توسعه دهنده front end کیست؟

توسعه دهنده front end

توسعه دهنده front end کیست؟

توسعه دهنده Front End (رابط کاربری) چه کسی است؟

توسعه دهنده front end

توسعه دهنده Front End فردی است که طراحی های وب را از طریق زبان های برنامه نویسی همچون HTML, CSS و جاوا اسکریپت اجرا می کند. توسعه دهنده Front End گاهی اوقات توسعه دهنده سمت کلاینت هم نامیده می شود تا از توسعه دهنده بک اند متمایز گردد. اگر به سایتی سر بزنید می توانید کار توسعه دهنده Front End را هر جایی در ناوبری، طرح ها و سایر موارد ببینید.

Front end چیست؟

توسعه دهنده front end

فرانت اند یا Front End ، به قسمت قابل مشاهده وب سایت (نرم افزار) توسط کاربران می‌گویند. فرانت اند کدهای غیر قابل فهم برای کاربران را در قالب ظاهری گرافیکی و بصری به آن‌ها نمایش می‌دهد . به اینصورت کاربران می توانند به راحتی از بخش‌های مختلف سایت استفاده کنند.

در این بخش فرم‌های ورودی اطلاعات، صداها، تصاویر، ویدیوها و به صورت کلی هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک باشد، قرار می‌گیرد. فرانت اند به دو بخش اصلی طراحی وب و توسعه رابط کاربری تقسیم می‌شود.

در بخش طراحی وب، طراحان با نرم افزار‌های گرافیکی مانند فتوشاپ ظاهر سایت را طراحی می‌کنند. اما بخش توسعه رابط کاربری مربوط به پیاده سازی ظاهر سایت در قالب کدهای HTML ،CSS و Java script است. زبان‌های برنامه نویسی که در فرانت به کار می‌روند، سمت کاربر یا Client Side می‌باشند.

بنابراین کدهای نوشته شده در فرانت در مرورگر کاربر پردازش و اجرا می‌شوند. یعنی کاربر به راحتی به این کدها دسترسی مستقیم دارد و می‌تواند آن‌ها را مشاهده کند. فرانت اند با بخش بک اند (Backend) در ارتباط مستقیم است . فرانت اند تاثیر بسیاری بر روی تجربه کاربری (UX) دارد.

در ادامه به بررسی مهارت های کلیدی که این فرد باید داشته باشد می پردازیم.

مهارت‌های توسعه دهنده Front End

توسعه دهنده front end

کسانی که قصد دارند طراح و توسعه دهنده فرانت اند شوند باید ویژگی‌ها و مهارت‌های مختلفی را داشته باشند. مهمترین ویژگی‌های یک برنامه نویسی فرانت اند عبارت است از :

✔️ زبان HTML

زبان HTML  یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است . زبان HTML  به عنوان هسته و بدنه اصلی صفحات وب به حساب می‌آید. این زبان برای ایجاد ساختار صفحات وب استفاده می‌شود.

✔️ زبان CSS

مخفف عبارت Cascading Style Sheets است .زبان CSS به منظور فرم دهی صفحات وب و اجزای مختلف صفحات وب سایت مانند متن، تصویر، کادرها و … ساخته شده است. CSS طراحان سایت را قادر می‌سازد که بدون محدودیت خلاقیت‌های خود را در طراحی صفحات سایت پیاده سازی کنند.

توسعه دهنده front end

✔️ زبان برنامه نویسی Java script

جاوا اسکریپت به شما اجازه می دهد قابلیت های زیادی را به سایتتان اضافه کنید. به کمک زبان های برنامه نویسی جاوا اسکریپت، HTML و CSS می توانید اپلیکیشن های وب زیادی را تولید کنید. این زبان برنامه نویسی برای ایجاد و کنترل مواردی همچون نقشه هایی که در لحظه به روز می شوند، فیلم های تعاملی و بازی های آنلاین به کار می روند. جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان است. پس صرف نظر از مسیر شغلی که برای توسعه دهندگی انتخاب می کنید یادگیری این زبان برنامه نویسی بسیار ارزشمند خواهد بود.

توسعه دهنده front end

✔️ جی کوئری

جی کوئری کتابخانه جاوا اسکریپت است. مجموعه ای از افزونه ها و اکستنشن ها که توسعه با جاوا اسکریپت را ساده تر و سریع تر می سازد. به جای اینکه همه چیز را از همان ابتدا برنامه نویسی کنید به کمک جی کوئری می توانید عناصر آماده ای را به طرح تان اضافه کنید. سپس در صورت نیاز آن را سفارشی سازی نمایید. شما می توانید از جی کوئری برای ساخت مواردی همچون تایمر شمارش معکوس، فرم جستجو با قابلیت پر شدن خودکار و حتی طرح های قابل تغییر استفاده کنید.

✔️ کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های فرانت اند Java script

فریم ورک های جاوا اسکریپت( دربرگیرنده AngularJS, Backbone, Ember و ReactJS) ساختار آماده ای را به کدهای جاوا اسکریپت شما می دهد. انواع مختلفی از فریم ورک های جاوا اسکریپت برای نیازهای مختلف وجود دارد. هرچند چهار موردی که در بالا بدان اشاره کردیم جزو محبوب ترین ها هستند. این فریم ورک ها واقعا توسعه وب را تسریع می کنند . همچنین می توان از آن ها به همراه کتابخانه هایی همچون جی کوئری استفاده کرد تا فرآیند برنامه نویسی را کوتاه تر کرد.

توسعه دهنده front end

✔️ فریم ورک های Front End

CSS و فریم ورک های Front End همان کاری را برای CSS انجام می دهند که فریم ورک جاوا اسکریپت برای جاوا اسکریپت انجام می دهند. این ها به تسریع برنامه نویسی کمک می کنند. از آنجایی که در بیشتر موارد CSS در پروژه های مختلف با عناصر یکسانی آغاز می شود یک فریم ورک که همه این ها را برای شما تعریف می کند می تواند بسیار ارزشمند باشد.

در بیشتر موارد افرادی که شغل توسعه دهندگی Front End را قبول می کنند باید با نحوه کار با این فریم ورک ها اشنا باشند و بدانند چگونه باید از آن ها استفاده کنند.

توسعه دهنده front end

✔️ اصول طراحی واکنشگرا

یک رابط کاربری استاندارد باید به گونه ای باشد که در دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلف، عملکرد اپلیکیشن را دچار اختلال نکند. بنابراین باید بتواند متناسب با نوع دستگاهی که در حال اجرای آن است، واکنش مناسب نشان دهد.

✔️ نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ

نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ، ایلوستریتور و… در بیشتر مراحل طراحی یک رابط کاربری توسط طراحان فرانت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

✔️ سلیقه و خلاقیت

طراح فرانت اند باید از طرح هایی خلاقانه، کاربرپسند و چشم نواز برای ظاهر یک اپلیکیشن استفاده کند. یک طراح موفق کسی است که بتواند رابط کاربری زیبا منطبق بر استانداردهای ظاهری و تجربه کاربری ایجاد کند.

✔️ آشنایی با اصول تجربه کاربری

توسعه دهنده فرانت باید به خوبی نیازهای کاربران را بشناسد. او باید بتواند رابط کاربری یک اپلیکیشن را به گونه ای طراحی کند که کاربران بهترین تجربه را از استفاده از آن به دست آورند.

توسعه دهنده front end

✔️ تست و عیب یابی

واقعیت این است که زندگی توسعه دهنده وب با باگ ها عجین شده است. به همین خاطر آشنایی با فرآیندهای تست و عیب یابی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تست واحدها فرآیندی از تست بلوک های واحد از کدهای سورس است. فریم ورک تست واحد روش و ساختار خاصی را برای انجام اینکار در اختیار افراد قرار می دهد. یکی دیگر از انواع تست، تست UI است که در آن باید مطمئن شوید سایت زمانی که کاربر فعالیتی را در آن انجام می دهدبه درستی اجرا می گردد.

شما می توانید تست هایی را برای مواردی همچون HTML خاص بنویسید. مثلا مطمئن شوید که اگر کاربر پر کردن یکی از فیلدهای فرم را فراموش کرد جعبه هشدار برایش ظاهر می شود. عیب یابی هم به معنای یافتن باگ هایی است که در فرآیند تست شناسایی شده یا کاربر بعد از اجرای سایت آن را می یابد. در این فرآیند باید بدانید چرا چنین باگ هایی رخ داده و چگونه می توان مشکل را حل کرد. شرکت های مختلف از فرآیندهای متفاوتی برای اینکار استفاده می کنند اما اگر شما به یک فرآیند عادت کرده اید می توانید از آن استفاده کنید.

✔️ سیستم کنترل نسخه و Git

سیستم کنترل نسخه به شما اجازه می دهد تغییراتی که در طول زمان بر روی برنامه نویسی رخ داده را پیگیری کنید. این ها بازگشت به نسخه های قدیمی را برایتان ساده تر می سازند. فرض کنید می خواهید افزونه سفارشی سازی شده جی کوئری را به سیستم تان اضافه کنید. ناگهان نیمی از کدها دچار مشکل می شود. به جای اینکه همه چیز را به صورت دستی برطرف کنید می توانید به نسخه قبلی بازگردید و راه حل دیگری را امتحان کنید. Git یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین گزینه های سیستم های کنترل نسخه محسوب می شود. نحوه استفاده از Git برای افردی که قصد دارند وارد مسیر توسعه دهندگی وب شوند ضروری است.

توسعه دهنده front end

✔️ مهارت حل مشکل

اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که یک توسعه دهنده Front End باید با آن آشنا باشد آن چیزی جر مهارت حل مسئله و مشکل نیست. از تصمیم گیری بر روی اجرای طراحی ها تا برطرف کردن باگ ها و خطاهای موجود . درک نحوه کار کدهای Front End با کدهای بک اند به توسعه دهنده کمک می کند فرآیند حل مسئله خلاقانه ای داشته باشد. فرض کنید شما یک سایت با کارکرد عالی ایجاد کرده اید و آن را به توسعه دهنده Back End می دهید تا با سیستم مدیریت محتوا ادغام کند. ناگهان نیمی از قابلیت های زیبایتان از کار باز می ایستد. یک توسعه دهنده Front End خوب این موضوع را همانند پازل می بیند و تلاش می کند مشکل به وجود آمده را حل کند.

توسعه دهنده front end

گام بعدی

اگر شغل توسعه دهندگی Front End برای شما جذاب است می توانید به کمک دوره های آنلاین و آفلاین وارد این مسیر شوید و کارتان را آغاز کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.