وب اپلیکیشن و تفاوت آن با وب سایت

وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن و تفاوت آن با وب سایت

وب اپلیکیشن (Web Application) چیست؟

وب اپلیکیشن یا برنامه تحت وب، نرم افزاری است که با استفاده از مرورگر وب و از طریق شبکه های محلی یا اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل، وب اپلیکیشن ها برنامه هایی هستند که تنها از طریق وب قابل استفاده هستند. بیشتر به عملکرد و کارکرد وب اپلیکیشن ها توجه می شود و محتوای آن ها چندان اهمیت ندارد و معمولا پر محتوا نیستند. به طور مثال، سرویس جیمیل یک وب اپلیکیشن معروف است. وب اپلیکیشن ها امکان دسترسی به اطلاعات کسب و کارها را از هر مکانی و در هر زمانی از شبانه روز، برای کاربران اینترنتی فراهم می کنند. وب اپلیکیشن پس از تجزیه و تحلیل و بررسی یک مجموعه و مشخص نمودن دقیق نقش ها، عملکردها، و… برای آن مجموعه طراحی می شود و قابل ارائه در شبکه داخلی و اینترنت می باشد.

وب اپلیکیشن

قابلیت های کاربردی وب اپلیکیشن

از قابلیت های ویژه و ارزشمند وب اپلیکیشن می توان به این مورد اشاره نمود که برنامه تحت وب بدون محدودیت زمانی و مکانی قابل استفاده است . که به راحتی همچون یک نرم افزار کاربرد حسابداری قابلیت نصب و استفاده بر روی کامپیوتر را دارد  . که این برنامه نهایتاً بر روی شبکه داخلی و اینترنت قابل استفاده است که کارکرد آسانی نیز دارد. توجه داشته باشید که برنامه تحت وب قابلیت استفاده بر روی تبلت و موبایل را نیز دارد . که امکان دسترسی سریعی را به کاربر می دهد .طوری که کاربر فقط با داشتن رمز عبور و نام کاربری و پس از انجام ثبت نام می تواند به برنامه دسترسی پیدا کند. و به راحتی و با سرعت زیاد از نرم افزار استفاده کند.

وب اپلیکیشن

همانطور که گفته شد از قابلیت های وب اپلیکیشن پیاده سازی و اجرای انواع نرم افزارهای تحت وب بر روی موبایل و تبلت است. به طور مثال شما یک پروژه یا برنامه ای را دارید و می خواهید بارکد آن را توسط نرم افزار موبایل از روب جعبه بخوانید و پس از خواندن بارکد و اسکن آن را از طریق اپلیکیشن های دیگر موبایل همچون اندروید و ios به سرور مورد نظر ارسال کنید. که پس از ارسال کلیه اطلاعات در سرور ذخیره می شود. که به کاربرد این امکان را می دهد تا آرشیو کاملی از بارکدهای ارسال شده را داشته باشد. که در صورت نیاز می توانید هر یک از این بارکدها را حذف کنید.

 

رابطه میان اپلیکیشن های مختلف

رابطه میان اپلیکیشن های مختلف یک رابطه هوشمندانه است که به صورت کامل و دقیق برنامه ریزی شده است . طوریکه در هر کامپیوتری با هر نوع سیستم عاملی بدون نیاز به نرم افزار جانبی ای قابل نصب و اجرا است. طوریکه سرعت سطح اینترنت نیز در نصب و اجرای آن تداخلی ایجاد نمی کند. توجه داشته باشید که زبان برنامه نویسی وب مختلف است . برنامه نویسان برای این منظور از زبان های مختلفی برای طراحی و اجرا استفاده می کنند .که بهترین گزینه برای برنامه نویسی مربوط به فریم ها، رک و زبان است . که نقش بی بدیلی در سرعت، دقت و عملکرد برنامه تحت وب دارد.

وب اپلیکیشن

تعریف وب سایت

وب سایت در واقع فضایی از بستر اینترنت را شامل می شود که دارای یک یا چند صفحه است. به طور کلی وب سایت به مجموعه ای از یک یا چند صفحه گفته می شود که دارای یک صفحه کلی و اصلی است. که بر روی سرور سایت قرار می گیرد که به آن وب سایت می گویند. مانند بسیاری از وب سایتهایی که بر روی بستر اینترنت وجود دارند. که با یک سرچ ساده می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. محتوای وب سایت ها عموماً برای قرارگیری بر روی محتویات وب سایت بر روی سرور قرار می گیرند .که روی هم رفته یک شبکه جهانی تحت وب را تشکیل می دهند. هر سروری می تواند مجموعه ای از یک یا چند وب سایت را در درون خود جای بدهد.

وب اپلیکیشن

در دنیای واقعی هر فردی برای شناخته شدن دارای نامی مخصوص به خود است که این نام منحصر به فرد شناسنامه فرد را تشکیل می دهد. در بستر وب و فضای مجازی نیز هر وب سایتی در سرور خود دارای نام و شناسنامه ای مخصوص به خود است. که با آن شناخته می شود که در اصل به آن ای پی(IP) گفته می شود.

وب اپلیکیشن

صفحات وب از چه چیزی تشکیل شده اند؟

به صورت کلی و در حالت عمومی هر صفحه اینترنتی همچون یک فایل کامپیوتری است که بر روی سرور قرار می گیرد. که برای کارکرد بهتر و قوی تر از قوانینی تبعیت می کند که این قوانین با کدهای HTML شناخته می شوند .که در اصل این کدها سنگ بنای هر صفحه ای از اینترنت را شامل می شوند. بدون توجه به این نکته که از چه زبانی برای برنامه نویسی آنها استفاده شده است. توجه داشته باشید که زبان شما تأثیری در ماهیت وجودی کدهای مورد نظر ندارد.

تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن یک نرم افزار کاربردی است که پس از بررسی و تجزیه تحلیل یک مجموعه و مشخص کردن دقیق نقش ها، عملکردها، عمل گرها و روال ها برای آن مجموعه طراحی میشود و قابل ارائه در شبکه داخلی و اینترنت می باشد.

بنابراین باتوجه به نیاز وب اپلیکیشن به شناخت مجموعه و تجزیه تحلیل، طراحی و پیاده سازی آن مدت زمان بیشتری نیاز دارد و هزینه بیشتری را هم صرف می کند.

وب اپلیکیشن

در مورد فرق وب اپلیکیشن با وب سایت دیدگاه های مختلف و گاهی اوقات تفاوت های بسیار ظریف وجود دارد .که غالبا تشخیص تفاوت هارا بسیار پیچیده میکند.معمولا این دو اصطلاح به شکل غلط به جای هم استفاده میشوند . با توجه به اختلاف های فنی و ریز و ظریفی که وجود دارد نمی توان به استفاده اشتباه این دو لغت با هم ایراد گرفت.

معمولا وب سایت به یک برنامه کاربردی گفته می شود که در اینترنت ارائه میشود و به انتشار یک خبر یا یک مطلب و یا ارائه توضیحات در مورد یک خدمت می پردازد.

پس می توان گفت که تاکید وب سایت بر محتوا می باشد ولی وب اپلیکیشن بر عمل و تعامل تکیه دارد.

یک وب سایت یک مطلب را برای همه بطور یکسان نمایش می دهد. ولی برای مثال، یک وب اپلیکیشن ارتباط با مشتری باتوجه به ویژگی هایی که در اثر تعامل با کاربر کسب کرده، اطلاعات را پردازش می کند . و مطلبی را به کاربر نمایش می دهد که مورد نیاز آن کاربر است و به سلیقه، سن، توانایی مالی و جنسیت او بسیار نزدیک است . و این مطلب متفاوت با مطلبی است که به یک کاربر دیگر نمایش می دهد.

وب اپلیکیشن

از نمونه های بسیار قدرتمند وب اپلیکیشن می توان به webmaster گوگل اشاره نمود. که اطلاعات بسیار ریز و متفاوت را از سایت جمع آوری می نماید. و پس از کنار هم گذاشتن آنها و تجزیه تحلیل آنها اطلاعات بسیار با ارزش و قدرتمندی را به صاحبان سایت ها ارائه می دهد. که صاحبان سایت ها با مطالعه این اطلاعات و نمودار ها، استقبال از سایت، صفحات پربازدید، کلمات کلیدی، موقعیت مکانی بازدیدکنندگان و … را متوجه شده و از آنها استفاده می نماید . و با بهره گیری از این اطلاعات درآمد های بیشتری را کسب می نماید.

وب اپلیکیشن های PWA – فناوری جدید دنیای وب

وب‌اپلیکیشن‌های پیش رونده (Progressive Web Apps) یا به اختصار PWA یک فناوری جدید در حوزه طراحی اپلیکیشن های موبایل تلقی می شود. این فناوری ابتدا در سال ۲۰۱۵ و توسط گوگل معرفی شد. گوگل با امکانات جدیدی که در اینگونه از اپ های تحت وب تعبیه کرد امکان نزدیک کردن وب اپلکیشن ها به اپلیکشین های بومی(Native) را فراهم نمود.

اگربخواهیم به اختصار در مورد PWA صحبت کنیم می توان گفت PWA در واقع همان وب اپلیکیشن می باشد. که از فناوری های مدرن جهت نزدیک کردن کارکرد خود شبیه یک اپلیکیشن معمولی بهره برده است. سه قابلیت مهم که قبلا در وب اپلیکیشن ها نبود شامل ارسال اعلان از سمت سرور، قابلیت افزودن به صفحه خانگی و عملکرد آفلاین جزوه فناوری های مدرنی می باشد که از آنها صحبت کردیم!

به چه دلیل وب اپلیکیشن های PWA در کشور ما می تواند موفق تر عمل کند؟

نکته اول یک مبحث جهانی است . تحقیقات اخیر نشون داده که خیلی از مردم بیشتر از چند نوع اپلیکیشن مشخص در گوشی خود را استفاده نمی کنند. تازه ابتدا باید جستجو کنند، نصب کنند و بعد استفاده کنند . بعد از یک مدت هم کلا ممکنه از اون استفاده نکنند! اما در حالت اپلیکیشن PWA تنها با یک آدرس می تواند به آن دسترسی داشته باشد.

نکته دوم تحریم های اعمال شده در گوشی های آیفون شانس موفقیت PWA ها در ایران را خیلی بیشتر کرده است. نمونه های عملیاتی را در بعضی از اپ های بزرگ ایرانی مشاهده می کنید.

نکته مهم اینکه وب اپلیکیشن های PWA قابلیت نصب و قرارگیری آیکون رو دارند. در نهایت باید توجه نمود که PWA ها دوران اولیه تکامل خود را سپری می کنند . و نمی توان آینده آنها را قضاوت نمود.

از ویژگی های اپلیکیشن تحت وب می توان به موارد زیر اشاره نمود

  • به راحتی قابل اجرا است و نیاز به هیچ گونه نرم افزار جانبی ندارد.
  • دارای سرعت، دقت و عملکرد فوق العاده ای است.
  • می توانید به زبان های مختلفی آن را طراحی کنید.
  • قابلیت ذخیره سازی داده ها بر روی کامپیوتر وجود دارد . می توانید در یک فضای ابری نیز داده های خود را به صورت محلی ذخیره کنید.
  • در دستگاه های مختلف دارای یکپارچگی است.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *