سایت سازها چگونه کار می کنند؟

website builder

سایت سازها چگونه کار می کنند؟

سایت‌ ساز چیست؟

website builder ابزاری است که امکان ساخت، ویرایش و مدیریت یک وب‌سایت را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی برای شما فراهم می‌کند. هدف اصلی طراحی website builder آسان کردن فرآیند طراحی سایت برای کاربران بوده است. با استفاده از سایت‌ساز شما هم می‌توانید به‌راحتی سایت دلخواه‌تان را بسازید و آن را مدیریت کنید.

باورتان نمی‌شود؟ به شما حق می‌دهم. حتماً با خودتان می‌گویید چطور می‌شود کاری را که یک برنامه نویس با صرف زمان و انرژی بسیار زیاد انجام می‌دهد. من به سادگی و ظرف مدت زمان اندک انجام بدهم. نگران نباشید! این مقاله به همۀ سوالات شما درباره مفهوم سایت‌سازها پاسخ می‌دهد.

website builder

همۀ سایت سازهایی که می‌شناسید، به صورت آنلاین کار می‌کنند. یعنی نرم‌افزارهای تحت وبی، که اغلب توسط یک شرکت به طور اختصاصی طراحی می‌شوند و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

شرکت‌های سازنده، معمولاً سایت‌سازها را به صورت اشتراک سالیانه یا ماهیانه ارائه می‌کنند. تمام امکانات لازم از جمله هاست (فضای مورد نیاز برای بارگزاری فایل‌های وب‌سایت)، ثبت دامنه، ویرایش ظاهر و محتوای وب‌سایت، یکجا و از طریق شرکت طراح به شما داده می‌شود.

website builder

می‌خواهد خیلی سریع سایت خود را راه‌اندازی کند

برای طراحی سایت به‌صورت اختصاصی یا با کمک سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس، باید حداقل یکی دو هفته منتظر بمانید. اما با کمک سایت‌سازها، در کمتر از یک ساعت، وب‌سایت‌تان آماده است.

website builder

زمان زیادی برای کار با سایت و مدیریت آن ندارد

سادگی کار با سایت‌ساز ، مهم‌ترین دلیل استفاده از آن‌ است. website builder ها اصلاً با هدف سهولت بخشیدن به کار طراحی سایت، برای افرادی که کدنویسی بلد نیستند، بوجود آمده‌اند. افراد دیگری پیش از اینکه آماده در اختیار شما قرار بگیرد، زحمت آن را کشیده‌اند و روی آن زمان زیادی صرف کرده‌اند.

راحتی کار با سایت‌سازها، زمان زیادی را برای مدیریت آن، از شما نمی‌گیرد. به این ترتیب، برای کار با آن به شخص دیگری نیاز ندارید و خودتان با صرف زمانی اندک از پس آن بر می‌آیید.

website builder

بودجه زیادی برای طراحی سایت ندارد

اگر ادعای طراحی سایت رایگان را کنار بگذاریم، ساخت سایت با سایت‌ سازها، نسبت به روش‌های دیگر، مانند طراحی سایت اختصاصی یا استفاده از CMS ها مقرون به‌صرفه‌تر است. هزینه طراحی سایت با کمک بعضی از سایت سازها، شاید در ابتدا، زیاد به‌نظر برسد، اما هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، شما را از صرف هزینه‌های اضافی که در جریان کار برای‌تان پیش می‌آید، بی‌نیاز کرده است.

مثلا برای طراحی سایت با وردپرس، علاوه بر هزینه‌های اولیه برای هاست و دامنه، مبلغی را باید صرف خرید قالب، افزونه و حل مشکلات پیش آمده کنید.به علاوه اینکه برای کار با آن، شاید به یک نیروی انسانی مجزا نیاز داشته باشید که هزینه‌ای برای‌تان رقم می‌زند.

website builder

اولین تجربه راه‌اندازی سایتش است

اگر برای راه‌اندازی سایت، آمادگی لازم را ندارید و نگرانید که از پس آن بر نیایید، استفاده از website builder بهترین گزینه برای شماست! کار با سایت‌سازها در عین اینکه نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارد، می‌تواند یک شروع عالی برای کسب درآمد از اینترنت باشد.

website builder

مهارت‌ و توانایی حرفه‌ای برای کار با سایت ندارد

شاید تصور کنید کار با سایت و مدیریت آن فرایند سخت و پیچیده‌ای است. اما امروز، با وجود سایت‌سازها، مدیریت سایت به یک فعالیت راحت تبدیل شده و به هیچ تخصصی و مهارتی مانند کدنویسی نیاز ندارد. برای طراحی سایت با سایت ساز، کافی‌ست فقط از قابلیت drag & drop استفاده کنید و همۀ بخش‌ها را ویرایش کنید.

website builder

استفاده از سایت ساز چه مزایایی دارد؟

حالا که فهمیدیم سایت ساز چیست، بگذارید خیلی خلاصه ببینیم که با استفاده از website builder ، چه چیزهایی به‌دست خواهید آورد:

پکیج کامل:

شما در استفاده از سایت ساز، همه خدمات لازم برای طراحی سایت را یک جا می‌گیرید. یعنی دیگر لازم نیست دامنه، هاست و طراحی به صورت جداگانه انجام شوند. حتی خدمات بیشتری همچون ساخت ایمیل بر روی دامنه اختصاصی نیز به شما ارائه خواهد شد.

website builder

کیفیت بالای قالب‌ها:

قالب سایت سازهای خوب که توسط شرکت‌های معتبر ارائه می‌شوند، معمولاً کیفیت بالایی دارند؛ چون این قالب‌ها توسط خود شرکت و برای استفاده داخل کشور طراحی شده است.

بدون نیاز به دانش فنی:

هنگام استفاده از سایت سازها، شما به هیچ گونه دانش فنی نیاز ندارید. همه چیز به ساده ترین شکل ممکن در اختیار شماست؛ این در حالی است که در روش های دیگر، معمولاً باید کمی سر رشته در زمینه طراحی سایت داشته باشید.

پشتیبانی همیشگی:

یک مزیت بزرگ سایت سازها این است که شما با همان هزینه کوچکی که می‌کنید، پشتیبانی مداوم هم خواهید داشت. توجه داشته باشید که اگر در بحث طراحی سایت وارد نیستید، پشتیبانی واقعاً یک ضرورت است و به هیچ وجه نباید این مزیت سایت سازها را دست کم بگیرید.

website builder

سایت‌سازها چگونه کار می‌کنند؟

گفتیم که با سایت‌ساز می‌توانید سایت خود را بسازید و به سادگی آن را مدیریت کنید. اما می‌پرسید چگونه؟ ما در ادامه می‌خواهیم این دو موضوع را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

1) ساخت سایت

سایت‌سازها اغلب چندین قالب آماده در اختیارتان قرار می‌دهند؛ یکی را انتخاب کنید و آن را به دلخواه خودتان ویرایش کنید. قالب سایت همان شکل ظاهری آن است که توسط بازدیدکنندگان سایت‌تان مشاهده می‌شود. سایت‌سازها، امکان ویرایش قالب را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس به راحتی می‌توانید محتوای خود را داخل قالب وارد نمایید، تصاویر را عوض کنید و هر آیتم را جابجا کنید.

سایت‌سازهای مختلف، قالب‌های متفاوت و مخصوص به خودشان را دارند. اما به طور کلی امکان ویرایش قالب در تمام سایت‌سازها به شما اجازه می‌دهد:

 • متن و تصویر صفحات وب‌سایت را تغییر بدهید.
 • منوی سایت را طراحی کنید و دسته‌بندی‌های موردنیاز را بوجود بیاورید.
 • صفحات مورد نیاز خود را ایجاد نمایید.

و امکانات دیگری مثل وبلاگ نویسی، ساخت فرم و … که ممکن است بین سایت‌سازهای مختلف متفاوت باشد.

2) مدیریت سایت

سایت‌سازها برای مدیریت سایت ابزاری به نام پنل مدیریتی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. با استفاده از این پنل، مدیر سایت اختیارات لازم برای به‌روز رسانی و دسته‌بندی محتوا، مدیریت فایل‌ها، اعمال تنظیمات و آمارگیری را خواهد داشت. بخشی از امکانات این پنل در ادامه آمده است:

 • صفحات وب‌سایت، وبلاگ، فروشگاه و گالری تصاویرتان را می‌توانید حذف، ویرایش و دسته‌بندی کنید.
 • می‌توانید پیام‌های بازدیدکنندگان، ایمیل مشترکان خبرنامه و فرم‌های پرشده را مشاهده، تایید یا حذف کنید.
 • آمارهای بازدیدکنندگان و گزارش فعالیت‌ها قابل مشاهده و خروجی گرفتن است.
 • می‌توانید به افرادی غیر از خودتان امکان مدیریت بدهید و سطح دسترسی آنها را تعیین کنید.

 • می‌توانید فایل‌های صوتی، تصویری، ویدیویی و… سایت را مدیریت کنید و فایل جدید روی سایت آپلود کنید.
 • امکان دستکاری تنظیمات عمومی و تخصصی (مانند تمام تنظیمات مربوط به امور مالی، سئو، و حساب‌های کاربری) برای شما وجود دارد.
 • امکان ویرایش قالب سایت و تغییر آن حتی بعد از اتمام ساخت سایت فراهم است.
 • پنل مدیریتی سایت‌سازها معمولاً به بخش پشتیبانی آنلاین و آموزش‌های مربوط به سایت‌ساز متصل است. می‌توانید به راحتی از این خدمات استفاده کنید

بهترین سایت سازها کدامند؟

شاید در گذشته، تنها راه ایجاد سایت، طراحی سایت اختصاصی بود. اما امروز، روش‌های دیگری مانند استفاده از سایت‌سازها جایگاه خوبی در بازار طراحی سایت پیدا کرده است. این را از میزان جستجوی کاربران می‌گوییم، که به‌طور میانگین، هر ماه بیش از 3600 بار این عبارت در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌شود.

اگر کمی در مورد سایت‌ساز سرچ کرده باشید، احتمالا اسم سایت سازهای ویکس (wix) و اسکوئراسپیس (squarespace) به گوش‌تان خورده است. این دو غول سایت‌ساز، بازار را در دست دارند؛ اما چون خارجی هستند، از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنند و آموزش و راهنمای آن به زبان خارجی است. پس بهتر است به سراغ نمونه‌های فارسی برویم!

برای مطالعه بیشتر : انواع سایت ساز

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.