دامنه اصلی سایت یا Preferred Domains چیست ؟

دامنه اصلی سایت یا Preferred Domains چیست ؟

Preferred Domains

دامنه اصلی سایت یا Preferred Domains همان آدرسی خواهد بود که شما اولویت می‌دهید که صفحه نتایج جستجو SERP نمایش داده شود و بازدیدکنندگان سایت شما مستقیماً به این دومین هدایت شوند.

دامنه اصلی

تاثیر دامنه اصلی بر سئو چیست؟

اشتباه در وضعیت ایندکس صفحات سایت

موتورهای جستجو آدرس سایت شما در دو حالت استفاده یا عدم استفاده از www را بعنوان دو دامنه مستقل شناسایی میکنند. بطور مثال اگر آدرس سایت شما www.1parche.com باشد ولی بصورت 1parche.com نیز قابل مشاهده باشد موتورهای جستجو ممکن است هر دو دامنه و یا یکی از آنها را ایندکس کنند. اگر گوگل دامنه‌ای را ایندکس کند که دامنه اصلی (Preferred Domain) مورد نظر شما نیست، شما فکر میکنید که صفحات شما ایندکس نمیشوند در حالیکه حالت دیگر آدرس سایت شما در حال ایندکس شدن است. برای مشاهده وضعیت ایندکس سایت خود در گوگل و مقایسه دو دامنه میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

Site:1parche.com

Site:www.1parche.com

پیشگیری از ارائه محتوای تکراری و کپی

برای مانع شده از ایجاد محتوای تکراری باید دامنه اصلی سایت خود را به موتور جستجوی گوگل معرفی کنید.در صورتی که گوگل هر دو دومین شما را ایندکس نماید هر یک آن‌ها را دو صفحه مجزا با محتوای یکسان شناسایی می‌کند که این مورد تأثیر منفی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت.

دامنه اصلی

مدیریت لینک‌های ورودی به Preferred Domains

اگر تاکنون دامنه اصلی خود را تعیین نکرده اید، تعداد و کیفیت لینک ورودی به دامنه‌ها را در نظر بگیرید . و هر کدام که لینک ورودی بهتری دارند بعنوان دامنه اصلی انتخاب کنید. لینک‌های ورودی بعدی به سایت شما همگی به این دامنه اختصاص خواهند یافت که بر سئو سایت شما مستقیما تاثیرگذار خواهد بود.

انتخاب Preferred Domains و اینکه دارای www باشد یا خیر کاملا به شما بستگی دارد، با توجه به بک لینک‌های این دامنه‌ها و یا بر اساس تعداد صفحات ایندکس شده توسط گوگل میتوانید دامنه اصلی خود را تعیین کنید. در صورتیکه سایت شما زیردامنه هایی مانند seo.1parche.com یا crm.1parche.com را شامل میشود، استفاده از دامنه www.1parche.com مناسب تر بنظر میرسد زیرا آدرس دهی زیردامنه ها و تفاوت آنها با دامنه اصلی را برای کاربران مشخص میکند.

در مقابل عدم استفاده از www آدرس سایت شما را کوتاهتر نشان میدهد و تجربه نشان داده است که اکثر کاربران امروزه www را در ابتدای آدرس سایت تایپ نمیکنند و حتی سایتهایی با این نوع آدرس دهی را قدیمی تصور میکنند.

در نهایت انتخاب دامنه اصلی برعهده شما بوده و نمیتوان گفت که هریک برتری مشخصی بر دیگری دارد.

دامنه اصلی چند سایت شناخته شده را بعنوان نمونه برای شما نشان داده ایم:

www.wikipedia.org
www.facebook.com
www.yahoo.com
www.google.com
Digg.com
Twitter.com

چگونه دامنه اصلی سایت را مشخص کنیم؟

برای تعیین Preferred Domains سایت دو راه وجود دارد، راه اول بوسیله سرچ کنسول گوگل بوده و راه دوم از طریق 301 redirect .

سرچ کنسول گوگل

ابتدا باید یک حساب کاربری در سرچ کنسول برای خود ایجاد کنید.ابتدا می‌توانید با استفاده از دامنه www شروع کنید . و در ادامه باید مالکیت سایت را برای خود تأیید کنید . که متدد های زیادی برای اینجا وجود دارد ولی ساده‌ترین راه استفاده از Html Tag است.

پس از تأیید دامنه با www از گوشه بالا سمت راست صفحه بر روی گزینه add a property کلیک نماید. و دامنه بدون www سایت خود را نیز اضافه کنید و مطابق مراحل قبلی باید مالکیت خود را بر دامنه اثبات نماید.

preferred-domains

سپس پس از تأیید هر دو دامنه برای تعیین Preferred Domains سایت مطابق تصویر زیر به قسمت مورد نظر بروید:

preferred-domains

دامنه مورد نظر خود را به عنوان دامنه اصلی انتخاب کنید . پیامی از گوگل سرچ کنسول مبنی بر تغییر دامنه اصلی خود دریافت خواهید کرد.

دامنه اصلی

301 redirect:

برای استفاده از این روش کافی است که کد زیر را به فایل htacess. خود اضافه کنید:

RewriteEngine On RewriteBase / RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domainname.com [NC] RewriteRule ^(.*)$

[http://domainname.com/$1 [L,R=301]

این مطالب را نیز بخوانید :

ریدایرکت و انواع آن

متن جایگزین تصویر

دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.