بررسی مفهوم آدرس آی پی- IP Address

Internet Protocol

بررسی مفهوم آدرس آی پی- IP Address

Internet Protocol یا آدرس آی پی

بررسی مفهوم آدرس آی پی- IP Address

Internet Protocol ؛ بدون شک تا به حال واژه آدرس «آی پی» یا IP Address به گوشتان خورده است. البته اگر در امورات مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی سررشته نداشته باشید تصویر واضحی از آی پی نخواهید داشت و نمی دانید چطور کار می کند. بیایید مفهوم آدرس آی پی را بررسی کنیم.

Internet Protocol

آدرس آی پی یک محصول جالب از تکنولوژی کامپیوتر مدرن است . به نحوی طراحی شده است که یک دستگاه کامپیوتر بتواند از طریق اینترنت به دستگاه دیگری متصل شود.

Internet Protocol

آدرس های آی پی موقعیت میلیاردها دستگاه دیجیتال که به اینترنت متصل هستند را از دستگاه های دیگر مشخص و متمایز می کند. به همان حالتی که یک نفر وقتی می خواهد برای شما نامه بفرستد آدرس شما را نیاز دارد. یک کامپیوتر که می خواهد با شما ارتباط برقرار کند هم به آدرس آی پی برای ایجاد این ارتباط نیاز دارد.

Internet Protocol

Internet Protocol

IP در واقع مخفف عبارت Internet Protocol به معنی پروتکل اینترنتی است. حالا این عبارت به چه معنی است؟ پروتکل اینترنتی به مجموعه ای از قوانین گفته می شود که فعالیت های اینترنتی را کنترل می کند . انجام شدن یک سری از عملکردها را در فضای مجازی تسهیل می کند. بنابراین آدرس پروتکل اینترنتی بخشی از شبکه متصل شده به صورت سیستماتیک است که ارتباطات آنلاین را با شناسایی دستگاه های مبدا و مقصد کنترل می کند.

Internet Protocol

یک آدرس IPv4 از چهار بخش تشکیل شده است. هر کدام شامل سه عدد است و هر کدام از این دسته اعداد به وسیله یک نقطه از یکدیگر جدا می شوند. هر کدام از این اعداد می توانند از 0 تا 225 باشند.

Internet Protocol

یک آدرس IPv6 از هشت گروه از اعداد 4 تایی هگزادسیمال است. اگر یک گروه از 4 تا صفر تشکیل شده باشد، از عبارت : (دونقطه) برای کوتاه سازی عبارت استفاده می شود.

دینامیک یا استاتیک

آدرس های آی پی می توانند دینامیک یا استاتیک باشند. آدرس های آی پی استاتیک هیچ گاه تغییر نمی کند. آی پی استاتیک به عنوان یک آدرس اینترنتی دائم شناخته می شود . یک راه ساده و قابل اعتماد برای کامپیوترهایی هست که از شما دور هستند. آدرس های آی پی استاتیک دربردارنده اطلاعاتی از قبیل قاره، کشور، منطقه و شهری که کامپیوتر در آن قرار دارد.

Internet Protocol

ISP (تامین کننده سرویس اینترنت) ای که به کامپیوتر مشخصی خدمات می دهد . اطلاعات تکنیکی ای مثل طول و عرض جغرافیایی کشور و منطقه قرارگیری کامپیوتر هستند. بسیاری از وبسایت ها برای بازدیدکنندگانشان سرویس هایی برای نشان دادن آدرس آی پی به صورت رایگان تعبیه می کنند

آدرس های آی پی دینامیک موقتی هستند . با عبارت DHCP نشان داده می شوند و هربار که کامپیوتری به شبکه متصل می شود، تغییر می کند. در واقع این آدرس ها از مجموعه ای از آدرس های IP که بین تعدادی از کامپیوترها به اشتراک گذاشته شده اند انتخاب می شوند.

Internet Protocol

در حالی که فقط تعداد محدودی آدرس آی پی استاتیک وجود دارد. بسیاری از ISP ها نسبتی از آی پی های تائید شده خود را برای به اشتراک گذاشتن ما بین دنبال کنندگانشان از این طریق اختصاص می دهند. این مساله هزینه ها را کاهش می دهد و به آن ها اجازه می دهد به مشتریان بیشتری خدمات رسانی کنند.

آدرس های آی پی استاتیک

معمولا برای استفاده هایی نظیر VOIP (Voice Over Internet Protocol)، بازی آنلاین است. یا هر منظور دیگری که در آن نیاز باشد کاربران به راحتی تشخیص موقعیت شوند و کامپیوترهای دیگر به آن ها متصل شوند.

Internet Protocol

دسترسی آسان با استفاده از آدرس آی پی دینامیک با سرویس dynamic DNS تسهیل می شود که به کامپیوترهای دیگر این اجازه را می دهد تا حتی اگر شما در حال استفاده از یک آی پی موقتی یا یک بار مصرف هم هستید، شما را پیدا کنند. احتمالا این سرویس برای شما هزینه بر خواهد بود که باید ان را با ISP خود چک کنید.

آدرس های آی پی استاتیک از نقطه نظر امنیت نسبت به آدرس های آی پی دینامیک ضعیف تر شناخته می شوند در حالی که از نقطه نظر ردیابی نسبت به آی پی های دینامیک سریع تر ردیابی می شوند. استفاده از سرویس های اینترنتی ایمن می تواند باعث کاهش این مشکل باقوه شود و کامپیوتر شما را ایمن نگه دارد بدون آن که مهم باشد آدرس آی پی شما از چه نوعی است.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.