آشنایی با موتور جستجو و انواع آن

موتور جستجو

آشنایی با موتور جستجو و انواع آن

آشنایی با موتور جستجو و انواع آن

موتور جستجو

جهان ما همواره در حال پیشرفت می باشد و ما با هجومی از اطلاعات و داده ها در آن روبه رو هستیم. به طوریکه به ندرت می توان مطلبی را یافت که در مورد آن اطلاعات زیادی وجود نداشته باشد. بحث امروز دنیای اطلاعات با وجود گستردگی آن دسترسی به آن می باشد. اینجاست که موتورهای جستجو نمایان می شوند و شما با ارائه کلمات کلیدی خود به موتور جستجو دستور جستجو در دنیای اطلاعات را می دهید.

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو

دنیای اطلاعات دنیای وسیعی می باشد که به صورت داده هایی در پایگاه های داده ها، در فایل های و سند های وب سایت ها، آرشیو های خبری ذخیره شده اند. در واقع موتورهای جستجو مجموعه ایی از نرم افزارها و سخت افزارها می باشند. که به دستور شما و کلماتی که به آن ارائه می کنید در این دنیای اطلاعات با توجه الگوریتم خاص و تعریف شده خود به دنبال اطلاعات می گردند.

موتور جستجو

قابل ذکر است که اگر موتور جستجو فقط در وب به دنبال اطلاعات موردنظر شما باشد به آن موتور جستجو وب گفته می شود.

تبعاٌ شما نیز مانند اکثر افراد زمانیکه صحبت از موتورهای جستجو به میان می آید به یاد موتور جستجوگر گوگل و یاهو می افتادید. جالب است بدانید موتور جستجوگر محبوب گول در مقایسه با سایر موتورهای جستجو دیرتر وارد این بازار رقابتی شده است. و توانسته پیشتاز این رقابت باشد.

انواع موتورهای جستجو

صرف نظر از تعداد بسیار موتورهای جستجو به طور کلی آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

موتور جستجو

موتورهای جستجو Crawler-Based Search Engines یا به عبارتی پیمایشی، خزنده:

می توان اینگونه بیان داشت که از دو قسمت تشکیل شده است. یک بخش خزنده و یک ربات اسپایدر یا عنکوبتی. ربات عنکوبتی تحت فرمان بخش خزنده می باشد و در وب سایت ها به خصوص وب سایت های جدید به صورت خزنده جستجو می کند. تمامی لینک ها را دنبال می کند و در صورت نبودن مشکلی آن را جهت در دسترس گذاشتن کاربر خود در پایگاه داده خود ذخیره می نماید. یکی از معروف ترین این دسته گوگل می باشد. در مرحله بعد اطلاعات جمع آوری شده به Indexer با به عبارتی فهرست کننده سپرده می شود. و این المان اطلاعات را دریافت، تجزیه و تحلیل و طبقه بندی می کند.

موتور جستجو

فهرست تکمیل دستی Human-Powered Directories:

در این نوع از موتورهای جستجو آنها به سراغ دایرکتورهای دستی می روند .و وابسته به کاربرانی هستند که این دایرکتورهای دستی را فهرست بندی می کنند . و با تغییر در صفحات وب تغییری در فهرست بندی نتایج ایجاد نمی شود.

موتورهای جستجو هیبریدی:

وقتی یک موتور جستجو از هر دو روش پیمایشی و تکمیل دستی به منظور کسب بهترین نتیجه استفاده می کند. به آن جستجوگر هیبریدی گفته می شود.
موتور جستجو

اکنون به بررسی ویژگی هایی می پردازیم که یک موتور جستجو باید داشته باشد. که دارا بودن این ویژگی ها برای تمام موتورهای جستجویی که خواهان داشتن کاربران بیشتر می باشند ضروری می باشد . این ویژگی ها عبارتند از :

۱) به دست آوردن مطالبی که با جستجوی انجام شده توسط کاربر کاملا” مرتبط باشد .

۲) رابط کاربری در هر نرم افزاری چه نرم افزارهای تحت وب و یا نرم افزار های تحت ویندوز امری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. در این صورت می بایست تمام طراحان موتورهای جستجو به این نکته توجه نمایند. که جهت استفاده روز افزون از موتورهای جستجو از موتورهایی استفاده گردد که بسیار مورد قبول کاربران اینترنتی باشد .

۳) یک موتور جستجو می بایست به گونه ای طراحی گردد که بیشترین پیشنهادات را به تمام کاربران جهت ارائه بهترین موارد جستجو ارائه نماید .

موتور جستجو

معروف ترین موتورهای جستجو

موتورهای جستجو بسیاری با توجه به عملکردشان وجود دارد که از معروف ترین و محبوب ترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

گوگل

محبوبیت و پر طرفدارترین موتور جستجو می باشد.

بینگ

تولید کننده بینگ درصدد این هدف بودند که در جستجوهای محلی از سایر سایت ها پیشی بگیرند. اما موفق نشدند. با این وجود بعد از یاهو بینگ بسیار پرکاربرد می باشد.

یاهو

یاهو از موتورهای جستجوگر دایرکتوری می باشد. و بخش ایمیل یاهو بسیار پر طرفدار و پرکاربرد می باشد.

Ask.com

اساس این سایت از نامش پیداست و براساس پرسش و پاسخ کاربران می باشد. و حدود 3 درصدد جستجو ها را به خود اختصاص می دهد.

AOL.com

از چندین سایت جستجو جهت ارائه داده ها استفاده می کند. و 0.6 درصدد سرچ ها را به خود اختصاص می دهد.

Baidu

در سال 2000 به کاربران معرفی شد و از آنجاییکه در کشور چین بسیار پرطرفدار است. به واسطه جمعیت میلیاردی آن در رتبه بندی الکسا رتبه بندی 4 ام را به خود اختصاص میدهد.

Wolframapha

این موتور جستجو یک موتور جستجو محاسباتی است. و اطلاعات مربوط به محاسبات عددی مانند فرمول و جدول را در اختیار کاربر می گذارد.

DuckDuckGo

این سایت دارای مزیت ها و قابلیت های بسیاری است. به طوریکه می توان گفت اگر جایگاه خود را در بین کاربران پیدا نماید می تواند به رقیب جدی گوگل تبدیل شود. مزیت هایی مانند: عدم پشتیبانی از تبلغات و رابط کاربری ساده.

Internet Archive

همانطور که از نامش پیداست یک آرشیو می باشد. آرشیویی از اطلاعات سایر سایت ها.

Yandex.ru

محبوب ترین موتور جستجو در روسیه می باشد. و 65 درصد سرچ ها را به خود اختصاص میدهد و در رتبه بندی الکسا در سی تای اول قرار دارد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *