مفهوم lead generation در دیجیتال مارکتینگ

lead generation

مفهوم lead generation در دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با lead generation

lead generation

اگر در حوزه کسب و کارهای اینترنتی فعالیت می کنید حتما اصطلاحات بسیاری از جمله قیف فروش، لید، مشتری سرنخ، مشتری راغب، مشتری بالقوه و خریدار واقعی به گوشتان خورده است. امروز قصد داریم یکی اصطلاحات رایج بیزنس های امروزی به نام لید (Lead) را بررسی کرده و سپس یکی از زیر شاخه های آن به نام Lead Generation را نیز توضیح دهیم.

لید یا سرنخ چیست؟

lead generation

همان طور که می‌دانید کلمه سرنخ می‌تواند به معنای شروع اولیه باشد که براساس آن بتوانیم بقیه مراحل را جلو برویم. اما در بازاریابی ، لید به معنای کاربر یا افرادی به کار می‌رود. که به هر شکل ممکن با برند، محصولات و خدمات ما آشنا شده و ترغیب می‌شوند که به ما سر بزنند تا ارتباط‌مان شکل بگیرد. یا اطلاعات بیشتری کسب کنند.
در واقع لید یا سرنخ، مخاطبانی هستند که به هر روشی شانس فروش محصولات و خدمات‌مان را به آنها داریم. و می‌توانیم آنها را ترغیب کنیم تا به مشتری ما تبدیل شوند. البته این امکان وجود دارد که در موارد دیگر لید با مفهوم متفاوت‌تری به کار رود.

تولید لید (LEAD GENERATION) به چه معناست؟

lead generation

اگر بتوانید به اشکال مختلف کاری کنید که افراد نسبت به برند، محصولات و خدمات شما آگاه شده و اشتیاق و علاقه نسبی خود را نشان دهند. و تمایل داشته باشند که بیشتر از شما بدانند، به این کار تولید لید یا سرنخ گفته می‌شود. بعد از اینکه پیام‌تان را به مخاطبان منتقل کردید، باید طوری پیگیر باشید که به سمت شما راغب شوند.

اهمیت تولید لید یا LEAD GENERATION در بازاریابی

lead generation

حالا که با مفهوم تولید لید یا سرنخ بیشتر آشنا شدیم باید ببینیم این موضوع تا چه اندازه در فرایند بازاریابی اهمیت دارد. بدون شک اگر کمی به تعاریف قبل برگردیم نمی‌توانیم اهمیت تولید لید در بازاریابی را کتمان کنیم. اما با بررسی دقیق‌تر متوجه می‌شویم که تولید لید یا سر نخ در فرایند بازاریابی اهمیت بیشتری دارد. چراکه هر چه بتوانیم موارد باکیفیت، واقعی و البته بیشتر ایجاد کنیم. قطعا نه‌تنها در هزینه و زمان مراحل بعدی صرفه‌جویی می‌شود. بلکه این شانس را خواهیم داشت که در انتهای قیف بازاریابی، فروش بیشتری را تجربه کنیم.

فرایند تولید لید چگونه است؟

lead generation

برای اینکه بتوانید تولید لید یا سرنخ خوبی داشته باشید. و تا حدامکان نیز بتوانید موارد باکیفیت و باارزشی به دست آورید، فرایندها و روش‌های مختلفی وجود دارد. که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

محتوای رایگان و کاربردی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که وقتی وارد سایتی می‌شوید، پیام پاپ‌آپی به شما نشان داده می‌شود. که حاوی یک کتاب است و با واردکردن نام، ایمیل یا شماره موبایل می‌توانید آن را دریافت کنید. این روش یکی از مرسوم‌ترین راهکارهای جمع‌آوری لید است. که در ازای ارائه محتوای رایگان و کاربردی که مخاطب به آن علاقه دارد و به دردش می‌خورد، اطلاعات مهمی را از او می‌گیرید.
روش دیگر این است که از کاربر بخواهید با وارد کردن ایمیلش در خبرنامه شما عضو شود. و به صورت مستمر و مدوام مقالات و محتوای جذاب را دریافت کند.

lead generation

کد تخفیف

کدهای تخفیف یکی دیگر از موضوعات مهم و جذاب برای کاربران است. که می‌توانید آنها را ترغیب کنید با پرکردن فرم یا ارائه دادن نام، ایمیل و شماره موبایل بتوانند کد تخفیف خود را دریافت کنند. یکی از بهترین روش‌ها در این حالت برای خرید اول است . که می‌توانید درصد بیشتری در نظر بگیرید.

lead generation

ثبت اطلاعات برای پیدا کردن شغل

اما یکی از فرایندهایی که خیلی خوب جواب می‌دهد زمانی است که کاربران برای پیدا کردن فرصت شغلی مناسب، تقریبا حاضرند اطلاعات مختلفی را در اختیار شما قرار دهند که هم به درد تیم منابع انسانی می‌خورد و هم می‌توانید در موارد دیگر از آنها استفاده کنید.

lead generation

ارائه نسخه رایگان یا آزمایشی

اگر سرویس یا نرم‌افزاری دارید که می‌تواند به مخاطبان کمک کند، حتما از آنها بخواهید اطلاعاتی مانند ایمیل را در اختیار شما قرار دهند تا بتوانند برای مدت محدودی از نسخه دموی شما استفاده کنند.

lead generation

ایجاد دسترسی محدود

یکی دیگر از فرایندهایی که در تولید لید یا سرنخ با کیفیت خیلی به ما کمک می‌کند، ایجاد دسترسی محدود به محتوای ارزشمند و کمیابی است که برای آن خیلی زحمت کشیده‌اید. به این ترتیب کاربر حاضر است اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد تا به تمام قسمت‌ها دسترسی داشته باشد.

lead generation

استراتژی های مناسب برای تولید لید در سال 2020

پس از ساخت قیف تولید لید، درک پرسونای مشتری و تولید محتوای مناسب زمان آن فرارسیده است که ترافیک بیشتری را به سمت وبسایت خود هدایت کنید. البته همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم تولید Lead و افزایش ترافیک از چالش های اصلی فعالان حوزه مارکتینگ و صاحبان کسب و کار است؛ بنابراین در ادامه به صورت فهرست وار روش های تولید و جذب ترافیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

lead generation

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

توجه به نکات سئوی یک وبسایت باعث می شود ترافیک ارگانیک بیشتری به سمت کسب و کار شما سرازیر شود.

 • تعیین مجموعه ای از کلید واژه ها
 • تولید محتوای بهینه سازی شده
 • جلب توجه (Lead Magnet)

تولید محتوا در LinkedIn

شبکه اجتماعی لینکدین با بیش از 660 میلیون کاربر که دانش بیزنسی بالایی دارند بهترین گزینه برای تولید لید برای کسب و کارهای B2B محسوب می شود.

بازرایابی مشارکتی (Co-Marketing)

هدف از بازاریابی مشارکتی ایجاد ارتباط موثر با کمپانی هایی است که رقیب شما نیستند اما با مخاطبان شما ارتباط دارند. در حقیقت از طریق این تکنیک مخاطبان واجد شرایطی را به سمت وبسایت خود خواهید کشاند.

 • شریک های خود را شناسایی کنید.
 • ایده های تولید محتوای جذاب
 • ترویج محتوای یکدیگر

فرم های درخواست ایمیل

فرم های درخواست ایمیل یکی از بهترین روش های تولید لید به شمار می روند، اما به خاطر داشته باشید که میزان اطلاعاتی که از مشتری می خواهید باید شفافیت کامل داشته باشد؛ علی الخصوص زمانی که بحث کسب اعتماد مخاطب در میان است.

 • با مخاطب ارتباط برقرار کنید.
 • از درخواست اطلاعات غیر ضروری بپرهیزید.
 • فرم ها را از حالت رسمی خارج کنید و آنها را عنوان قسمتی از محتوا در معرض دید مخاطب قرار دهید.
 • از الگوی منطق شرطی (Conditional Logic) در نوشتن فرم های خود استفاده کنید.
 • به صورت هوشمندانه از پاپ آپ (Pop-Up) استفاده کنید.

چت روم وبسایت

راه اندازی چت روم و گقتگوی آنلاین در وبسایت باعث می شود بازدیدکنندگان برای رفع شبهات و مشکلات خود به خوبی با شما ارتباط برقرار کنند.

ابزارهای شناسایی بازدیدکنندگان وبسایت

نرم افزارهایی همانند Leadfeeder قادر به شناسایی بازدیدکنندگان وبسایت هستند؛ حتی اگر بازدیدکنندگان هیچ کدام از فرم های وبسایت را پر نکرده باشند بازهم امکان ردیابی و شناسایی آنها از طریق اینگونه نرم افزارها وجود دارد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.