آشنایی با LAMP و کاربرد آن

LAMP

آشنایی با LAMP و کاربرد آن

LAMP چیست؟

LAMP

LAMP کوتاه شده ی ۴ کلمه ی PHP ,MySQL-Server ,Apache ,Linux می باشد. این ۴ برنامه از معروف ترین برنامه های Open-Source در دنیای وب و اینترنت هستند که به Web Stack معروف اند. Web Stack یا بسته ی وب از لینوکس به عنوان سیستم عامل، از آپاچی به عنوان وب سرور، از Mysql به عنوان RDBMS (سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای) و از پی اچ پی به عنوان زبان برنامه نویسی شی گرا استفاده می کند.(البته ممکن است زبان های برنامه نویسی Perl یا Python جایگرین PHP شوند).

LAMP

ایده استفاده از کلمه ی LAMP نخستین بار توسط آقای Michael Kunze در مجله المانی c’t در سال ۱۹۹۸ داده شد. و در آن سال این ۴ لغت برای اولین بار در یک کلمه به کار برده شدند. با وجود این نام گذاری باز هم این نتیجه را نمی توان گرفت که این برنامه ها برای کار کردن با یکدیگر ساخته شده اند. هر کدام از این برنامه ها خود به تنهایی یک برنامه ی کامل و مرجع هستند.  که به صورت منبع باز یا Open Source در دسترس هستند. (به این برنامه ها FOSS به معنای نرم افزار مجانی یا متن باز هم گفته می شود.) برنامه های Open Source به این علت که همه کاربران به منبع آن دسترسی دارند انعطاف خوبی دارند و عیب یابی در آنها بسیار آسان تر است .

همانگونه که اشاره شد، LAMP (لامپ: لینوکس، آپاچی، مای اس کیو ال، پی اچ پی) یک مجموعه نرم افزاریست (Software Bundle) که داشتن آن برای آغاز میزبانی هر وبسایت بر روی یک کامپیوتر یا سرور ضروری است.

LAMP

امروزه لمپ به یک استاندارد جهانی تبدیل گشته است. به طوری که تقریبا در تمامی لینوکس های منتشر شده عرضه می شوند تا یک برنامه ی ابر قدرت در اختیار کاربر قرار گیرد.

وقتی صحبت از توسعه وب می شود ، فن آوری های بسیاری وجود دارد که می تواند برای توسعه وب سایت و استفاده از وب از این فناوری ها استفاده شود . گروهی از برخی فناوری ها می توانند برای توسعه برنامه های وب آرزو استفاده شوند. Xampp یک بسته نرم افزاری رایگان است که می تواند برای ایجاد پشته LAMP روی یک دستگاه محلی استفاده شود.

LAMP

LAMP stack گروهی از فناوری های توسعه وب است که برای ساخت وب سایت ها به کار می رود. LAMP Stack مخفف Linux ، Apache ، MySQL و PHP است. این پشته فن آوری بسیار مشهوری است که سال هاست در توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.

از فن آوری های زیر در LAMP Stack استفاده می شود.

لینوکس

LAMP

لینوکس پرکاربردترین سیستم عامل سمت سرور است. بیشتر سرورها روی این سیستم عامل اجرا می شوند. فایده استفاده از لینوکس از ویندوز یا مک بر روی یک سرور این است که دسترسی بیشتری به هسته سیستم عامل می دهد. دسترسی به هسته ژرفای هر سیستم عامل اگر شخصی بخواهد سیستم عامل را شخصی سازی کند ، بسیار مناسب است. بسته به نیاز ، لینوکس در بسیاری از طعم ها و توزیع ها قرار می گیرد. لینوکس همچنین می تواند در سیستم های تعبیه شده مانند Raspberry Pi استفاده شود. معروف ترین توزیع های لینوکس اوبونتو ، فدورا و دبیان هستند. Red Hat و SUSE توزیعهای تجاری لینوکس هستند. لینوکس قابل توزیع مجدد است و این بدان معنی است که یک توسعه دهنده می تواند هسته خود را سفارشی کند و می تواند بدون کسب مجوز مجدد توزیع شود. لینوکس توسط بنیاد لینوکس نگهداری می شود.

آپاچی

LAMP

Apache یک نرم افزار سرور منبع باز و متقاطع است که به عنوان یک محیط زمان اجرا برای فن آوری های سمت سرور مانند PHP استفاده می شود. در C و XML نوشته شده است. آپاچی از پروتکل http برای عملکرد استفاده می کند. آپاچی بیشتر از لینوکس استفاده می شود اما اکنون بسته های جدید آپاچی نیز در ویندوز و Mac قابل استفاده هستند. Apache دارای بسیاری از وب سایت ها و برنامه های وب در اینترنت است. ادعا شده است که آپاچی میزبان بیش از ۱۰۰ میلیون وب سایت و صفحه وب است که نشان می دهد این یک فناوری بسیار پایدار و عملی برای استفاده است.

MySQL

LAMP

MySQL یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده رابطه ای است که به عنوان یک سیستم مدیریت پایگاه داده برای وب سایت ها ، برنامه های وب و سایر نرم افزارهای دسک تاپ استفاده می شود. MySQL برای اولین بار توسط Sun Microsystems توسعه یافت و بعداً توسط اوراکل به دست آورد. نسخه جامعه MySQL کاملاً رایگان است در حالی که نسخه تجاری را نیز در اختیار شما قرار می دهد. زبان پرس و جو ساختار در MySQL استفاده می شود. MySQL همچنین نرم افزاری بسیار مشهور برای مدیریت پایگاه داده است و برای اندازه های کوچک ، متوسط ​​و نرمال کاربرد گسترده ای دارد. سازمان های.

PHP

LAMP

PHP-HyperText Preprocessor یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که برای نوشتن صفحات وب و برنامه استفاده می شود. PHP یک زبان برنامه نویسی منبع باز است و بیش از ۲۰ سال در توسعه است. PHP می تواند به طور مستقیم در کد HTML تعبیه شود که مهمترین وجه مهم این زبان است. در توسعه وب بسیار مشهور است و اجتماع عظیمی در اطراف PHP وجود دارد. پس از انتشار عمده PHP 7 ، اکنون با پشتیبانی OOP قدرتمندترین زبان است. این را می توان با بسیاری از نرم افزارهای مختلف پایگاه داده مانند MySQL ، Oracle ، Mongo DB ، IBM DB2 ، Curl ، SQL Lite و موارد دیگر استفاده کرد. PHP دارای چهارچوبهای بسیاری است که باعث می شود توسعه آسانتر و وقت گیرتر شود.

پرل

LAMP

Perl همچنین یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که به طور گسترده ای در سیستم ها و برنامه نویسی شبکه استفاده می شود. به جای اینکه زبان بسیار قدیمی باشد ، در جامعه توسعه نرم افزار بسیار مشهور است اما هنوز هم در برخی از سخت افزارها و شبکه ها استفاده می شود.

پایتون

LAMP

پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی ، متن باز و مشهور است. این یکی از پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی در جهان است. پایتون برای اهداف مختلفی مانند علوم داده ، توسعه وب ، یادگیری ماشین ، سیستم های جاسازی شده و توسعه برنامه دسک تاپ استفاده می شود. پایتون جامعه بسیار عظیمی دارد. یادگیری پایتون ، داشتن یک حرفه خوب را تضمین می کند.

خط پایین

پشته های بسیاری در توسعه مانند MEAN Stack ، MERN Stack و LAMP Stack وجود دارد که همگی از اهمیت ویژه ای برخوردارند اما کدام یک از آنها باید از آن استفاده کنند ، کاملاً به دامنه پروژه بستگی دارد. برخی از پشته ها برای نوع خاصی از پروژه ها به برنامه وب مترقی بستگی دارند و سپس MEAN Stack یا MERN Stack بهترین است. اگر پروژه ها به سهولت و کاربرد عملی بستگی دارند ، توسعه LAMP Stack بهترین است.

LAMP

مقایسه WAMP Server و XAMP Server و LAMP Server کدامیک بهتر است؟

اگر می خواهید وارد دنیای طراحی سایت شوید و قصد دارید از زبان برنامه نویسی PHP برای توسعه و پیاده سازی وب سایت خود استفاده کنید لازم است قبل از اینکه سایت طراحی شده خود را در دسترس عموم قرار دهید، آن را روی سیستم خود تست کنید تا اگر دارای Error یا باگ می باشد آن را برطرف کنید. در این پست قصد داریم سرورهای قدرتمند LAMP، WAMP و XAMPP که برای اجرای کدهای PHP روی سیستم های لوکال معرفی شده اند را با هم مقایسه کنیم. این نرم افزار ها سیستم شما را به یک سرور محلی تبدیل می کنند بدین صورت شما می توانید سایت هایی که حاوی کد های PHP می باشند را قبل از اینکه روی اینترنت قرار دهید ابتدا روی سیستم خود تست نمایید و بعد آن را Host کنید.

تفاوت اصلی بین LAMP، WAMP و XAMPP در سیستم عامل قابل پشتیبانی می باشد

LAMP : برای سیستم عامل Linux

WAMP: مخصوص سیستم عامل Windows

XAMPP: برای تمامی سیستم عامل ها

LAMP Server چیست؟

کلمه LAMP مخفف عبارات Linux, Apache, Mysql, PHP می باشد. LAMP یک محصول متن باز (Open Source) می باشد که فقط روی لینوکس اجرا می شود. این نام بیانگر اجزای تشکیل دهنده آن می باشد. L به معنای اینکه این نرم افزار مخصوص Linux طراحی شده است. A بیانگر این است که از وب سرور Apache استفاده می کند. حرف M مخفف MySQL بوده که بیانگر نوع دیتابیس مورد استفاده (RDBMS) می باشد و PHP زبان برنامه نویسی شما می باشد.

WAMP Server چیست؟

ومپ سرور نیز یک ابزار قدرتمند مبتنی بر پلتفرم ویندوز می باشد که سیستم شما را به یک سرور محلی (Local Server) تبدیل می کند. این کلمه از عبارات Windows, Apache, MySQL, PHP تشکیل شده است که بیانگر این است از چه ابزار ها و تکنولوژی هایی استفاده می کند.

ومپ سرور برای توسعه و تست برنامه های نوشته شده به زبان PHP روی سیستم عامل ویندوز مناسب می باشد.

XAMPP Server چیست؟

زمپ سرور نیز همانند دو برنامه قبل جهت شبیه سازی سیستم لوکال به یک سرور بکار می رود. XAMPP مخفف عبارات X-OS, Apache, MySQL, PHP می باشد. منظور از X-OS اینست که می تواند برای سایرسیستم عامل ها (ویندوز، لینوکس، مک) استفاده شود. همچنین XAMPP از ابزارهایی مانند Perl، Filezilla FTP Server، Weblizer، و mercury mail و Tomcat نیز پشتیبانی می کند.

زمپ برای اجرای وب سایت هایی که از زبان برنامه نویسی PHP و یا Perl استفاده می کنند مناسب است.

با توجه به اینکه کامپوننت های اصلی در این نرم افزار ها Apache، MySQL، PHP می باشد. از نظر میزان کارایی تا حد زیادی مشابه هم می باشند. اما با توجه به اینکه چه کامپوننت هایی را اجرا می کنید میزان RAM و CPU مصرفی سیستم شما متفاوت خواهد بود. همچنین XAMPP دارای مدیریت مصرف منابع قویتری از WAMP می باشد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.