کاربردهای موشن گرافیک

موشن گرافیک

کاربردهای موشن گرافیک

موشن گرافیک یا موشن گرافی چیست؟ انواع موشن گرافیک چیست ؟

موشن گرافیک بسیار به انیمیشن شبیه است با این تفاوت که انیمیشن داستانی است و به شخصیت های داستان می پردازد اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های سمبولیک تمرکز دارد و کاربرد آن در برند سازی و تبلیغات است و از اینمیشن در سینما و سرگمی استفاده می شود.

موشن گرافیک

موشن گرافی در حال حاضر یکی از پر طرفدارترین رشته‌های هنر دیجیتال می‌باشد؛ علم استانداردی است که بصورت حرفه‌ای در بر گیرنده نرم‌افزارهای مهم است.

متحرک سازی تصاویر و صداگذاری روی آنها را موشن گرافیک می گویند. به عبارت دیگر وکتورهای تصاویر انیمیشنی را با نرم افزارهای گرافیکی براساس سناریو خاص، متحرک سازی انجام می دهند و سپس صداگذاری توسط گوینده روی موشن گرافیک انجام می شود تا مفاهیم بصورت کامل منتقل شود.

ویدیوهایی که پیام و محتوا را به‌صورت متحرک منتقل می‌کنند موشن هستند. واژه موشن Motion در زبان فارسی پویا ترجمه می‌شود و به هر چیزی که دارای حرکت باشد می‌گویند.

موشن گرافیک

انتقال محتوا با این روش از مزیت‌های بسیاری برخوردار است. از جمله اینکه می‌توان محتوا را به‌صورت تأثیرگذارتر و جذاب‌تر در زمان کوتاه‌تری به مخاطب ارائه داد.

موشن‌ ها می‌توانند به‌صورت آفلاین و آنلاین بر روی کامپیوتر و موبایل در وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که قابلیت نمایش ویدیو را دارند نمایش داده شوند.

انواع موشن گرافیک ها

ویدئورئال

ویدئوهایی هستند که در آن از فضاهای واقعی فیلم‌برداری می‌شود و اطلاعاتی را گزارش می‌دهد. در ویدئو رئال‌ها از طرح‌های گرافیکی استفاده خاصی نمی‌شود و محوریت اصلی و بار انتقال پیام بر دوش فیلم‌برداری، صدابرداری، صداگذاری و تدوین است.

ویدیو موشن

این دسته از موشن‌ ها، تلفیقی از فیلم‌برداری و گرافیک هستند که عمدتاً این گرافیک‌ ها علاوه بر افزایش جذابیت برای نمایش اطلاعاتی به کار می‌روند که با فیلم‌برداری قابل‌ارائه نیستند.

موشن گرافیک

استاپ موشن

استاپ موشن تکنیکی است که برای ساخت آن از اشیای واقعی عکاسی می‌شود. در این شیوه، اشیا به‌صورت کم و جزئی حرکت داده می‌شوند و از هر حرکت عکاسی می‌شود. سپس تمامی عکس‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، پشت سر هم قرار داده می‌شود تا حس حرکت را القا کند.

کاربردهای موشن گرافیک

وقتی بخواهید کلیپی بسازید مطمئنا به دوربین، نورپردازی، صدابرداری و بازیگر سپس تدوین ویدئو نیاز دارید. ولی در موشن گرافیک تقریباً فقط تدوین و صدا گذاری دارید و بقیه نقش ها را کامپیوتر ایفا می کند. بنابراین منطقی هست که هزینه موشن گرافیک پایین تر باشد. از طرفی موشن گرافیک بسیار جذابتر می باشد. از کاربردهای موشن گرافیک می توان ساخت تیزر تبلیغاتی، انیمیشن های دوبعدی، معرفی محصول یا خدمات، ایده های تبلیغاتی و برنامه های آموزشی و… را نام برد.

موشن گرافیک

مراحل تولید موشن گرافیک

  • ابتدا سناریو یا استوری برد برای شما نگارش می شود و از شما تایید گرفته می شود.
  • سپس کاراکترها و لوکیشن ها به شما نشان داده می شود تا تایید نمایید.
  • متحرک سازی براساس سناریو یا استوری بورد شما انجام می شود.
  • صداگذاری بر اساس سناریو نهایی انجام می شود.موشن گرافیک

مزیت های motion graphics

  • انتقال مفاهیم به بهترین نحو ممکن.
  • مخاطب را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • وارد بازاریابی ویدئویی می شوید.
  • هزینه بسیار کمتر از تیزرهای واقعی با فیلمبرداریست.
  • در بازاریابی شبکه های اجتماعی بسیار به شما کمک می کند.
  • کیفیت آموزش را بسیار بالا می برد.

موشن گرافیک

ابزارهای ساخت موشن گرافیک ها

از ابزارهای ساخت موشن می توان به گزینه های زیر اشاره کرد.

Adobe After Effects
Adobe Premiere
Adobe Photoshop
Adobe Illustrator
Adobe Animate
Nuke
3DMAX
Houdini
Maya
Syntheyes

همچنین پلاگین ها و ابزارهای جانبی دیگر، نیز بسیار است که میتواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

یک طراح موشن چه کاری انجام میدهد؟

بعضی از طراحان فقط کارهای هنری برای تلویزیون، فیلم یا وب سایت ها میسازند مانند کلیپ های کوتاه، تریلر و … . آنها از افکتهای بصری و انیمیشن و تکنیک های سینمایی استفاده میکنند تا آثار خود را خلق کنند. در واقع آنها گرافیک را به حرکت در میآورند همانطور که از اسمشان پیداست. موشن گرافیک یک موضوع را چنان بیان میکند که یک تصویر ثابت هرگز قدرت آن را ندارد. بیننده وارد دنیای طرح یکه پیاده سازی شده میشود وارد دنیایی میشود که طراح موشن آن را ساخته است.

با جلوه های بصری و انیمیشن، میتوان یک وب سایت، فیلم یا یک کسب و کار را به سطوح جدیدی از موفقیت آورد. در تیتراژ فیلم ها به ندرت پیش میآید که یک صفحه سیاه ثابت را ببینید که متن ها روی آن عبور میکنند. به کمک تیم های طراحی موشن گرافیک ، فیلم سازها میتوانند فراتر از این ها قدم بردارند.

این را هم بخوانید : ترندهای برتر طراحی سایت 2021 ، motion graphics

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.