بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟شامل تمام فعالیت هایی است به بهبود وضعیت محیط زیست کمک می کند. بازاریابی سبز به عنوان ابزاری تبلیغاتی در جهت استفاده از ابزارها و محصولاتی استفاده می شود که به محیط زیست آسیب نزنند.

در بازاریابی سبز، یک کسب و کار باید به سمت تغییر تمام فعالیت های خود در جهت کمک به بهبود وضعیت محیط زیست بپردازد. این فعالیت ها می تواند شامل ایجاد تغییرات در خط تولید محصولات، و یا تغییر بسته بندی و ارائه محصولات باشد.

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

اصول بازاریابی سبز

یکی از مهمترین موضوعات دیگری که وجود دارد، اصول بازاریابی سبز می باشد به طوری که شرکتی بایستی با توجه به تغییرات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خود بایستی یک سری اصول خاصی را برای خود تعیین کرده و آنها را دنبال کنند.

به عنوان مثال یک شرکت آسیایی نمی تواند اصول بازاریابی سبز یک شرکت اروپایی را دنبال کند چرا که بی شک در این زمینه با شکست مواجه خواهد شد. از مهمترین نمونه ها و مثال های اصول بازاریابی سبز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهره برداری از کارخانه بازیافت
  • طرح تفکیک زباله
  • مشخص کردن مناطق حفاظت شده
  • نداشتن هیچ تاثیر منفی بر روی سایر مردم جهان
  • استفاده از برچسب های انرژی
  • استفاده از بسته بندی های صحیح
  • در هنگام تولید هیچ خسارتی را به دنبال نداشته باشد.
  • رعایت استانداردهای لازم در طراحی و ساخت ماشین ها صنعتی
  • توجه به میزان آلایندگی های آزاد شده در محیط زیست

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

 

هر کدام از این اصول بایستی با نهایت دقت و توجه مورد اجرا قرار گیرد و در اجرای آنها نیز سعی داشته باشید تا کوچکترین آسیب و خسارت را به محیط طبیعی و سایر موجودات زنده وارد نکنید.

تاثیر بازایابی سبز بر روی میزان درآمد

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر ما تمام وقت و سرمایه خود را در راستای تولید محصولات قابل ارائه در محیط زیست، استفاده کنیم ممکن است با شکست رو به رو شویم. اما ما باید به شما بگوییم که اگر سرمایه خود را در جهت تولید محصولات سازگار با محیط زیست خرج کنید، هیچگاه با شکست رو به رو نخواهید شد. زیرا امروزه مشتریان تمایل بسیار زیادی به استفاده از محصولات سالم وسازگار به محیط زیست دارند.

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

چه کسانی می توانند از بازاریابی سبز استفاده کنند؟

تقریبا می توان گفت که هر شرکت تولیدی، مقدار زیادی زباله تولید خواهد کرد، و اگر این شرکت ها بخواهند تا بازاریابی خود را به صورت سبز انجام دهند، نیاز دارند تا با شیوه ای اصولی فعالیت های خود را ادامه دهند. در نتیجه نمی توان گفت که چه شرکت ها و کسب و کارهایی می توانند از این شیوه ی بازاریابی استفاده کنند.

دلایل اهمیت داشتن بازاریابی سبز چیست؟

1. دسترسی به بازارهای جدید و مخاطبین

بازاریابی سبز دریچه‌ای شگفت‌انگیز به روی بازارهای جدید برای شما می‌گشاید. صدها، هزاران و در مقیاس جهانی میلیون‌ها مصرف‌کننده وجود دارند که به دنبال این نوع محصولات هستند. موقعیت‌ها و فرصت‌های جالبی در این مدل بازاریابی وجود دارد که شما در صورت انتخاب صحیح آن‌ها و پیاده‌سازی استراتژی‌های لازم، می‌توانید به موفقیت زیادی در آن‌ها برسید.

2. مزیت رقابتی در بحث رقابت با دیگر شرکت‌های تجاری

به خاطر کیفیت و طبیعی بودن محصولات و سرویس‌های ارائه شده در این نوع تجارت‌ها، همیشه مزیتی به عنوان برتر بودن به نسبت رقبای دیگر وجود دارد. استفاده از این بازاریابی باعث می‌شود تا در کنار مشتریان فعلی، مشتریان بیشتری به سراغ بررسی و خرید محصولات شما بیایند. این مسئله شما را در بین رقبا موفق‌تر نشان می‌دهد.

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

3. دسترسی به مصرف‌کنندگان خاص و نادر و در نتیجه کاهش رقیب

از جایی که محصولات ارگانیک خاص و متفاوت هستند، مخاطبین خاصی نیز دارند. همین مسئله باعث می‌شود تا شما با رقبای خیلی کمتری برای دسترسی به این مشتریان به رقابت بپردازید. به عبارت دیگر، بازار هدف شما توسط رقبای کمتری تحت پوشش قرار گرفته است و اگر شما درست عمل کنید. می‌توانید سهم بیشتری از این بازار مستعد را به خود اختصاص دهید.

4. افزایش محبوبیت و اعتمادسازی برند

حضور در بازارهای سبز به معنی متعهد بودن شما به کسب‌وکار سالم و از مفهومی دیگر، متعهد بودن به مشتریان برای ارائه محصولات باکیفیت و طبیعی است. با همین مورد می‌توانید اعتبار برند خود را افزایش داده و به دنبال آن اعتماد مشتریان را نیز به بهترین شکل ممکن به دست بیاورید. در نتیجه این مورد نیز می‌توانید در مبحث بازاریابی B2C حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشید.

5. تصویرسازی اجتماعی و نمایش مسئولیت‌پذیری

درست مثل گزینه قبلی، با ورود به Green Marketing شما از دید کل اجتماع و حتی تجارت‌های دیگر نیز به یک برند معتبر تبدیل می‌شوید و فرصت‌های متعددی برای همکاری با دیگر تجارت‌ها برای خود فراهم خواهید کرد. چنین کسب‌وکارهایی حتی از طرف دولت‌ها نیز حمایت شده و برای ترغیب دیگر شرکت‌های تجاری از آن‌ها تقدیر به عمل می‌آید.

 

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

آیا مصرف کنندگان تمایل به پرداخت هزینه بیشتر برای محصولات سبز دارند؟

پیش فرض آشکار بازاریابی سبز این است که مصرف کنندگان بالقوه، سبز بودن محصول یا خدمات را به عنوان یک مزیت نگاه می کنند و تصمیم خرید خود را بر اساس آن تعیین می کنند. فرضیه نه چندان آشکار این است که مصرف کنندگان مایل به پرداخت بیشتر برای محصولات سبز نسبت به محصولات جایگزین قابل مقایسه با تاثیرات مثبت کمتر روی محیط زیست هستند.

جالب اینجاست که مصرف کنندگان در منطقه آسیا-اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و خاورمیانه / آفریقا برای پرداخت اضافی (۶۴٪، ۶۳٪ و ۶۳٪) بالاترین آمار استقبال از محصولات سبز را در اختیار داشتند، در حالیکه اولویت در آمریکای شمالی و اروپا کمتر بود (۴۲٪ و ۴۰٪).

چگونه فرهنگ سبز را ترویج دهیم؟

با استفاده از عکس‌ها، پوسترها،بروشور میتوانیم مزایای استفاده از محصولات سبز را برای افراد توضیح دهیم. استفاده از علامت‌های قابل بازیافت و دوستدار محیط زیست روی بسته بندی محصولات نیز تاثیر بسزایی در ترویج فرهنگ سبز دارد.

روی بسته بندی ها میتوانید از مزایای استفاده از محصولات دوستدار محیط زیست و مضرات تخریب محیط زیست نیز بنویسید. افراد را از اثرات حمایت از محیط زیست آگاه کنید. می‌توانید برای این منظور تیزرهای تبلیغاتی نیز تهیه کنید. معملا تاثیر فایل ویدیویی و صوتی بیشتر است. البته قبل از هر کاری باید تحقیقاتی روی بازار هدف صورت گیرد و پرسونای مصرف کننده مشخص شود.

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

جمع بندی

بازاریابی سبز کمی با سایر فعالیت و اقدامات بازاریابی متفاوت. باید توجه داشته باشید که این نوع از بازاریابی در جایی خاص قابل استفاده نیست وممکن است برای هر کسب و کاری مناسب نباشد. بازاریابی سبز با هزینه های نسبا بالایی همراه است. پس نیاز است تا قبل از تعیین استراتژی بازاریابی خود به اهداف و مشتریان هدف خود توجه ویژه داشته باشید.

بازاریابی سبز (green marketing) چیست؟

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.