پارک دامین Park domain چیست و چه کاربردی دارد ؟

پارک دامین

پارک دامین Park domain چیست و چه کاربردی دارد ؟

پارک دامین چیست ؟

انتخاب نام دامنه به عنوان اولین قدم در راه اندازی کسب و کار آنلاین باید با دقت و وسواس بسیاری همراه باشد. زیرا معرف شما در دنیای اینترنتی می باشد. اما در همین معقوله عبارتی با عنوان پارک دامین ، دامنیه جانشین یا domain alias مطرح می شود ، که باید با آن هم آشنایی داشته باشید.

به طور خلاصه پارک دامنه به معنا مفهوم قرار دادن یک دامنه بر روی دامنه دیگر است . به این روش هر دو یا چند دامنه یک سایت واحد (دامنه اصلی که بر روی آن پارک شده اند ) را نمایش میدهند .

برای مثل شما وبسایتی با دامنه اصلی example.com دارید . میخواهید وب سایت شما با آدرس های example.ir و example.net و examp.le نیز در دسترس باشد  برای این منظور از قابلیت پارک دامین یا دامین پوینتر استفاده میشود. پس از انجام پارک دامین که در این مقاله به آموزش تنظیم آن در کنترل پنل دایرکت ادمین ارائه شده است .تمام سه دامنه ای که در مثال بالا ذکر شد سایت اصلی یعنی example.com را نمایش خواهند داد .

پیش نیاز انجام پارک دامین تنظیم نام سرور های تمام دامنه ها بر روی نام سرور دامنه اصلی میباشد . برای مثال اگر نام سرورهای (dns) دامنه اصلی شما ns1.faraso.org و ns2.faraso.org میباشد. باید تمام دامنه هایی که قصد پارک آنها بر روی دامنه خود را دارید بر روی این دی ان اس ها تنظیم نمایید .

کاربرد پارک دامین

پارک دامین چه کاربردهایی دارد؟

با تعریف دامنه جانشین در سرویس میزبانی، می‌توانید، معرفی کسب و کار خود را نه تنها با یک دامنه بلکه با دامنه‌های زیادی در دنیای دیجیتال بسط دهید. دامنه جانشین هیچ‌گونه تفاوتی با سایت اصلی نداشته .و تنها آدرس آن متفاوت است و عینا محتویات سایت اصلی را نمایش می‌دهد. در این راستا می‌‌توانید تمامی آدرس‌های مرتبط با کسب و کار خود، محصولات و نام شرکت را با بیان فارسی و انگلیسی آن ثبت نمایید . و از دامنه های متفاوت جهت مشاهده وب سایت خود استفاده نمایید.

با تعریف دامنه جانشین، در کنار نمایش محتویات سایت اصلی از طریق آدرس‌های متفاوت می‌توان آدرس ایمیل‌هایی تحت آن دامنه نیز ایجاد کرد. کافیست در بخش ایجاد ایمیل در کنترل پنل میزبانی خود آدرس‌های جدید با دامنه جانشین را ایجاد نمایید. اما در نهایت دریافت کننده ایمیل‌ها، صندوق ورودی دامنه اصلی بوده . تنها نمایش میل دامین ارسال کننده و دریافت کننده متفاوت و متناسب با آدرس پارک دامین خواهد بود.

این امر نه تنها به معرفی هرچه بیشتر سایت شما در دنیای اینترنت کمک می‌کند . بلکه انحصاری بودن برند و نام تجاری شما را نیز موجب می‌شود. با این کار و ثبت دامنه اینترنتی با تمامی پسوندهای دامنه خود از سوء استفاده افراد سودجود نیز جلوگیری خواهید کرد. همان‌طور‌که بارها دیده شده‌است با معروف شدن یک برند ممکن است . پسوندهای دیگر آن توسط افراد دیگری به ثبت رسیده و از شهرت آن برند به نفع خود استفاده کنند. با ثبت تمامی پسوندهای دامنه و نام تجاری کسب و کار خود از این امر جلوگیری خواهید کرد . ودر تبلیغات دیجیتال آن گام مهمی را برداشته‌اید.

پارک دامین

بررسی تفاوت پارک دامین با ادان دامین و ساب دامین

 موضوع پارک دامین را قبلا توضیح دادیم .

دامنه ادان شده چیست؟

دامنه ادان شده به دامنه ای گفته می شود که روی هاستی با یک دامنه اصلی دیگر اضافه می گردد . ولی محتوایی مجزا از دامنه ی اصلی را نمایش می دهد. این نوع دامنه نیز از طریق اکانت دامنه اصلی مدیریت می شود. و در هاست اصلی ادد می شود. برای هر دامنه ی ادان شده نیز در بخش مدیریت فایل ها ، در دایرکتوری home هاست پوشه ای منحصر بفرد با نام ادان دامین ایجاد می شود . که محتوای سایت ادان شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد. روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه ادان کنید. در واقع با استفاده از قابلیت ادان دامین می توانید. سایت های مجزا روی یک هاست مشترک داشته باشید. نام دامنه ها و محتویات کاملا از هم مجزا هستند.

پارک دامین

ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه یا زیر دامنه، پیشوندیه که قبل از نام دامنه ی اصلی سایت قرار میگیرد. و با یک نقطه از نام دامنه ی اصلی، جدا میشود. ساب دامنه مشتق شده از دامنه ی اصلی هست. ساب دامنه میتواند، در سئو سایت تاثیر گذار باشد و باعث افزایش ترافیک سایت میشود.

ساب دامین یک دامنه ی سطح سوم (third-level domain) هست که بخشی از دامنه ی سطح بالا یا دامنه ی اصلی (top-level domain) هست. ساب دامین به‌ هیچ‌ عنوان دامنه اصلی نیست.

ساب دامنه قسمتی از سایت اصلی ماست. اما توسط موتورهای جستجو به عنوان یک جزء جداگانه شناخته میشود. عموما از ساب دامین ها برای اهداف سازمانی و یا حتی برای بهبود سئوی سایت میشود استفاده کرد.

از ساب دامنه میشه برای هدف های مختلف مثلا سازماندهی بخش های مختلف سایت استفاده کرد. فرضاً شما یک سایت دارید ، که میتوانید ساب دامین های فروشگاه ، وبلاگ و … ایجاد کنید. نمونه هایی از ساب دامین blog.example، Shop.example.com، Mail.example.com و … هستند.

محدودیتی در تعداد تعریف ساب دامین وجود ندارد . از نظر ساختاری هم میتوانند هیچ شباهتی به هم نداشته باشند . ساب دامنه درواقع یک دامنه ی مجزا تلقی میشود ، که فقط نامش از نام یک دامنه ی اصلی مشتق شده. برای مثال بلاگفا بیشترین ساب دامین ممکن رو در ایران داره. یا اکثر شرکت‌هایی که هاست رایگان ارائه میدن، یک ساب دامنه را هم که مشتق شده از نام اصلی شرکته، به شما پیشنهاد میدهند .

دامنه جانشین

آیا برای تنظیم دامنه جانشین، هاست باید ویژگی خاصی داشته باشد؟

پاسخ به این پرسش منفی می­باشد. شما به تنها گزینه ای که در هنگام تهیه هاست باید دقت بفرمایید تعداد دامنه جانشین Alias قابل تعریف، در هر پلان می­باشد. معمولا برای ترغیب کاربران به تهیه پلان­های متفاوت، برخی از این پلان ها در تعداد دامنه جانشین Alias قابل تنظیم بر روی دامنه اصلی متفاوت می­باشند. حتما در هنگام تهیه سرویس مورد نظر خود به این نکته دقت کنید.

معمولا شما می‌توانید با مراجعه به پنل هاست خود، گزینه ای با عنوان دامنه جانشین Domain Alias یا پارک دامنه را می­بینید ، که با کمک آن می­توانید دامنه جانشین Alias مورد نظر خود را بر روی دامنه اصلی تنظیم کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.