لینک سازی (Link building) چیست و چه اهمیتی دارد؟

لینک سازی

لینک سازی (Link building) چیست و چه اهمیتی دارد؟

لینک سازی چیست ؟

یکی از روش‌های دیگری که در سئو سایت تاثیرگذار است استفاده درست از لینک‌ها در سایت است. اگر شما بتوانید یک لینک سازی (Link building)بسیار خوب در سایت خود پیاده کنید، گوگل به سایت شما امتیاز می‌دهد و باعث بهبود رتبه سایت شما می‌شود که در این مقاله به طور کامل به آن می‌پردازیم.

لینک بیلدینگ ( Link Building ) یا همان لینک ‌‌سازی به مجموعه اقداماتی گفته می‌‌شود . لینک بیلدینگ برای بالا بردن تعداد و کیفیت لینک‌‌های ورودی به یک صفحه وب سایت انجام می‌‌شوند.

در بیان ساده‌‌تر Link Building (لینک‌‌سازی) می‌‌تواند تعداد لینک‌‌های با کیفیت در یک وب سایت را افزایش دهد . این کار احتمال افزایش رتبه سایت را در موتورهای جستجو بالا می‌‌برد. همچنین لینک سازی یک تکنیک بازاریابی ثابت شده برای شناساندن یک برند است.

لینک سازی

اهمیت لینک سازی

موتورهای جستجو برای کشف وب‌سایت‌های جدید و انجام رتبه‌بندی سراسری وب‌سایت‌ها در صفحه نتایج جستجو، از لینکها استفاده می‌کنند. به بیان دیگر، آن‌ها در محتوی جدید می‌خزند و آتوریتی سایت را بر اساس آتوریتی برگرفته از منابع خارجی تعیین می‌کنند.
و این بدان معناست که لینک پروفایل وب‌سایت‌ها، یکی از مهم‌ ترین فاکتورهای رتبه دهی گوگل است. وقتی گوگل در سال‌1990 رتبه‌بندی صفحه را معرفی کرد، تعداد بک‌لینک‌ها به عنوان یکی از معیارهای مهم رتبه‌بندی سراسری مورد استفاده قرار می‌گرفت. هر‌چه بیشتر لینک به‌دست می‌آوردید برای رتبه‌تان بهتر بود.
از آن‌جایی که این کار به راحتی امکان جعل و سوء استفاده را دارد، به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل، بر مجازات تکنیک‌های لینک سازی سایه‌ای متمرکز شد.
امروزه دیگر بک لینک سازی برمبنای تعداد بالای بک‌لینک صورت نمی گیرد و غالبا بر اساس کیفیت و مرتبط بودن انجام می‌شود.

Link Building

ساختار و اجزای تشکیل دهنده یک لینک

شروع تگ لینک:

تگ لینک یا anchor tag به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد که لینکی در این بخش قرار دارد.

آدرس لینک:

href مخفف hyperlink referral می‌باشد و در این قسمت آدرس صفحه‌ی مورد نظر یا لینک مورد نظر در بین دو علامت « ” ” »  و در جلوی عبارت ahref آورده می‌شود.

انکر تکست:

این قسمت، همان متن لینک است که برای کاربران، قابل‌مشاهده می‌باشد و می‌توانند بر روی آن کلیک کرده و به آدرسی که لینک به آن اشاره دارد بروند. در ادامه‌ی مقاله به توضیحات بیشتری در مورد انکر تکست و اهمیت آن در سئو خواهیم پرداخت.

پایان تگ لینک:

این بخش، پایان تگ لینک را به اطلاع موتورهای جستجو می‌رساند.

لینک سازی

لینک ها برای موتورهای جستجو چه معنی دارند؟

دو دلیل عمده که موتور های جستجو از لینک استفاده می کنند به شرح ذیل میباشد :

۱.برای یافتن صفحات اینترنتی جدید

گوگل از طریق لینک سازی به صفحات جدید دست می‌یابد. حالتی را در نظر بگیرید که محتوای جدیدی به وب‌سایتتان اضافه کردید اما فراموش کردید از صفحات دیگر سایت به آن لینک بدهید. اگر فرض کنیم این صفحه در نقشه‌ی سایت وجود ندارد و بک لینکی از سایت‌های دیگر هم ندارد.در آن صورت گوگل اصلاً متوجه آن صفحه جدید نخواهد شد. چون ربات‌های خزنده گوگل نمی‌توانند آن را پیدا کنند.

۲.برای رتبه‌بندی یک سایت در نتایج جستجو

موتورهای جستجو برای رتبه دهی به صفحات سایت، تنها به محتوای صفحه دقت نمی‌کنند. بلکه تعداد لینک‌هایی که از وب‌سایت‌های دیگر به سایت شما ایجاد شده است و همچنین کیفیت آن لینک‌ها و اعتبار آن وب‌سایت‌ها برایشان اهمیت دارد.

Link Building

مزایای لینک سازی در کسب و کار چیست؟

اگر در سئو محتوا پادشاه است، لینک ها ملکه هستند. لینک سازی از جمله مهترین سیگنال هایی می باشد که موتور های جستجو برای رتبه بندی از آن استفاده می کنند و همان طور که می دانید با لینک سازی با کیفیت می توانید میزان شانس خود در افزایش رتبه بندی افزایش دهید. در ادامه توضیح می دهیم لینک سازی چه مزایایی برای کسب و کار به همراه دارد تا از این طریق به اهمیت آن در دنیای مجازی پی ببرید.

• ارتباط با دیگران

لینک سازی، اصولا دیگر وب سایت ها یا وبلاگ ها را درگیر می نماید و به ارتقای سایتی که ایجاد کرده اید منجر می شود. این خصوصیت یکی از دلایل رایج برای لینک سازی می باشد. شما می توانید حرفه و فعالیت خود را با این روش توسعه دهید . با استفاده از کلمات کلیدی تأثیر بسزایی در صنعت خود داشته باشید، چرا که کلمات کلیدی انتخابی نشان دهنده کسب و کار شما بوده و بسیار مورد توجه و قابل اعتماد می باشد.

• ارسال ترافیک

تا اینجا در خصوص تأثیر لینک سازی در رتبه بندی صحبت کردیم، اما در خصوص تأثیر آن بر روی ترافیک صحبتی نشده است. همیشه لینکی با کیفیت و البته تأثیر گذار می باشد که برای یک وب سایت، بازدید کننده و افزایش ترافیک را به همراه داشته باشد. اگر فعالیت های صورت گرفته شما در وب سایت به اندازه کافی و البته دقیق باشد، افزایش بازدید از وب سایت تان که نتیجه آن رخ دادن فروش می باشد را به همراه دارد . برهمین اساس متوجه خواهید شد که لینک سازی تنها در سئو تأثیر گذار نمی باشد.

لینک سازی

• ساخت نام تجاری

شما با استفاده از لینک سازی می توانید برای خود یک نام تجاری ایجاد نمایید. در این راستا یک سری فعالیت بخصوص باید انجام دهید که از این جمله تولید محتوایی است که تخصص شما را معرفی کند. افراد با خواندن مطالب با کیفیت شما حتی خوانندگان دور به بازدید بیشتر از سایت شما علاقه مند می شوند و آن را به دیگران نیز معرفی می کنند. به این ترتیب به یک برند تبدیل می شوید و مردم با تخصص شما آشناتر می شوند.

• بازاریابی رایگان افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسرها

بسیاری از نویسندگان و ناشران خارجی تعداد زیادی فالوور تأثیر گذار یا اینفلوئنسر دارند و بدین ترتیب تعداد خوانندگان شان را افزایش می دهند. شما نیز این شانس را دارید تا مطالب و محتوای خود را از طریق اشتراک گذاری و لینک سازی در صفحات آنها به دیگران معرفی کنید. در واقع به بازاریابی رایگان اینفلوئنسرها یا افراد تأثیرگذار دست می یابید که شما را به هزاران خواننده و بازدید کننده متصل می کنند.

لینک سازی

• پیشی گرفتن از رقبا

لینک ها عمومیت دارند. نمی توان آنها را مخفی کرد یا بر آنها ماسک گذاست. در واقع، شما می توانید با ابزارهایی مانند Open Site Explorer MOz بفهمید لینک ها به کجا اشاره دارند . اینکه آیا آنها به شما نیز اشاره دارند و یا فقط به سمت رقبایتان می روند. از طریق لینک سازی و آنالیز بک لینک رقبا می توانید دقیقا متوجه شوید لینک آنها از کدام منابع به دست می آید . سپس همان منابع را هدف گذاری کنید و لینک های خود را از آنجا به دست آورید.

• سرمایگه گذاری همیشگی

لینک ها همیشه وجود دارند. آنها مانند تبلیغات و دیگر راه کارهای بازاریابی گذرا نیستند. وقتی هزینه تبلیغات می پردازید به طور موقت دیده می شوید اما لینک ها جایگاه شما را همیشگی می کنند . زمانی که این لینک ها وجود دارند شما نیز دیده می شوید.

• ایجاد اعتماد و اعتبار

زمانی که شما به جایگاهی ثابت در حوزه انتشارات دست یافتید می توانید با آن خود ستایی کنید. بسیاری از برندهای بزرگ لوگوی نشریاتی که در آن ظاهر شده اند را نمایش می دهند. می توانید به آن به شکل یک امضا یا رفرنس یا منبع نگاه کنید که به شما اشاره دارد. از این طریق می توانید برای خود اعتبار و موقعیتی کسب کنید و در چشم دیگران قابل اعتماد جلوه کنید.

لینک سازی

بهترین تکنیک ها

۱. لینک سازی را به‌طور منظم انجام دهید. این چیزی نیست که فقط یک بار برای آن تلاش کنید.
۲. به دست آوردن چند لینک با کیفیت خیلی بهتر از داشتن تعداد زیادی لینک کم کیفیت است.
۳. توزیع انکرتکست طبیعی انجام دهید.
۴. از بک‌لینک‌های سایت‌ها و شبکه‌های اسپم دوری کنید.
۵. سعی کنید پایگاه هایی را برای بک‌لینک بدست بیاورید که می‌توانند ترافیک ارجاعی خوبی برایتان به همراه بیاورند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.