هاست ایران و ویژگی های آن

هاست ایران

هاست ایران و ویژگی های آن

هاست ایران و ویژگی های آن

هاست ایران

منظور از هاست ایران این است که سرور هاست در دیتاسنترهای داخل ایران میزبانی می شود. سایت های قرار گرفته روی هاست ایران در تمام نقاط دنیا از طریق اینترنت در دسترس می باشند .

انتقال سایت های اینترنتی ایرانی به داخل کشور از سال 1387 به صورت جدی در دستور کار مدیران سازمانها و شرکت های مهم از جمله وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی و نیز مراکز حساس سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرار گرفت. با افزایش تقاضا برای میزبانی وب در ایران، دیتاسنترها و شرکت های هاستینگ ایرانی اقدام به ارائه سرویس هاست از سرورهای داخل کشور نموده اند.

هاست ایران

کیفیت هاست ایران و دیتاسنترهای پیشرفته در ایران اکنون توانسته رضایت بسیاری از کاربران را جلب کند. به گونه ای که اکثریت سایت های مهم و بزرگ کشور نیز در داخل ایران میزبانی می شوند. اکنون میتوان در ایرن آپتایم های 99.9 و حتی 100 درصد را تجربه کرد.

هاست داخل ایران از نظر لوکیشن و موقعیت مکانی از دیتاسنترهای ایرانی مانند پارس آنلاین، افرانت، زیرساخت یا آسیاتک ارائه می شود. و ترافیک و ip سرور هاست متعلق به کشور ایران می باشد.

مزایای هاست ایران

شاید برای بسیاری از وب مسترها این سوال وجود داشته باشد که مزایای هاست ایران چیست . چرا باید از میزبانی وب ایران استفاده کنند؟ آیا این که وب سایت خود را در هاست ایران بدین معنی که در سروری که در داخل ایران قرار داشته باشد میزبانی کنند مزایای خاصی دارد یا خیر.

ما این موضوع را از بعد منافع شخصی (مشتری) و منافع ملی مورد بررسی قرار داده ایم. که در ادامه به برخی مزایای هاست ایران اشاره می کنیم.

هاست ایران

1- سرعت دسترسی بالاتر برای کاربران داخل ایران

به زبان ساده هنگامی که یک وبسایت در اینترنت توسط یک کاربر فراخوانی می شود روترها (دستگاههایی که وظیفه ی آدرس دهی در اینترنت را بر عهده دارند) کوتاهترین مسیر بین هاست (سروری که اطلاعات وبسایت روی آن قرار دارد) و کاربر را شناسایی و اطلاعات را به او می رسانند. معمولا هرچه جایگاه هاست و کاربر به هم نزدیک تر باشد مسیر کوتاه تر و تعداد روترها کمتر می شود.

استفاده از هاست ایران برای کاربران داخل ایران به دلیل این ویژگی برای کاربران داخل ایران از سرعت بالاتری برخوردار است.

هاست ایران

2- ریسک صفر در مقابل مشکلات تحریم

در هاست های خارج از کشور از آنجا که دیتاسنترها در اولویت اول تابع قوانین کشور خود و در اولیت دوم تابع قوانین بین المللی هستند ممکن است تا حدودی ریسک تحریم وجود داشته باشد. که البته شرکت هایی مانند تهران هاست و سایر هاستینگ های معتبر ایرانی با روشهای خاص خود این تحریم را به صفر نزدیک می کنند. اما ریسک تحریم برای سرویس های داخل ایران صفر است. و از این لحاظ هاست ایران دارای مزیت نسبی است.

3- حمایت از تولید کالا و خدمات ملی و جلوگیری از خروج ارز

امروزه هر نوع کالا یا خدماتی که ارائه ی آنها در داخل کشور به ایجاد اشتغال بیشتر و یا جلوگیری از خروج ارز از کشور کمک نماید نوعی تولید ملی محسوب می شود. و سرویس های میزبانی داخل ایران به دلیل اینکه وابستگی کمتری به خارج از کشور دارند میزان خروج ارز بسیار ناچیز و در حد برخی خدمات نرم افزاری است .که با حمایت کاربران ایرانی این وابستگی به مرور زمان به عدد صفر باز هم نزدیک تر خواهد شد.

هاست ایران

4- سازگاری بیشتر با درگاه های پرداخت عضو شاپرک

اگر شما وبسایتی داشته باشید که از درگاه های پرداخت آنلاین استفاده می کند به دلیل سرعت بیشتر (چون سرویس دهنده های بانک ها هم معمولا در داخل ایران میزبانی می شوند.) کمترین اختلال ممکن خصوص در هنگام ارجاع درخواست از صفحه ی بانک به سایت شما را خواهد داشت. و کمتر با مشکلی مانند کسر از حساب کاربر بدون تائید شدن مبلغ در سایت خود مواجه خواهید شد.

5- عدم خروج پهنای باند اینترنت از کشور

زمانی که کاربر از داخل ایران اطلاعاتی را از یک سرور درخواست می کند اگر سرویس میزبان آن سایت هم داخل ایران باشد. (با توجه به توضیحات مزیت اول) اطلاعات در کوتاهترین مسیر ممکن به دست کاربر می رسد. و نیازی نیست اطلاعات از روترهای خارج از کشور مسیردهی شود .  این ضمن سرعت بالاتر به معنای عدم خروج ارز جهت اینترنت بین الملل آن اطلاعات و همچنین بهبود سرعت اینترنت در سطح کشور (از نگاه ملی) خواهد شد. که البته این مورد به شرطی اتفاق خواهد افتاد که استفاده از سرویس های داخلی تبدیل به یک فرهنگ شود.

انواع هاست ایران

به صورت کلی خدمات میزبانی وب در ایران به 3 دسته بندی زیر تقسیم‌ می‌شوند:

هاست اشتراکی ایران

هاست ایران

در سرویس هاست اشتراکی یک سرور اختصاصی قدرتمند با کانفیگ های مخصوص جهت میزبانی وب سایت آماده سازی می گردد. و منابع سرور بین چندین وب سایت تقسیم می شود . که به این خدمات میزبانی اشتراکی یا Shared Hosting گفته می‌شود. هاست اشتراکی ایران معمولا از کنترل پنل های cPanel یا DirectAdmin بهره می برد. این کنترل پنل ها امکان مدیریت هاست را برای مشتریان آسان کرده و امکان استفاده از کلیه منابع هاست را به سادگی امکانپذیر می نمایند. هاست اشتراکی خود بر 2 نوع است: ویندوز و لینوکس

هاست ویندوز ایران

هاست ایران

منظور از خدمات هاست ویندوز ایران این است که سیستم عامل سرور آن ویندوز سرور می‌باشد. هاست ویندوز از زبان‌های ASP و ASP.NET و همچنین بانک اطلاعاتی MSSQL پشتیبانی می‌کند. هاست ویندوز به علت نیاز به تهیه لایسنس ویندوز سرور از شرکت Microsoft هزینه بالاتری نسبت به هاست لینوکس دارد. معمولاً برای سرورهای هاست ویندوز از کنترل پنل های پلسک، هلم، وب سایت پنل و هاستینگ کنترولر استفاده می‌شود.

هاست لینوکس ایران

هاست ایران

منظور از خدمات هاست لینوکس ایران این است که سرویس هاست از سرورهایی با سیستم عامل Linux ارائه می شود. سرورهای لینوکس از محبوبت فراوانی برخوردار هستند. که مهمترین عامل آن Open source بودن و رایگان بودن آن است. میزبانی وب لینوکس برای استفاده از زبان برنامه نویسی PHP – HTML و پایگاه داده MySQL است. برای هاست لینوکس از کنترل پنل های سی‌پنل، دایرکت ادمین، پلسک و کلوکسو استفاده می‌شود.

سرور مجازی ایران

سرور مجازی یا VPS ایران یک نوع کامپیوتر و سرور اینترنتی است که به وسیله تکنولوژی های مجازی سازی و مخصوصی از یک سرور اختصاصی و قوی تر ایجاد می‌شود. ویژگی اصلی و برتر سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی، اختصاصی بودن منابع آن است. که به مانند میزبانی اشتراکی بین چندین کاربر تقسیم نمی‌شود. از لحاظ ظاهری و مدیریت، سرور مجازی تفاوت چندانی با سرور اختصاصی ندارد.

سرور اختصاصی ایران

سرور اختصاصی به معنی آن است که یک سرور تنها در اختیار یک کاربر قرار می گیرد. در سرور اختصاصی کلیه منابع سخت افزاری و نرم افزاری متعلق به یک کاربر می باشد. با تهیه سرور اختصاصی امکان هر نوع کانفیگ دلخواه وجود دارد. سرور اختصاصی هزینه بالایی دارد و همچنین جهت مدیریت سرور نیاز است که دانش فنی مدیریت و کانفیگ سرور داشته باشد. از سرور اختصاصی معمولا برای میزبانی سایت های بزرگ که نیاز به منابع بالا دارند استفاده می گردد.

مقایسه هاست ایرانی و خارجی

حال که به مزایای میزبانی داخلی پرداختیم، در این قسمت قصد داریم بصورت تخصصی دو میزبانی داخلی و خارجی را بررسی کنیم.

? میزان دسترس پذیری سرور ها

یکی از مواردی که در مقایسه ایران و خارج مطرح می‌شود میزان در دسترس پذیری سرور ها است. هاست داخلی در دیتاسنترهای داخل کشور قرار گرفته و با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های میزبانی در دیتاسنتر خود تیم های مدیریت سرور و سخت افزار مستقری دارند در صورتی که مشکل خاصی در سطح شبکه برای سرور های میزبانی وب مطرح گردد زمان بررسی و حل مشکل بسیار کمتر خواهد بود. درنتیجه رفع مشکلات در هاست ایرانی با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

? میزان پهنای باند مورد استفاده

در حال حاضر با توجه به اقدامات وزارت ارتباطات در طول سالهای گذشته میزان پهنای باند و زیر ساخت ارتباطی کشور در بالاترین حد ممکن قرار گرفته و می‌توانیم ادعا کنیم شرایط ما در پهنای باند مورد استفاده در صنعت آی تی کشور در شرایط مطلوبی است. با توجه به ارزان بودن اینترنت در خارج از کشور میزان پهنای باند و ترافیکی که در هاست های خارجی در مقایسه با هاست ایران قرار می‌گیرد اندکی بیشتر است.

 

? تحریم های جاری در کشور

یکی دیگر از مواردی که در مقایسه هاست داخلی و خارجی مطرح می‌شود مباحث مرتبط با تحریم ها است. با توجه به اینکه ایران توسط کمپانی های بزرگ خارجی تحریم شده است پیشنهاد می‌شود در صورتی که اطلاعات امنیتی و حساس و مهمی دارید از هاست داخلی استفاده نمایید. در میزبانی های خارجی به دلایل شرایط تحریمی ممکن است اطلاعات و دیتای نگه داری شده در سرورها از بین روند بنابراین در صورتی که دیتا و اطلاعات بسیار مهمی قرار است در دیتابیس و فایل های سایت شما نگه داری شود مساله تحریم و همچنین امنیت بالای سرور های داخلی را در نظر بگیرید.

در صورتی که می خواهید یک هاست ارزان با سرعت بالا و امنیت بیشتری داشته باشید پیشنهاد ما استفاده از هاست ایرانی است. در این سرویس ها با توجه به اینکه زیر ساخت ایجاد و نگه داری سرورها در داخل کشور است خدمات پشتیبانی مناسب تری در اختیار شما کاربران قرار خواهد گرفت. در صورتی که ملاک شما امنیت بالا است حتما از هاست اشتراکی ایران استفاده نمایید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.