لینک سازی داخلی و اهمیت آن در سئو

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی و اهمیت آن در سئو

لینک سازی داخلی و اهمیت آن در سئو

در این مقاله شما به درک کاملی از لینک سازی داخلی، استراتژی صحیح در کاربرد و تاثیر آن در بهبود سئو و رتبه بندی سایت خواهید رسید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی یعنی؛ صفحه ای از یک سایت را به صفحه دیگری از همان سایت متصل کنیم. کاربران با کلیک بر روی این لینک ها به سایر صفحات و بخش های مرتبط در سایت شما منتقل میشوند. و ربات های گوگل میتوانند صفحات جدید و مرتبط را به راحتی پیدا کنند.

تمام لینک هایی که در منوی اصلی سایت، سایدبار، محتوای صفحه، بنرهای گرافیکی، فوتر و سایر بخش های صفحه قرار میگیرند بر درک ارتباط صفحات و تعیین مسیر حرکت کاربر تاثیر گذار بوده و از انواع لینک سازی داخلی محسوب میشوند.

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی در هر وبسایت همان آسانسوری است که شما را به دیگر مقالات و صفحات هدایت می کند. استفاده از لینک های داخلی علاوه بر اینکه حرکت کاربران در سایت را هدفمند و بهینه می کند. در درک ارتباط محتوا و صفحات نیز توسط ربات های گوگل نقش به سزایی دارد.

چرا لینک های داخلی از اهمیت بالایی برخوردار هستند؟

هدف گوگل در استفاده از لینک های داخلی دسترسی به محتوای جدید و درک ارزشمندی یک صفحه در سایت است.

فرض کنید یک صفحه با محتوای تازه ای ایجاد کرده اید. اما هیچ لینک داخلی از سایر صفحات سایت شما برای آن ایجاد نشده است. همچنین این صفحه جدید در نقشه سایت (Site map) نیز قرار نداشته و بک لینکی هم از سایت های دیگر دریافت نکرده است. در چنین شرایطی ربات های خزنده گوگل هرگز از وجود چنین صفحه ای مطلع نمی شوند . و عملا با انتشار این صفحه هیچ تغییری در جایگاه و ترافیک ورودی سایت مشاهده نمی کنیم.

لینک سازی داخلی

دیدگاه گوگل در مورد اهمیت و کارایی لینک های داخلی جالب است:

گوگل همواره در جستجوی صفحات جدید است . و تمام صفحاتی که توسط ربات های گوگل بررسی میشوند ایندکس خواهند شد. صفحات جدید زمانی توسط ربات های گوگل دیده می شوند که از صفحه ای ایندکس شده، لینکی به آنها وجود داشته باشد.

پس مهمترین دلیل استفاده از لینک های داخلی شناساندن صفحه به ربات های گوگل و ایجاد دسترسی برای کاربران است. در صورتیکه صفحه ای فاقد هرگونه لینک داخلی باشد از نظر گوگل به عنوان صفحه یتیم یا orphan pages شناخته می شود.

لینک سازی داخلی

انواع لینک داخلی

در بحث لینک داخلی، ما دو نوع لینک داریم:

? لینک داخلی ناوبری (navigational)

این نوع لینک برای چرخش آسان تر کاربر بین بخش ها یا صفحات مهم سایت به کار می رود. لینک های موجود در منو، فوتر و جاهای مشابه در سایت از این قسم هستند.

? لینک داخلی زمینه ای (contextual)

اگر کلمه contextual را درست ترجمه کنیم یعنی لینکی که در محتوا قرار می گیرد و ارتباطی معنادار با جایی که در آن قرار گرفته دارد. ما در این مطلب در مورد این نوع لینک صحبت می کنیم. لینک های متنیِ درون مطالب ارزش سئویی بالایی می توانند ایجاد کنند.

اهمیت لینک داخلی در سئو

لینک سازی داخلی

لینک های داخلی به گوگل کمک می کنند تا صفحات سایت را سریع تر پیدا کرده و ایندکس کند. اگر استفاده راهبردی و درستی از لینک های داخلی کنید می توانید اعتبار یا اتوریتی صفحات را به یکدیگر منتقل کنید. همچنین با این کار می توانید زمان ماندن کاربر در سایت خود را بالاتر ببرید و نرخ پرش (bounce rate) را کاهش دهید.

نکات مهم در لینک سازی داخلی

در مورد لینک سازی چند نکته حیاتی وجود دارد که باهم در موردشان صحبت می کنیم. اولین نکته را به پاسخ به سؤال زیر اختصاص می دهیم:

? با چه متنی باید لینک بدهیم؟

متن لینک یا به اصطلاح انکر تکست (anchor text) همان متنی است که لینک می شود. طبق اصول سئو بهتر است که کلمات کلیدی لینک شوند اما نه اینکه با یک کلمه یا عبارت ثابت در همه جا لینک سازی کنیم. در واقع نباید با Exact keyword لینک سازی کنیم. بلکه روش درست این است که دایره ای از کلمات مشابه را آماده کنیم . و هر دفعه با یکی از آنها به صفحه مورد نظر لینک دهیم. طبیعی است که این عبارت ها باید با کلمه کلیدی اصلی صفحه هدف ما مشابهت و ارتباط معنایی داشته باشند.

لینک سازی داخلی

? به تعداد معقول، لینک داخلی بدهید

راهنمای گوگل وبمستر پیشنهاد می دهد که در هر صفحه به تعداد معقول لینک داخلی بسازید. تا هم گوگل به صفحه شما مشکوک نشده و آن را اسپم نکند و هم اینکه کاربر دچار سردرگمی و وحشت نشود! اما ترجیحا در هر صفحه حداقل باید یک لینک داشته باشید.

? از یک صفحه، ترجیحا یک لینک به صفحه مورد نظرتان بدهید

متأسفانه بعضی از تازه کاران به اشتباه فکر می کنند که اگر از یک صفحه چندین بار به صفحه هدف لینک داخلی بدهند. احتمال کراول شدن صفحه هدف بالاتر می رود. در حالی که چنین نیست. و اگر چند لینک به یک صفحه واحد بدهید، گوگل فقط انکر تکست بالاتر در صفحه را مورد توجه قرار می دهد. با تکرار این روش فقط ممکن است به ناوبری کاربران در سایت کمک کنید به شرطی که زیاده روی نکنید.

لینک سازی داخلی

? از یک انکر تکست یکسان برای لینک دادن به دو صفحه متفاوت سایت استفاده نکنید!

اگر چنین اشتباهی را مرتکب شوید گوگل هم به اشتباه می افتد. و فکر می کند که هردو صفحه دقیقا دارای موضوعی یکسان هستند. پیشنهاد می کنیم که برای هر لینک داخلی از متن توصیفی متفاوتی بهره ببرید.

لینک سازی داخلی

? از nofollow کردن لینک های داخلی پرهیز کنید

نوفالو به گوگل می فهماند که اعتبار سئویی صفحه مبدأ را به صفحه مقصد انتقال ندهد. از این تگ بیشتر برای لینک های خارجی استفاده می شود. یعنی لینک هایی که از سایت خود به دیگر سایت ها می دهید. اما متاسفانه بعضی از سایت ها در لینک های داخلی از تگ nofollow استفاده کرده اند که کاری کاملا غلط است.

ویژگی های لینک های داخلی

لینک سازی داخلی

بحث را با موضوعاتی که کاملا ثابت شده برای لینک های داخلی هستند شروع می کنیم. منظور ما از لینک های داخلی لینکی است که در سایت وجود دارد. و به صفحه دیگری از سایت خودمان هدایت می شود. این گونه لینک ها معمولا به شکل انکر تکست هستند. و عبارت نوشته شده در انکر تکست معمولا نام صفحه لینک شده یا عبارتی با همان مضمون می باشد.

لینک سازی داخلی

لینک های داخلی به کاربران کمک می کند تا از یک صفحه به صفحه دیگر سایت منتقل شوند و از دیگر صفحات سایت نیز بازدید کنند. در زمان های ابتدایی پیدایش اینترنت این مسئله از اهمیتی برخوردار نبود اما امروزه به خاطر مسئله سئو سایت، لینک های داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده اند. همچنین نوع رفتار موتورهای جستجو نیز نسبت به لینک های داخلی و خارجی متفاوت می باشد. با این حال لینک های داخلی در رتبه و اعتبار سایت دارند و همچنین در نوع آنالیز سایت توسط موتورهای جستجو تاثیر گذارند.

1. انکر تکست در واقع محتوای لینک داخلی خود را در کوتاه ترین عبارت ممکن بیان می کند و به بیننده یک تصور اولیه از محتوای داخل صفحه لینک شده را می دهد.

2. نوع استفاده لینک نیز از اهمیت برخوردار است و در صورتی که لینک، دارای اشتباهات املایی باشد و یا صفحه مورد نظر دارای خطا باشد، مشکلاتی را برای سئو ایجاد می کند. همچنین در مواردی که سعی می شود که یک انکر تکست برای گرفتن رنک بالاتر در همه جای سایت به شکل تکراری استفاده گردد نیز قوانین سختگیرنه ای از طرف گوگل وجود دارد. گوگل از این کار بسیار متنفر است و در صورت مشاهده، آن سایت را جریمه می کند.

استفاده از این گونه لینک سازی ها که اغلب در فوتر یا هدر وبسیات مشاهده می شود کار خوبی نیست و از ایندکس شدن صفحات یا گرفتن رنگ خوب در موتور جستجوی گوگل جلوگیری می کند. همچنان که گوگل در جریمه کردن این گونه فعالیت ها سخت گیر است، در برگردندان تغییر وضعیت به حالت طبیعی نیز بسیار منعطف می باشد. کافیست که این لینک های تکراری را از صفحات سایت حذف کرده تا رفتار متفاوت گوگل را مشاهده کنید.

3. هدف لینک ها نیز از یک جا به جای دیگر مهم است.

4. اهمیت صفحه لینک شده نیز از فاکتورهای مورد بحث می باشد. اگر در سایت شما صفحاتی وجود دارد که دارای بک لینک های بسیار زیاد از سایت های دیگر است، به همان نسبت نیز می بایست در دادن لینک های داخلی به آن صفحات نیز توجه کنید. گرفتن بک لینک از سایت های معتبر رتبه صفحه را بالا می برد و لینک دادن داخلی به آن نیز به کاربران کمک می کند تا دسترسی آسانتری به این صفحات پر ارزش داشته باشند و وجود این ساختار و ایجاد تعادل در بین لینک های داخلی و بک لینک ها، ارزش آن صفحات را دو چندان می کند و یکی از سیگنال های بسیار مثبت برای موتورهای جستجو برای دادن رنک بالاتر به این صفحات است.

5. ارتباط صفحات نیز از فاکتورهای مورد توجه است. لینک دادن از یک صفحه به صفحه دیگری که از نظر محتوا نیز مشابه با یکدیگر هستند، از ارزش بالاتری نسبت به لینک دادن از یک صفحه کاملا نا مرتبط می باشد. این کار از نظر موتور جستجوی گوگل نیز کار بسیار مثبتی است و امتیاز خوبی برای آن قائل می شود.

6. اولین لینک صفحه، طبق آزمایش هایی که از طرف کارشناسان انجام شده است، مهمترین آن می باشد. در صورتی که در یک صفحه چند لینک با انکر تکست های متفاوت به یک لینک مشخص وجود داشته باشد، طبق تجربه صرفا اولین انکر تکست برای گوگل مهم است و معمولا به بقیه انکر تکست ها توجهی نمی کند.

7. نوع لینک نیز از اهمیت برخوردار است. لینک گذاری با استفاده کدهای HTML به مراتب بهتر از استفاده از کدهای جاوا اسکریپت می باشد. بعضا مشاهده می شود که برای زیباسازی صفحات از کدهای جاوا اسکریپت و تصاویر برای لینک دادن به دیگر صفحات استفاده می شود. اما تجربه نشان می دهد که لینک دادن با استفاده از کلمات، اعتبار بیشتری را برای صفحات به بار می آورد. همانطور که در مطلب متن جایگزین تصاویر چیست نیز بیان شد، در صورت لزوم استفاده از تصاویر برای لینک دادن، متن جایگزین عکس ها را فراموش نکنید. چرا که این متن نقش کلمات را در انکر تکست بازی می کند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.