دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل کدام اند ؟

دلایل ایندکس نشدن سایت

دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل کدام اند ؟

دلایل ایندکس نشدن سایت

برای بررسی دلایل ایندکس نشدن سایت در ابتدا باید بررسی کنیم که آیا در حال حاضر صفحه‌ای از وب‌سایت شما در گوگل ایندکس شده است یا خیر. برای این کار عبارت site:yoursite.com را در گوگل جستجو کنید (به‌جای yoursite.com آدرس وب‌سایت خود را وارد کنید). با جستجوی این عبارت، لیست تمامی صفحات وب‌سایت شما که توسط گوگل ایندکس شده‌اند را مشاهده می‌کنید.

پس از بررسی وضعیت ایندکس صفحات با یکی از دو حالت زیر مواجه شویم:

ممکن است هیچ‌کدام از صفحات وب‌سایت ایندکس نشده باشند.
ممکن است فقط بخشی از صفحات مانند تگ‌ها و یا دسته‌ها ایندکس نشده باشند.

indexing-errors

اگر هیچ‌کدام از صفحات سایت ایندکس نمی‌شوند:

اگر وب‌سایت شما قبلاً در گوگل ایندکس شده اما پس از گذشت مدتی از فعالیت سایتتان ناگهان تمامی ایندکس‌ها حذف شده و ورودی سایت شما از گوگل به‌شدت کاهش یافته است، احتمالاً با بحرانی به نام پنالتی گوگل (پنالایز) مواجه شده‌اید که پرداختن به این موضوع خارج از بحث این نوشته است.

اما اگر مدتی از راه‌اندازی وب‌سایت شما گذشته و هنوز هیچ‌کدام از صفحات وب‌سایتتان ایندکس نشده است، باید دلایل ایندکس نشدن صفحات سایت  را به ترتیب زیر بررسی کنید:

1. ایندکس نشدن سایت به دلیل خطاهای سایت

ارورهایی که در این دسته قرار می گیرند تمام وب سایتتان را تحت تاثیر قرار می دهند. به همین دلیل از خطاهای سایت به عنوان خطاهایی با اهمیت بالا یاد می شود. در ادامه انواع خطاهایی که می توانند عملکرد کل سایت را تحت تاثیر قرار دهند را به شما معرفی خواهیم نمود.

indexing-errors
خطای DNS

ارورهای DNS برای مدیریت یک وب سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و می توانند روی ایندکس نشدن سایت در گوگل نقش مهمی را ایفا کند. DNS مخفف عبارت Domain Name System به معنای سیستم نام دامنه است. خطاهای dns اولین و مهم ترین خطایی هستند که می توان به آن ها اشاره نمود.

داشتن مشکل dns به این معنا است که ربات گوگل به دلیل dns timeout یا مشکل dns lookup نمی تواند به دامنه شما متصل شود. همه دامنه ها به طور قطع توسط یک شرکت ارائه دهنده خدمات هاستیگ میزبانی می شوند. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. چرا که در واقع اولین مرحله دسترسی ربات های گوگل به وب سایتتان همین مرحله است.

خطاهای سرور (server errors)

یکی دیگر از دلایل ایندکس نشدن سایت خطای سرور است. این خطا اغلب به این معنا است که زمان پاسخگویی سرور بیش از اندازه طولانی می شود. به همین دلیل با خطای سرور رو به رو می شوید. ربات های گوگل در هنگام خزیدن در وب سایت می توانند تنها یک بازه زمانی مشخص را برای بارگذاری سایت صبر کنند. اگر زمان بارگذاری بیش از اندازه طولانی شود، ربات گوگل دست از تلاش برای crawl کردن وب سایتتان برمی دارد.

خطاهای سرور با خطاهای dns تفاوت دارد. خطای dns به این معنا است . که ربات های گوگل به دلیل مشکلات موجود حتی امکان پیدا کردن URL شما را نیز ندارد. در حالی که در خطاهای سرور، ربات های گوگل می توانند به یک وب سایت متصل شوند. اما به دلیل وجود مشکلات نمی توانند صفحه را بارگذاری کنند. یکی از دلایل بروز خطای سرور ورود ترافیک بیش از اندازه به وب سایتتان است. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی باید اطمینان حاصل کنید . که سرویس ارائه دهنده میزبانی وب شما می تواند در هنگام ورود ترافیک بالا، آنها را مدیریت نماید.

خرابی robots

در این حالت ربات گوگل نمی تواند فایل robots.txt را بازیابی کند . و این امر منجر به ایندکس نشدن سایت می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها زمانی استفاده از فایل robots.txt ضرورت پیدا می کند که قصد داشته باشید دسترسی گوگل به برخی از صفحات خود را محدود کنید. اگر قصد دارید موتورهای جستجو تمامی اطلاعات موجود در وب سایتتان را ایندکس کند. نیازی به فایل robots.txt ندارید.

دلایل ایندکس نشدن سایت

2. ایندکس نشدن سایت به دلیل خطاهای URL

خطاهایی که در این دسته قرار می گیرند با خطاهای سایت تفاوت دارند. چرا که این خطاها تنها یک صفحه مشخص وب سایت را تحت تاثیر قرار می دهند . و همانند ارورهای سایت به تمام وب سایت کاری ندارند. بسیاری از سایت ها ممکن است با حجم بسیار بالایی از ارورهای URL رو به رو شوند . و همین امر باعث نگرانی آنها شود. اما خبر خوب این است که می توان با استفاده از بخش coverage سرچ کنسول جدید گوگل ارورهای این بخش را به صورت دسته بندی شده مشاهده و اقدام به رفع آنها نمایید. بعد از رفع آن نیز می توان با استفاده از اعتبارسنجی آن در خصوص رفع این ارورها اطمینان حاصل کنید.

3.نبود سایت مپ یا سایت مپ خوب در سایت

خیلی از وب سایت هایی که در گوگل شناخته نمی شوند. سایت مپ در وب سایت خود درست نکردند . یا افزونه مورد نظر آن را نیز نصب نکردند یا خیلی از افراد دارای سایت مپ مناسبی نیستند . این امر باعث می شود مطالب شما وقتی ارسال می شود به هیچ عنوان در بعضی از مواقع به دست گوگل نرسد . یا توجه داشته باشید به موردی که در زیر مطرح می کنم :

شاید برای شما هم پیش آماده باشد که وب سایتی که شما دارید و مطالب مختص به خودتان را می زارید. ولی یکی دیگر در سایت دیگری کپی پست می کند ولی بالای شما قرار دارد همیشه یا او در نتایج هست ولی شما نیستید یکی از دلایل آن نبود سایت مپ خوب در وب سایت هست.

indexing-errors

4.مطالب تکراری و داپلیکیت کانتت عامل ایندکس نشدن سایت در گوگل

به شدت گوگل و دیگر جستجوگر های مطرح دنبا از چند لینکی و چند مطلبی در وب سایت بدشان می آیاد به زبان ساده تر به شما بگویم. چند لینک یکتا داشته باشید. ولی مطالب این لینک ها همه تکراری باشند.یک مطلب یکتا داشته باشید ولی با ۵ الی ۶ لینک وارد همان مطالب شویم. که شما باید به هر دلیلی که ممکن هست جلوی این مشکلات را بگیرید . به شدت از آن جلوگیری کنید وگرنه ضرری جبران نشدنی به شما وارد می شود.

اگر فقط بخشی از صفحات مانند تگ‌ها و یا دسته‌ها ایندکس نمی‌شود:

در این صورت تمامی موارد بالا را برای آدرس و مسیر موردنظر بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر فقط دسته‌بندی‌های شما ایندکس نمی‌شوند، وارد آدرس یکی از دسته‌بندی‌های خود شده و با بررسی کدهای صفحه با استفاده از دستور Ctrl+U یا همان View source گرفتن از صفحه، وجود متا تگ noindex را بررسی کنید. اگر متا تگ robots با مقدار noindex وجود داشته باشد، علت ایندکس نشدن صفحات وب‌سایتتان دقیقاً همین است.

بنابراین بررسی کنید که این کد به چه دلیل به صفحات موردنظر اضافه شده است و با حذف این متا تگ، مشکل را برطرف کنید.

indexing-errors

دیگر دلایل ایندکس نشدن صفحات سایت :

– جزء سایت های تازه تاسیس هستید که هنوز گوگل آن را پیدا نکرده است و ایندکس نشده اند.
– سایت شما هم با www دردسترس است و هم بدون www و این روش از نظر گوگل صحیح نیست.
– گوگل برخی از صفحات وب سایت را می بیند ولی نمی تواند آنها را ایندکس کند. برای پیدا کردن این صفحات در داشبورد وب مستر تولز خود از منو Crawl بر روی زیر منو Crawl Errors کلیک کنید.
– داشتن محتوای تکراری فراوان که باعث می شود گوگل از ایندکس کردن بسیاری از صفحات صرف نظر کند.

– وجود تنظیمات نامناسب در فایل htaccess که جلوی دسترسی به برخی از صفحات وب سایت را می گیرد.
– وجود NOINDEX در متاتگ robots که باعث می شود آن صفحه به هیچ عنوان در گوگل ظاهر نشود حتی اگر دهها سایت با پیج رنک بالا به آن صفحه بخصوص لینک دهند.
– عدم استفاده صحیح از AJAX/JavaScript که باعث می شود محتوای سایت با ایجکس لود شود و گوگل قادر به خواندن آنها نباشد.
– سرعت لود سایت شما بیش از اندازه کند است و گوگل چنین وب سایتهایی را اصلا دوست ندارد.
– سرور وب سایت شما مرتب از دسترس خارج می شود و باعث می شود گوگل نتواند به صفحات سایت دسترسی داشته باشد.
– درنهایت گوگل سایت شما را در بلک لیست خود قرار داده است و برای یافتن دلیل این مشکل باید به سایر مقالات ما در این وب سایت مراجعه کنید!

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.