Gtmetrix چیست؟

Gtmetrix

Gtmetrix چیست؟

Gtmetrix چیست؟ روش تحلیل سرعت سایت از روی ابزار Gtmetrix

به عنوان یک وبمستر هوشمند باید به طور مداوم کارایی وب‌سایت خود را زیر ذره‌بین ببرید. از مهمترین مواردی که باید همیشه به توجه داشته باشید سرعت وب‌سایت است. برای زیرنظر گرفتن و تحلیل سرعت، ابزارهای بسیاری وجود دارد که یکی از بهترین آنها ابزار Gtmetrix است. در این مقاله همراه ما باشید تا بررسی کنیم Gtmetrix چیست؟ و چه کاربردی دارد.

Gtmetrix

Gtmetrix چیست؟

اگر در زمینه روش‌های افزایش سرعت سایت مطالعه کرده‌ باشید، بی‌شک نام ابزار جی‌تی‌متریکس به گوش شما خورده است. Gtmetrix یک ابزار تست و تحلیل سرعت وب‌سایت است. به کمک آن می‌توانید سرعت وب‌سایت خود را بسنجید و با عوامل موثر بر سرعت آشنا شوید.

Gtmetrix

برای تست سرعت سایت ابزارهای گوناگونی وجود دارد، از جمله google page speed و ابزار ping. اما بی‌شک در این میان ابزار Gtmetrix گزارش کامل‌تری را برای تحلیل سرعت سایت ارائه می‌دهد. ارائه راهکارهای پیشنهادی و توضیحات تکمیلی، ارائه گزارش تفکیک شده و تست با دو الگوریتم از دلایل محبوبیت این ابزار است.

ابزار GTmetrix یکی از سرویسهای دو شرکت گوگل و یاهو است. که برای بررسی و تحلیل سرعت وبسایتها مورد استفاده قرار می‌گیرد. و تحلیل‌های دقیقی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد. به گونه‌ای که با کمک این ابزار می‌توان سرعت بارگذاری سایت را مورد بررسی قرارداد. به عبارتی، هدف اصلی ابزار GTmetrix بررسی و تحلیل سرعت بارگذاری وب سایت‌های اینترنتی می‎باشد. که با شعار«وب باید سریع باشد» عمل می‌کند.

Gtmetrix

GTmetrix چه کاری انجام میدهد؟

1-ابزاری برای تجزیه و تحلیل وب سایت

گاهی مدیران به دنبال آنالیز و افزایش Performance سایت هستند. این کار توسط ابزار GTmetrix قابل اجراست. که هم سرعت لود صفحه افزایش پیدا می‌کند و هم بهینه سازی سایت بهتر انجام می‌شود.

Gtmetrix

2-سهولت در یادگیری و کاربرد

استفاده از ابزار GTmetrix بسیار آسان بوده بطوری که به دلیل طراحی ساده، تمامی کاربران توانایی کار با آن را دارند. در ابزار GTmetrix هر بخش با عنوان «what does this mean» در کنار هر تب آورده می‌شوند. که از این طریق می‌توان توضیحات را به صورت خلاصه مطالعه نمود.

Gtmetrix

3-کمک به افزایش سرعت لود سایت

جی تی متریکس تحلیل جامعی را از سرعت سایت بر اساس شاخص‌های تعریف شده Google Page Speed و Yslow انجام می‌دهد. که به همراه آن توصیه‌هایی نیز برای افزایش سرعت ارائه می‌دهد. این ابزار همچنین قابلیت تحلیل سرعت بارگذاری سایت بر روی تلفن‌های هوشمند را نیز داراست.

4-امکان مقایسه چندین وب سایت

یکی دیگر از ابزار GTmetrix، امکان مقایسه چندین وب سایت با شاخص‌های مختلف می‌باشد که این کار می‌تواند به ارتقا سطح وب سایت کمک کند.

Gtmetrix

5-بررسی سایت

با این ابزار می توان به بررسی میزان بهینه سازی تصاویر، کمینه بودن اندازه درخواست‌ها، بررسی ساختار کدهای HTM و CSS، ساختار کد جاوا اسکریپت و … پرداخت. نکته جالب توجه این سرویس، پیشنهادات جالب و کاربردی است که برای بهینه‌سازی سرعت بخش‌های مختلف وبسایت، به شما ارائه می‌دهد.

6-قابلیت تعیین شاخص‌های اختصاصی

ابزار GTmetrixقابلیت تعریف و تعیین شاخص‌های خاص را با مقادیری ویژه برای وبسایت فراهم می‎کند و در صورتی که عملکرد سایت شما از مقدار شاخص‌های تعریف شده پائین‎تر باشد، پیام هشداری از طرف وب سایت GTmetrix به آدرس پست الکترونیکی ارسال می‌شود.

7- ایجاد تست‌های زمان بندی شده

GTmetrix می تواند تست‌های زمان بندی شده ای را ایجاد نموده که این تست‌ها می‌توانند به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه با توجه به شاخص‌هایی که برای آنها تعریف می‌شود، برروی سایت انجام شوند. این ابزار همچنین قابلیت انجام تست‌های ساعتی را نیز دارد.

8-ارائه سرویس‌های اختصاصی

جی تی متریکس می‌تواند چهار سرویس اختصاصی ارائه نماید که عبارتند از؛ سرویس نقره ای، سرویس برنزی، سرویس طلایی و سرویس سفارشی. این سرویس‎ها بر حسب میزان قابلیتشان، قیمت‌های مختلفی نیز دارند.

Gtmetrix

9- تولید گزارش‌های حرفه‌ای با فرمت pdf

گاهی برخی از مطالبی که در سایت قرار داده می‌شود بسیار طولانی هستند و به همین دلیل ممکن است بازدیدکننده خسته شود. قراردادن مطالب طولانی در فایل‌های PDF این کار را آسان می‌کند. ابزار GTmetrix نیز به منظور قابلیت بارگذاری PDF ، مناسب می‎باشد.

10- ارائه توصیه‌های کاربردی در رابطه با SEO سایت

این ویژگی برای طراحی سایت حرفه ای بسیار مناسب است.باتوجه به امکاناتی که ابزار GTmetrix ارائه می‌دهد، به طور خودکار بهینه‌سازی سایت نیز صورت می‌گیرد.

آنالیز وب سایت با استفاده از گزارشات جی تی متریکس

برروی چه اعدادی نباید تمرکز کرد؟ قبل از این که به جزئیات گزارش های مختلف بپردازیم، بیایید در مورد اعداد و معیارهایی که نباید روی آن ها تمرکز کنیم صحبت کنیم. اولین پیشنهاد این است که به امتیاز Pagespeed خود بیش از حد توجه نکنید. اکثر اوقات، این امری امکان پذیر نیست و در عین حال رساندن امتیاز PageSpeed شما به ۱۰۰ از ۱۰۰ تنها اتلاف وقت و سرمایه است. این پیشنهادات عمدتاً می توانند بهترین کارایی را برای کمپانی های متوسط که در آنها خود کارمندان مسئول بخش IT هستند، داشته باشند. بعضی اوقات پیشنهادات به طور واضحی غیرممکن هستند، مانند کوچک کردن متونی که روی سرور شما قرار ندارند. (مانند جاوااسکریپت گوگل آنالیتیکس)

Gtmetrix

بنابراین، لطفاً زیادی درگیر اعداد بزرگی که در GTmetrix نمایش داده می شوند، نشوید. ممکن است امتیاز نهایی شما جایی میان ۶۰ یا ۷۰ باشد اما زمان بارگزاری زیر ۱.۵ ثانیه داشته باشید، که واقعاً سرعت زیادی است! تمرکز خود را به سمت تجربه کاربری و زمان بارگزاری واقعی معطوف کنید، به جای این که سعی بر به دست آوردن امتیاز ۱۰۰ داشته باشید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.