جی کوئری چیست؟

جی کوئری

جی کوئری چیست؟

جی کوئری چیست؟

جی کوئری (jQuery) کتاب خانه ای سریع، کوچک و پر از ویژگی از زبان جاوا اسکریپت است و برنامه نویسی را بسیار ساده میکند. یادگیری کتاب خانه ای همچون jQuery(جی کوئری) بسیار ساده تر از یادگیری زبان جاوا اسکریپت است.

با استفاده از جی کوئری می توانید برای زیباسازی سایت خود ، افکت های زیبایی را در وب اعمال کنید. امروزه افکت های جی کوئری جایگزین مناسبی برای فلش در دنیای وب شده است . به گونه ای که اندک اندک فلش در وب سایتها حذف گردید.

جی کوئری

توابع و کدهای جی کوئری را می توان با جاوا اسکریپ هم نوشت . اما مزیت استفاده از جی کوئری این است که در جی کوئری شما قادر هستید با نوشتن تعداد کمتری از کدها تغییرات لازم را اعمال کنید. به این صورت که قابلیت های بسیاری را که می باید در خطوط بیشماری از کد جاوا اسکریپت می نوشتید در توابعی (functions) از جی کوئری در یک خط کد فراخوانی می شود. در واقع این frame work برای بهینه سازی کدها به عرصه کدنویسی وارد شده است .

البته باید در نظر داشت با اینکه jQuery برخی از میانبر های نوشتاری را در اختیار شما می گذارد . اما جایگزینی برای java script نمی باشد . زیرا کد هایی که هنگام استفاده از جی کوئری خواهید نوشت هنوز هم از جنس جاوا اسکریپت می باشد.

آموزش جی کوئری تلاش می کند تا بسیاری از دستورات پیچیده ی جاوا اسکریپت مانند فراخوانی ای جکس (AJAX) و عملیات های DOM را ساده تر کند . تا بتوانید این اعمال را بدون داشتن دانش زیادی در رابطه با جاوا اسکریپت اجرا کنید.

کاربرد ها و ویژگی های jQuery

داشتن دستورات بسیار ساده و قابل درک در زمینه بکارگیری (AJAX) یکی از کاربرد های مهم جی کوئری می باشد. به طوری که می توانید یک طراحی سایت را با کمک Jquery به صورت ful AJAX طراحی کنید.

جی کوئری

برخی دیگر از کاربرد های jQuery

✅ ایجاد امکان دسترسی به بخش هایی از یک صفحه بدون نیاز به ابزار های جاوا اسکریپت و عدم نیاز به کدنویسی های زیاد.

✅ jQuery مکانیسم سریع و موثری برای جست و جو ، یافتن و انتخاب بخش های مورد نظر از یک صفحه را بدون نیاز به ابزار جاوا اسکریپت ، در اختیار ما قرار می دهد.

✅ امکان تغییر ظاهر یک صفحه . البته آموزش Css ابزار قدرتمندی در تغییرات صفحات به ما می دهد اما قادر به انجام این کار در مرورگر های مختلف که استاندارد های متفاوتی دارند نیست. اما جی کوئری می تواند به راحتی هر مرورگری را ساپورت کند. حتی قادر است که مختصات ویژه ی هر صفحه وب را حتی بعد از دستکاری و تغییر ساختاری و ظاهر دوباره تغییر دهد.

✅ jQuery علاوه بر موارد گفته شده قادر است که با چند کلیک ساده محتوای صفحات مورد نظر کاربر را هم به طور کلی تغییر دهد. حتی جی کوئری این توانایی را داراست که تمام ساختار اچ تی ام ال (Html) صفحات را به صورت کامل تغییر دهد.

✅ دیگر کارایی کتابخانه جی کوئری کنترل و جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره ای است که هنگام کلیک کردن یک کاربر بر روی یک لینک رخ می دهد.  و مثلا باعث کند شدن یا درهم ریختگی مرورگرها می شود. ابزار event-handler در جی کوئری این وظیفه را به سادگی و بدون نیاز به جاوا اسکریپت انجام می دهد.

✅ افزودن انیمیشن (fade) به یک صفحه ، کسب feedback از کاربران امری بسیار مهم است . جی کوئری این ویژگی را به سادگی و با استفاده از امکاناتی مانند fade و … به ما می دهد.

جی کوئری

✅ jQuery ، کسب اطلاعات از یک سرور بدون نیاز به refresh کردن آن صفحه ( که به اصطلاح به آن AJAX می گویند) را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور و صرفا با مراجعه ی مستقیم به آن صفحه و محتویات سرور انجام می دهد.

✅ ساده سازی عملکرد های مشترک و تکراری جاوا اسکریپت (Java script). جی کوئری علاوه بر انجام بسیار ساده تغییرات کلی در متن و ظاهر صفحات وب ، حتی قادر به ساده تر کردن عملیات ساختارسازی همچون Iteration And Array Manipulation هم هست.

انواع جی کوئری

جی کوئری

بسته به نیازمان ، میتوانیم از جی کوئری های متفاوت استفاده کنیم. در حال حاضر از سه نوع کتابخانه جی کوئری استفاده می کنیم:

۱- کتابخانه jQuery که عموم از این کتابخانه استفاده می کنند. این کتابخانه را می توانید از سایت www.jquery.com دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید.

۲- کتابخانه jQuery-ui که برخی افراد از آن استفاده می کنند. این کتابخانه را می توانید از سایت http://jqueryui.com دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید.

۳- کتابخانه jQuery mobile که برای موبایل و انواع smartphone ها استفاده می شود . این frame work و کتابخانه را می توانید از http://jquerymobile.com دریافت نمایید.

جی کوئری

کتابخانه jQuery

حتما تا به حال این مورد برای شما پیش آمده است که بخواهید یک پیغام بصورت Alert روی سایتتان نمایش دهید . یا بخواهید از اسلایدر های تصویری و متنی و یا پلاگین های مختلف دیگر استفاده نمایید . برای این موارد می توانید با استفاده از کتابخانه jQuery و یک سری توابع جی کوئری که از این کتابخانه فراخوانی می شوند به راحتی پلاگین های مختلف جی کوئری را در سایت خود بکار ببرید . حتی می توانید افکت های مختلفی را در سایت خود لحاظ کنید .

? نکته :
کتابخانه جی کوئری نسخه های مختلف دارد. هر پلاگین ممکن است تنها با ورژن خاصی از کتابخانه همخوانی داشته باشد . در ورژن های جدید کتابخانه توابع جدید اضافه می شود و ممکن است پلاگینی که با ورژن پایین کتابخانه نوشته شده است با ورژن جدید دچار تداخل شود . یا برعکس ممکن است پلاگینی که با توجه به ورژن جدید کتابخانه نوشته شده با ورژن های پایین تر هم خوانی نداشته باشد و به اصطلاح کار نکند . یا حتی ممکن است یک پلاگین با چندین ورژن هماهنگی داشته باشد و به درستی عمل کند . پس هنگام استفاده از پلاگین های مختلف به ورژن کتابخانه آن نیز دقت کنید .

کتابخانه jQuery-ui

این کتابخانه برگرفته از همان کتابخانه Jquery است . با این تفاوت که در این کتابخانه توابع خاص تعریف شده است . که به کمک آن شما به راحتی می توانید افکت هایی مانند Draggable , Droppable , Resizable , Selectable , Sortable و… را در سایت خود پیاده سازی کنید. فقط کافیست این کتابخانه را فراخوانی کنید. برای آشنایی با Jquery UI و توابع آن می توانید به سایت http://jqueryui.com رجوع کرده و با استفاده از توابع و پلاگین های موجود بهترین افکت ها را در سایت خود پیاده سازی کنید.

کتابخانه jQuery mobile

از این frame work برای طراحی سایت و application های موبایل , smartphone و Tablet استفاده می شود . این frame work این امکان را برای شما فراهم می آورد که با استفاده از یک سری ویجت طراحی رابط کاربری و ایجکس (AJAX) صفحاتی را ایجاد کنید که animation ها و transition ها را پشتیبانی می کنند

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.