چگونه سایت وردپرسی خود را روی حالت تعمیر یا به زودی قرار دهیم؟

حالت تعمیر وردپرس

چگونه سایت وردپرسی خود را روی حالت تعمیر یا به زودی قرار دهیم؟

شاید برای شما پیش آمده باشد که برای اعمال تغییرات سایت خود نیاز داشته باشید مدتی سایتتان از دسترس کاربران خارج شود. برای مثال شما تازه اقدام به طراحی سایت کرده اید و هنوز قسمت های مختلف سایت را تکمیل نکرده اید. برای این که کسی به سایت شما دسترسی نداشته باشد. و همچنین تغییرات شما باعث سئو منفی نشود می بایست حالت تعمیر وردپرس سایت خود را فعال کرده و سایت را برای همه به غیر خودتان غیر قابل دسترس نمایید.

حالت تعمیر وردپرس

یا اینکه شما مدتی است که سایت خود را راه اندازی کرده اید . و اکنون قصد اعمال تغییراتی نظیر تغییر قالب و یا تغییرات دیگر بر روی سایت خود را دارید. بی تردید سایت هایی که مدتی فعالیت کرده باشند. و سئو سایت خود را بالا برده باشند مورد توجه خزنده های موتورهای جستجو قرار گرفته و در صورت تغییرات ناخوشایند ممکن است به سئو سایت لطمه بخورد.

حالت تعمیر وردپرس

برای این منظور شما موظف هستید پیش از آغاز تغییرات سایت خود را به حالت تعمیر سایت برده تا موتورهای جستجو هم به شما دسترسی نداشته باشند. برای این کار راه حل های مختلفی وجود دارد. که در این مطلب به آموزش فعال کردن حالت تعمیر سایت وردپرسی به دو طریق می پردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

حالت تعمیر وردپرس

چرا شما نیاز دارید وب سایت وردپرس خود را در حالت تعمیر قرار دهید؟

به طور معمول، شما می‌توانید بدون نیاز به قرار دادن سایت خود روی حالت تعمیر و بزودی، بر روی وبسایت وردپرسی خود تغییرات جدید اعمال کنید. شما می‌توانید تغییرات جزئی، ایجاد محتوای جدید، تغییرات قالب وردپرس و افزونه های وردپرس جدید را بدون هیچ گونه مشکلی انجام دهید.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است زمان بیشتری برای اعمال تغییرات و یا بروزرسانی ها در وبسایت وردپرس نیاز باشد. همانند زمانی که به صورت دستی، یک قالب وردپرس جدید و یا پیکربندی افزونه وردپرس جدید، که به صورت کلی وبسایت شما را تغییر می‌دهد را تنظیم می‌کنید. در طول این مدت، وبسایت شما ممکن است کامل بارگذاری نشده و با ظاهر بدی نمایش داده شود.

حالت تعمیر وردپرس

این را هم بخوانید : نصب قالب های جدید در وردپرس

اگر وبسایت شما دارای ترافیک بالایی است قطعا شما تمایل ندارید که کاربران، سایت شما را با مشکل مشاهده کنند. چرا که این امر باعث ایجاد یک تجربه کاربری بد و تخریب نام تجاری شما می‌شود.

قرار دادن سایت وردپرس روی حالت تعمیر و بزودی به شما این امکان را می‌دهد که در هنگام بروزرسانی و یا اعمال تغییرات، یک اعلان کاربر پسند، لینک های جایگزین برای بازدید و یا یک قاب زمانی که نشان دهنده ی زمان اتمام بروزرسانی می‌باشد را نمایش دهید. این امر سبب کسب تجربه کاربری بهتر و افزایش اطمینان و اعتبار نام تجاری شما در بین کاربران می‌گردد.

حالت تعمیر وردپرس

اگر شما در حال کار بر روی یک نسخه جدید از وبسایت خود هستید. می‌توانید وبسایت وردپرس خود را روی حالت تعمیر و نگهداری قرار دهید . و یک پنجره زمانی ایجاد کنید تا کاربران خود را برای دیدن نسخه جدید وبسایت خود مشتاق تر کنید.

با توجه به موارد ذکر شده، حال بیایید نگاهی به آموزش قرار دادن سایت وردپرس روی حالت تعمیر و نگهداری داشته باشیم.

⌚️ فعال کردن حالت تعمیر توسط افزونه های وردپرس

یکی از ساده ترین روش ها برای فعال کردن حالت تعمیر سایت در سایت هایی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهره برده اند. نصب افزونه هایی است که برای این منظور ساخته شده . و در اختیار کاربران وردپرسی قرار گرفته اند. از جمله مهم ترین این افزونه ها می توان به افزونه های WP Maintenance Mode و WP Construction Mode یا Under Construction اشاره کرد.

حالت تعمیر وردپرس

ایجاد حالت تعمیر با استفاده از افزونه WP Maintenance Mode

اولین کاری که باید انجام دهید این است که افزونه WP Maintenance Mode را نصب و فعالسازی کنید. برای این کار می‌توانید مقاله آموزش نصب افزونه در وردپرس را مطالعه کنید.

پس از فعال سازی، باید به صفحه ی تنظیمات » WP Maintenance Mode رفته و تنظیمات افزونه را پیکربندی کنید.

صفحه تنظیمات پلاگین به پنج سربرگ تقسیم شده است. در ابتدا به طور پیش فرض، سربرگ General را مشاهده خواهید کرد.

اولین گزینه در سربرگ General ، وضعیت یا Status است که به طور پیش فرض غیرفعال (Deactivated) می‌باشد. برای قرار دادن سایت وردپرسی خود روی حالت تعمیر و نگهداری، باید آن را به فعال (Activated) تغییر دهید.

اگر می‌خواهید موتورهای جستجو در هنگامی که سایت روی حالت تعمیر و نگهداری می باشد، قادر به دیدن وب سایت باشند، باید گزینه‌ی Bypass for Search Bots را به yes تغییر دهید. اگر یک وبسایت ثابت دارید، پیشنهاد می‌کنیم این گزینه را بر روی yes قرار دهید.

پلاگین WP Maintenance Mode به مدیر سایت، دسترسی کامل به وبسایت روی حالت تعمیر و نگهداری را می‌دهد. این بدین معنی است که شما می‌توانید وبسایت خود را مشاهده کرده و یا وارد پیشخوان وردپرس خود شوید.

شما همچنین می‌توانید تعیین کنید که در حالت تعمیر و نگهداری، کدام نقش های کاربری مجاز به دسترسی به front و backend وبسایت شما هستند. به طور پیش فرض، این دسترسی فقط برای مدیر کل تنظیم شده است.

هنگامی که تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کردید، باید روی دکمه ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

? ایجاد صفحه دلخواه برای حالت تعمیر و نگهداری در وردپرس

افزونه WP Maintenance Mode به شما امکان انتخاب تصویر پس زمینه برای نمایش حالت تعمیر و نگهداری را می‌دهد. برای ایجاد و طراحی صفحه، به سادگی بر روی سربرگ Design در صفحه تنظیمات افزونه کلیک کنید.

در ابتدا شما باید یک عنوان یا تیتر و محتوا برای نمایش در صفحه حالت تعمیر و نگهداری انتخاب کنید. اگر یک صفحه جهت ذکر عبارت “به زودی” ایجاد می‌کنید، می‌توانید محتوای آن را مطابق با نیاز خود طراحی کنید و تغییر دهید.

سپس شما باید رنگ متن و نوع پس زمینه را انتخاب کنید. شما می‌توانید برای این کار، از رنگ پس زمینه های موجود، یک تصویر از پیش تعیین شده را انتخاب کنید و یا تصویر پس زمینه دلخواه خود را آپلود کنید.

هنگامی که تنظیمات را انجام دادید، فراموش نکنید که بر روی دکمه Save Changes جهت ذخیره تنظیمات خود کلیک کنید.

⌚️ قراردادن شمارش معکوس و خبرنامه در صفحه حالت تعمیر

اگر سایت وردپرس خود را در حالت “به زودی” قرار داده اید، یا فقط می‌خواهید به کاربران خود اطلاع دهید که سایت شما در چه زمانی آماده استفاده می‌شود، می‌توانید از یک ماژول تایمر شمارش معکوس که همراه افزونه می‌باشد، استفاده کنید.

این مورد را در سربرگ Modules در صفحه تنظیمات پلاگین می‌توانید تنظیم کنید. از این قسمت، می‌توانید یک تاریخ شروع انتخاب کرده و زمان باقیمانده را وارد کنید.

شما همچنین می‌توانید کاربران وبسایت خود را از آماده شدن وبسایت مطلع کنید. این اطلاع رسانی از طریق افزونه انجام می‌شود و با لیست بازاریابی ایمیلی شما تداخلی ندارد.

شما همچنین می‌توانید لینک شبکه های اجتماعی خود را در صفحه حالت تعمیر اضافه کنید. برای این کار، به سادگی URL های اکانت شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید و این افزونه به طور خودکار آیکون شبکه های اجتماعی را نشان خواهد داد.

در صورت تمایل، شما همچنین می‌توانید Google Analytics را فعال کنید و شناسه ردیابی خود را در تنظیمات افزونه اضافه کنید.

هنگامی که تنظیمات را انجام دادید، فراموش نکنید که بر روی دکمه Save Changes جهت ذخیره تنظیمات خود کلیک کنید.

افزونه WP Maintenance mode همچنین به شما اجازه را می‌دهد که یک ربات چت آنلاین برنامه ریزی شده را برای حالت تعمیر و نگهداری تنظیم کنید.

اگر ربات را فعال کنید، محتوای حالت تعمیر که در صفحه تنظیمات تعیین کرده اید، پنهان می شود.

توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید داده های کاربر را از طریق فرم های ثبت نام در حالت تعمیر و نگهداری و یا در حالت “به زودی” جمع آوری کنید، پس می‌بایست آن را با GDPR سازگار کنید.

می‌توانید این کار را با تغییر دادن سربرگ GDPR در صفحه تنظیمات پلاگین انجام دهید. از اینجا می‌توانید ماژول حریم خصوصی را فعال کنید و صفحه سیاست حفظ حریم خصوصی خود را انتخاب کنید.

در انتها، شما می‌توانید از وب سایت خود در یک پنجره مرورگر جدید دیدن کرده و تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید.

? فعال کردن حالت به زودی در سایت به صورت دستی

شاید مایل نباشید برای بردن سایت به حالت تعمیر سایت از افزونه های از پیش ساخته شده استفاده نمایید. ما در اینجا به شما آموزش می دهیم با اضافه کردن چند خط کد ساده به فایل function.php سایت، این کار را انجام داده و سایت خود را از دسترس کاربران و همچنین موتور های جستجو خارج نمایید. برای این منظور فایل function.php قالب سایت خود را توسط تکست ادیتور (Notepad یا Notepad++) باز کرده و کد های زیر را به آن اضافه نمایید:

()function maintenance_mode
}
if (!current_user_can(‘edit_themes’) || !is_user_logged_in() )
}
Wp_die(‘Sorry! Maintenance Mode is activated. We’ll come back soon.’);
{
{
Add_action(‘get_header’ , ‘maintenance_mode’);

بعد از آن که کد های بالا را اضافه کردید فایل را ذخیره کرده و ببندید. پس از اعمال تغییرات نیز کافیست همین کد ها را از همین فایل حذف کرده یا به حالت کامنت در آورید که در آینده بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

حالت تعمیر وردپرس

لازم به ذکر است در کد بالا می توانید به جای متن Sorry….. از متن دلخواه خود (حتی به زبان فارسی) استفاده نمایید. این متن در واقع همان متنی است که به کاربران در صورت باز کردن سایت نمایش داده خواهد شد.

این را هم بخوانید : حالت به زودی در وردپرس

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.