طراحی موکاپ چیست؟

طراحی موکاپ

طراحی موکاپ چیست؟

طراحی موکاپ چیست؟

طراحی موکاپ

طراحی موکاپ

  موکاپ (mockup) اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده میکنند . mockup ها فایلهای آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل لوگو ، کارت ویزیت ، پوستر ، قالب سایت و … استفاده میشود .

فایل های موکاپ (mockup) در نرم افزار فتوشاپ به صورت PSD ایجاد میشوند . همان طور که گفته شد طراحان از موکاپ ها به عنوان یک پیش نمایش برای آثار خود استفاده میکنند .

به عنوان مثال طراح گرافیکی اثری مانند لوگو طراحی میکند و میخواهد نتیجه اثر خود را به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده کند . بهترین راه استفاده از یک موکاپ برای نمایش نتیجه نهایی است . که این کار به بهترین شکل صورت میگیرد و میتواند نتیجه را به مشتری نشان دهد تا رضایت مشتری جلب کند.

طراحی موکاپ

به طور کلی mockup این امکان را به طراح میدهد تا بتواند بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ ، سایز ، سبک نمایش و … تصمیم گیری کند.

طراحان می توانند به کمک موکاپ، طرح اولیه خود را قبل از اجرا و چاپ در قالب اصلی به صورت پیش نمایش مشاهده کرده و یا از آن به عنوان یک فایل گرافیکی زیبا در پروژه های طراحی خود استفاده نمایند. طبق گزارشات ، مشتریان وقتی نمونه های کار خود را به این شکل مشاهده میکنند رضایت بیشتری نسبت به کار دارند.

به عنوان مثال فرض کنید شما از صاحب یک کافی شاپ سفارش طراحی لوگو را دریافت کرده اید. اگر شما بعد از اتمام کار یک لوگوی خام به مشتری تحویل بدهید ممکن است نتوانید رضایت مشتری را به دست بیاورید. اما اگر همین طرح را بر روی یک لیوان قرار دهید و به مشتریتان نشان بدهید مسلما تاثیر بسیار بیشتری در جلب رضایت مشتری خواهد داشت.

? پس موکاپ ها به خوبی می توانند به طراحان در زمینه فروش و بازاریابی کمک کنند ?

طراحی موکاپ

موکاپ ها در موضوعات مختلفی چون جعبه محصول ، کارت های ویزیت ، پرچم ، پوستر ، لوگو ، ست اداری ، کاتالوگ و بروشور ، موبایل و تبلت ، کارت تبریک و … طبقه بندی می شوند . این بدان معناست که در هر یک از موضوعات فوق ، می توانید طرح خود را بصورت سه بعدی و واقعی برای مشتری نمایش دهید .

البته فقط طراحان نیستند که از موکاپ ها استفاده می برند. شما با یک سرچ ساده در بستر اینترنت می توانید انواع موکاپ های آماده برای کسب و کار خود را دانلود نمایید . سپس به راحتی تصویر، لوگو یا متن خودتان را در آن جایگزین کنید.

طراحی موکاپ

اگر یک موکاپ به طور استاندارد و حرفه‌ای ساخته شده باشد شما امکان ویرایش تک تک اجزای تصویر را خواهید داشت. می‌توانید نور را کنترل کنید . پس زمینه را تغییر دهید و وجود یا عدم وجود المان‌های مختلف در تصویر را تعیین کنید .

همیشه حق با مشتری است :

طراحی موکاپ

متأسفانه در کشور ما در بحث آموزش گرافیک در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های خصوصی آن‌قدر که بر روی تکنیک اجرا و هنر طراحی تأکید می‌شود به بحث ارائه و ارتباط با مشتری پرداخته نمی‌شود . به همین دلیل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان گرافیک هرچقدر هم که در زمینه طراحی حرفه‌ای باشند باز هم برای ارتباط با مشتری و ارائه طرح به آن‌ها دچار مشکل می‌شوند .

یکی از مواردی که هر طراح گرافیکی از دانشجو و فارغ‌التحصیل گرفته تا یک استاد باتجربه باید در نظر داشته باشد ارائه مناسب طرح و متقاعد کردن صحیح مشتری برای پذیرفتن طرح ارائه شده هست. زیرا شما به عنوان یک فروشنده میبایست مشتری خود را راضی نگاه دارید .

اکثر طراحان گرافیک سفارش‌های تکمیل‌شده مشتری را به‌صورت کاملاً فلت و دو بعدی و به صورت طرح نهایی ارائه می‌دهند.  همین امر باعث می‌شود مشتری نتواند با طرح ارائه شده رابطه برقرار کند و طرح را رد می‌کند .

روش استفاده از موکاپ در فتوشاپ :

یکی از پراستفاده ترین و کاربردی ترین موکاپ ها، موکاپ کارت ویزیت است . موکاپی که ما در این قسمت استفاده کردیم، برای نمایش کارت ویزیت های دورو می باشد . .بعد از اینکه فایل رو از حالت زیپ خارج کردید، فایل psd موکاپتون رو در فتوشاپ باز کنید .

اکنون فایل card1 یا card A در منوی Layers روی مربع کوچک سمت راست آن کلیک کنید. این قسمت همان Placeholder است که دو بار روی آن کلیک کنید تا صفحه جدیدی اتوماتیک باز شود. (همان فایل اسمارت آبجکت است) .

طراحی موکاپ

بعد از اینکه صفحه جدید برایتان باز شد قسمت روی کارت ویزیتتان را در این بخش درگ کنید . سپس اندازه آن را با اندازه صفحه باز شده تنظیم کنید. حال Ctrl+S زده یا از منوی File گزینه save را بزنید.

الان اگر به سند اصلی خود همان فایل موکاپ برگردید، میتوانید نتیجه کار خود را ببینید. همچنین آن را تغییر سایز دهید.سپس،فایل card2 رو باز کنید و همان کاری که در قسمت قبلی انجام دادید را تکرار کنید .

طراحی موکاپ

این بار قسمت پشت کارت ویزیتی که طراحی کردید را در این بخش درگ کنید.

رابط کاربری و موکاپ

 

طراحی موکاپ

به‌طور کلی، طراحی موکاپ از طریق رابط کاربری منعکس‌کننده ی محصول نهایی طراح است .

موکاپ، علاوه بر صرفه‌جویی زمان، به سؤال‌های بسیاری پاسخ می‌دهد و چند مزیت دیگر دارد:

وفاداری مشتریان و سفارش‌دهندگان

طراحی موکاپ

وقتی اثر را در قالب موکاپ به مشتری نمایش می دهید، در واقع، بین مشتری و اثر حسی نزدیک و ملموس برقرار کرده‌اید و مشتری با لذت و تشکر از شما کار را تحویل می‌گیرد.

چشم‌انداز واقع‌بینانه

وقتی شما یک ایده را تجسم می‌کنید و تصمیم به خلق آن می‌گیرید، مراحل را در ذهن می‌آورید. ولی آیا از جزئیات آن هم به‌دقت آگاهید؟ موکاپ‌ها به شما کمک می‌کنند جزئیاتی که در ذهن شما ممکن است روشن و شفاف نباشد به‌حساب درآید. برای مثال، درگیری رنگ‌ها، تورفتگی‌های ریز، جایگاه قلم و جدول‌کشی‌ها و …

 

بررسی محصولات رقبا

شما حتی قبل از شروع کار می‌توانید خروجی کار رقیبانتان را در قالب یک موکاپ با استفاده از رابط کاربری محصول ببینید و ایده‌های بهتری بگیرید.

 

طراحی موکاپ

برای آشنایی بیشتر با مفهوم موکاپ و مقایسه آن با سایر قالب های گرافیکی کلیک فرمایید :

تفاوت طراحی وایرفریم و موکاپ

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.