بدون اطلاع به آدرس‌های مخرب هدایت می‌کند.معمولاً هدف از این کار گرفتن اطلاعات بانکی یا سایر داده‌های مهم و حساس کاربران است.

اگر بدافزار تنظیمات سرور دی ان اس شما را تغییر داده باشد ، با وارد کردن URL ممکن است شما را به یک وب سایت کاملاً متفاوت یا به وب‌سایتی که به نظر می رسد مانند وب سایت بانک شما باشد منتقل کند.ممکن است نام کاربری و رمزعبور شما را ضبط کند و اطلاعاتی که برای دسترسی به حساب بانکی شما مورد نیاز باشد را به دست افراد سوءاستفاده‌گر برساند.

بدافزارها برخی از سرورهای دی ان اس را می‌ربایند تا شما را از وبسایت‎های محبوب و پربازدید به وب‌سایت‌های ویروسی جعلی و پر از تبلیغات هدایت کنند و این دیدگاه غلط را به وجود می‌آورند که برای حذف ویروس‌ها از کامپیوتر خود، لازم است برنامه‌هایی که در واقع مخرب و ویروسی هستند را دانلود و نصب کنید.برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، لازم است که برنامه‌های آنتی ویروس معتبر را بر روی سیستم خود نصب کنید و از ورود به سایت‌هایی که ظاهر متفاوتی با وبسایت درخواستی شما دارند پرهیز کنید. همچنین از وارد کردن اطلاعات شخصی و بانکی خود در سایت‌های نامعتبر خودداری کنید.

عملکرد dns


چهار سرور دی ان اس برای بارگذاری یک صفحه وب درگیر هستند:

DNS recursor:

این سرور را می‌توان به‌عنوان کتابدار در نظر گرفت که از او خواسته می‌شود یک کتاب خاص را در یک کتابخانه پیدا کند. DNS recursor سروری طراحی‌شده برای دریافت پرس‌وجواز سیستم کاربر از طریق برنامه‌هایی مانند مرورگرهای وب است. معمولاً recursor مسئول ایجاد درخواست‌های اضافی برای پاسخ به کوئری DNS کاربر هست.

Root nameserver:

سرور root اولین گام در ترجمه‌ی نام میزبان به آدرس IP هست. می توان مانند فهرستی در یک کتابخانه هست که نام کتاب‌های چندین قفسه را شامل می‌شود. سرور مورد نظر به‌طور معمول به‌عنوان مرجعی برای آدرس‌های خاص متعددی عمل می‌کند.

TLD nameserver:

نام دامنه سطح بالا TLD را می توان به عنوان یک قفسه خاص از کتابها در یک کتابخانه تصور کرد. این نام سرور، مرحله بعدی در جستجوی یک آدرس IP خاص هست و آخرین بخش، نام هاست میزبان را میزبانی می‌کند. به‌ عنوان‌ مثال .com سرور comTLD است.

Authoritative nameserver:

آخرین نام سرور را می‌توان به‌عنوان یک فرهنگ لغت در یک قفسه کتاب در نظر گرفت که در آن یک نام خاص می‌تواند به معنی خود ترجمه شود. نام سرور معتبر آخرین توقفگاه در کوئری نام سرور است. اگر نام سرور معتبر به رکورد درخواست شده دسترسی داشته باشد، آدرس IP برای نام هاست درخواست ‌شده را به DNS Recursor (کتابدار) که درخواست اولیه را کرده است، باز می‌گرداند.

سخن آخر

در این آموزش سعی کردیم تمامی مباحث کلیدی را به زبان ساده بیان نماییم تا در پایان مقاله کاربر متوجه شود که dns چیست و چه کاربردی دارد.تغییر dns دامنه از موارد بسیار مهمی است که صاحبان کسب و کارها باید با آن آشنایی داشته باشند و درک عملکرد dns از پیش نیازهای این مقوله بشمار می رود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.