چگونه تگ عنوان مناسب داشته باشیم

متاتگ عنوان

چگونه تگ عنوان مناسب داشته باشیم

چگونه تگ عنوان مناسب داشته باشیم(متاتگ عنوان)

متاتگ عنوان چیست؟

متاتگ عنوان یا title tag یکی از اجزا HTML است که عنوان یک صفحه وب را مشخص می کند. عنوان صفحات در نتایج موتور جستجو (SERP) نشان دهنده موضوع صفحه هستند و کاربران می توانند روی آن کلیک کنند و وارد صفحه مورد نظر شوند. این تگ تاثیر زیادی در سئو ، اشتراک صفحه در شبکه های اجتماعی و معرفی صفحه در گوگل دارد و به منظور توصیف دقیق و مختصر از محتوای یک صفحه استفاده می شود.

متاتگ عنوان

طول مناسب عنوان

گوگل معمولاً 50-60 کاراکتر اول یک تگ عنوان را نشان می دهد. اگر عناوین خود را زیر 60 کاراکتر نگه دارید ، معمولا 90درصد اوقات عنوان به درستی و کامل نمایش داده می شود. البته طول کاراکتر ها نیز متفاوت است ، مثلا حرف ا با حرف ب یک طول یکسان ( از نظر پیکسلی) ندارند و کل عنوان برای نمایش کامل در لیست نتایج نباید بیش از 600 پیکسل باشد. ولی با تمام این شرایط ، زیر 60 کاراکتر می تواند مناسب باشد.

مقاله پیشنهادی و مهم : متاتگ Robots چیست و چرا اهمیت دارد

چرا متاتگ عنوان مهم هستند؟

متاتگ های عنوان یکی از فاکتورهای اصلی در کمک به موتورهای جستجو برای درک محتوای صفحه هستند و اولین گزینه ای که کاربران قبل از ورود به سایت ، از یک صفحه سایت شما می بینند و نسبت به محتوای آن دید کلی پیدا می کنند همین برچسب عنوان است. تگ عنوان در سه مکان نمایش داده می شود: (1) صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) ، (2) بالای مرورگر وب و (3) شبکه های اجتماعی.

متاتگ عنوان

بنابراین اهمیت این تگ از سه حوزه قابل بررسی است:

متاتگ عنوان و صفحه نتایج موتور جستجو

برچسب عنوان ، در نتایج جستجوی گوگل ، معرف اصلی صفحه می باشد و اولین تجربه کاربر در مواجهه با سایت شماست. همچنین سایت شما را از سایر رقبا در نتایج جستجو متمایز می کند و در افزایش نرخ کلیک تاثیر دارد. بنابراین باتوجه به اهمیتی که تگ عنوان در نمایش سایت در لیست نتایج موتورهای جستجو دارد ، دقت به ان در سئو ضروری است.

متاتگ عنوان و اهمیت تگ عنوان در مرورگر وب

از chrome استفاده کنید یا firefox یا سایر مرورگرهای وب ، همواره در نوار بالای مرورگر عنوان صفحه نمایش داده می شود. زمانی که کاربری چند تب یا صفحه را در مرورگر بصورت همزمان باز کرده باشد ، با استفاده از عنوان درج شده در بالای هر پنجره می تواند صفحه مورد نظر را بیابد و به محتوای مورد نظر خود به راحتی دسترسی پیدا کند.

متاتگ عنوان

متاتگ عنوان و شبکه های اجتماعی

بسیاری از شبکه های اجتماعی مثل توئیتر یا لینکدین ، از متاتگ عنوان صفحه برای معرفی آن در زمان به اشتراک گذاری استفاده می کنند. مثلا اگر شما لینکی از یک از صفحات سایت خود را در توئیتر ثبت کنید ، علاوه بر لینک مورد نظر ، توئیتر بصورت اتوماتیک عنوان صفحه را نیز به کاربران نمایش می دهد.

متاتگ عنوان

البته به خاطر داشته باشید که برخی از شبکه های اجتماعی (از جمله فیس بوک و توییتر) قابلیت تغییر متاتگ عنوان در هنگام اشتراک گذاری را به شما می دهند و می توانید عنوانی متفاوت از تگ عنوان صفحه در این شبکه های اجتماعی درج کنید.

چگونه یک متاتگ عنوان خوب برای سایت بنویسیم؟

همانطور که گفتیم تگ عنوان تاثیرات مهمی هم در سئو و هم در تجربه کاربری دارد و باید ویژگی طول مناسب ، تمایز از رقبا ، به کار بردن کلمه کلیدی ، منجصر به فرد بودن و بسیاری موارد دیگر در نگارش عنوان رعایت شود. نکات مهمی که باید در هنگام نوشتن عنوان سایت رعایت کنید را به شما آموزش می دهیم:

متاتگ عنوان

انتخاب طول مناسب برای تگ عنوان

اگر طول عنوان انتخابی زیاد باشد ، معمولا بصورت کامل در نتایج جستجو نمایش داده نمی شود و پس از 60 کاراکتر ، گوگل کلمات بعدی را با سه نقطه نمایش می دهد. پس طول مناسب باید نهایتا 60 کاراکتر و 600 پیکسل باشد.

کمتر از 60 کاراکتر مشکلی ندارد و اگر عنوان خیلی کوتاه باشد ، معمولا گوگل هنگام نمایش در نتایج جستجو ، بصورت اتوماتیک نام وب سایت شما را به انتهای عنوان اضافه می کند.

البته هیچ جریمه یا اخطاری از جانب گوگل ، مبنی بر استفاده از عناوین با طول بیشتر از 60 کاراکتر وجود ندارد ، اما از دید تجربه کاربری ، طول زیاد مناسب نیست.

استفاده بیش از حد کلمات کلیدی ممنوع!

اگرچه عناوین طولانی مشمول هیچ جریمه ای از سوی گوگل نمی شوند ، اما استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در تگ عنوان هم برای کاربران ناخوشایند است و هم جریمه گوگل و حذف صفحه از نتایج را به دنبال دارد.

سعی کنید بیش از یک یا نهایتا دوبار از کلمه کلیدی اصلی در عنوان استفاده نکنید.

از عناوینی که فقط لیستی از کلمات کلیدی هستند و یا تکرار چندباره یک کلمه هستند خودداری کنید. اینگونه عناوین برای کاربران و موتورهای جستجو مطلوب نیست و موتورهای جستجو تغییرات و تکرار کلمات کلیدی را درک می کنند.

عنوان منحصر به فرد برای هر صفحه

عناوین منحصر به فرد به موتورهای جستجو کمک می کند تا وجه تمایز صفحات را درک کنند و محتوای صفحه را با ارزش و غیرتکراری بدانند. با وجود تعداد صفحات زیاد در یک سایت ، شاید نوشتن عناوین کاملا متفاوت و منحصر به فرد غیرممکن به نظر برسد ، اما اینگونه نیست. معمولا سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس یک الگوی خوب برای ایجاد عنوان صفحه دارند که از ترکیب عنوان مطلب، عنوان سایت و یا دسته بندی مطلب تعیین می شود. مثال زیر از یک الگوی خوب را در نظر بگیرید:

[نام محصول] – [دسته بندی محصولات] | [نام سایت]

متاتگ عنوان

همچنین باید از درج عناوینی مثل صفحه اصلی یا صفحه جدید بپرهیزید. استفاده از چنین عباراتی در تگ عنوان می تواند گوگل را دچار اشتباه کند و شدیدا موجب کاهش نرخ کلیک صفحه می شوند.

کلمات کلیدی را ابتدای تگ عنوان قرار دهید

طبق تجربه ما و تحقیقات انجام شده ، به کار بردن کلمه کلیدی در ابتدای تگ عنوان تاثیر مثبتی در رتبه سایت در گوگل دارد و از طرفی کاربران معمولا دو یا سه کلمه اول هر عنوان را مشاهده می کنند.

متاتگ عنوان

مثال زیر یک نمونه اشتباه در درج تگ عنوان است. در اینجا کلمه کلیدی متاسفانه در آخر عبارت درج شده و کلمات ابتدایی در تمام صفحات تکراری خواهند بود.

نام تجاری | دسته بندی عمده محصولات – دسته بندی محصولات جزئی – نام کالا(کلمه کلیدی اصلی )

برند و نام سایت را در عنوان بنویسید

اگر یک برند قوی و شناخته شده دارید ، افزودن آن به عناوین ممکن است به افزایش نرخ کلیک کمک کند. اما در هرحال ، استفاده از نام سایت در آخر عنوان صفحات تاثیر مثبتی در سئو دارد. در بسیاری از موارد حتی خود گوگل نام و برند سایت را به انتهای عنوان نمایش داده شده در نتایج اضافه می کند.

متاتگ عنوان

برای مشتریان خود بنویسید

در حالی که متاتگ عنوان از نظر اصول سئو بسیار مهم است ، اما شما باید به فکر جذب کلیک از کاربران باشید. مهم است که علاوه بر بهینه سازی و استفاده از کلمات کلیدی در سئو ، توجه ویژه ای به تجربه کاربری داشته باشید.

این را هم بخوانید:معرفی رپورتاژ صفحات سایت و تاثیرش بر سئو

چرا گوگل عنوان صفحه را در نتایج تغییر می دهد؟

برخی اوقات پیش می آید که عنوان نمایش داده شده در نتایج جستجوی گوگل با تگ عنوانی که شما نوشته اید متفاوت است.

این اتفاق می تواند به چند دلیل باشد که در ادامه هریک را توضیح می دهیم:

تکرار کلمه کلیدی در عنوان

استفاده زیاد از کلمه کلیدی در عنوان موجب می شود که گوگل آن را حذف و معمولا هدینگ H1 و نام سایت را جایگزین آن می کند.

متاتگ عنوان

عدم تطابق عنوان با کلمه جستجو شده توسط کاربر

گاهی کاربری یک عبارت را جستجو می کند و صفحه یا محتوایی از سایت شما که با آن همخوانی دارد نمایش داده می شود، اما چون در تگ عنوان ، عبارت جستجو شده توسط کاربر وجود ندارد ، گوگل به انتخاب خود آن را تغییر می دهد.

متاتگ عنوان

استفاده از yoast seo 

وردپرس اینگونه تعریف شده که نام نوشته یا برگه را با ترکیب نام سایت را در تگ عنوان قرار می دهد. زمانی که شما افزونه yoast را نصب می کنید ، الگوی دیگری برای متاتگ عنوان تعریف می شود و در صورتی که این دو با هم متفاوت باشند ، ربات گوگل را دچار اشتباه و سردرگمی می کند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.