قالب وب سایت چیست؟

قالب وب سایت

قالب وب سایت چیست؟

پوسته یا قالب وب سایت چیست؟

قالب وب سایت

پوسته یا قالب وب سایت یک صفحه وب از پیش طراحی شده یا مجموعه ای از صفحات وب HTML است که هرکسی میتواند از آنها برای افزودن محتوای وب سایت و تصاویر مورد نظر برای ایجاد وب سایت استفاده کند.

قالب یا همان template یا theme به طور کل همان ظاهر سایت شماست. قالب نه تنها رنگ آمیزی سایت شما، بلکه طرح آن را نیز تعیین می کند. تعداد ستون ها، فونت نوشته ها، اندازه کلی وبسایت و نکات دیگر را کنترل می کند. به صورت پیش فرض وردپرس برای شما قالبی در نظر می گیرد تا بتوانید کار خود را  شروع کنید. همچنین از طریق پیشخوان و یا سایت های مختلف به صدها قالب رایگان دسترسی پیدا کنید

معمولا پوسته یا قالب سایت در طراحی وب سایت با کد HTML و CSS نوشه می‌شود.

پوسته یا قالب سایت در واقع اولین قسمتی است که هنگام باز شدن وب سایت ظاهر می‌شود. یعنی آنچه یک بازدید کننده هنگام بازدید از سایت مشاهده می‌کند.

انواع پوسته یا قالب سایت

قالب وب سایت

 پوسته یا قالب سایت بسته به طراحی وب سایت انواع متفاوتی دارد.

استاتیک یا داینامیک بودن و ریسپانسیو بودن یا نبودن خدمات طراحی سایت در واقع ارتباط مستقیم با قالب خواهد داشت.

پوسته یا قالب در طراحی ریسپانسیو به صورتی است که برای نمایش در تمامی دستگاه های هوشمند مناسب خواهد بود. در حالی که در طراحی وب سایت استاتیک ممکن است قالب سایت نمایش داده شده در لپ تاپ با قالب همان سایت برای نمایش در تبلت متفاوت باشد و نیاز به طراحی جداگانه خواهد داشت.

در بسیاری از شرکت هایی که خدمات طراحی سایت ارائه می‌دهند، قالب های پیشفرضی وجود دارد که کاربران با انتخاب آنها در بستر موجود به طراحی وب سایت میپردازند. لذا در هنگام استفاده از خدمات طراحی سایت باید به این نکته دقت کرد که قالب‌های پیشفرضی که در اختیار کاربران قرار داده می‌شوند، ریسپانسیو هستند یا خیر.

انتخاب پوسته یا قالب وب سایت

قالب وب سایت

تا چند سال پیش و تا قبل از پیشرفت چشمگیر نرم افزار سایت ساز در دنیای وب، قالب های از پیش طراحی شده بیشتر شبیه به کابوس بودند. بسیاری از این قالب ها که به صورت رایگان ارائه می‌شدند، طراحی بسیار ابتدایی داشته و امکان داشتن یک سبک و استایل خاص را از شما می‌گرفتند.

امروزه با وجود افزایش سایت سازهای حرفه ای، با تعداد بی شماری قالب آماده که هر کدام از آنها تا حد زیادی امکان ویرایش دارند مشکلات سابق حل شده است. اما در این میان انتخاب یک قالب مناسب دشوار شده است.

برای داشتن حرفه ‌ای ترین وب سایت‌ ها مطمئن شوید که این موارد را رعایت میکنید.

قالب وب سایت

? ساده باشید!

وب سایت هایی با قالب و محیط شلوغ میتوانند خسته کننده، گیج کننده و حتی آزار دهنده باشند!

استفاده از تصاویر بسیار زیاد، تصاویر متحرک (GIF)، بنرها و لینک های متعدد، نوار ابزارهای بسیار زیاد و منوهای شلوغ، کاربران را از سایت شما فراری میدهد.

? در دسترس بودن پشتیان

حتی در صورت استفاده از حرفه ای ترین سایت ساز باز هم در طول زمان ممکن است سایت شما یا قالب آن دچار مشکل شود. از پشتیبانی خدمات طراحی سایت و پاسخگویی مناسب آنها مطمئن شوید.

? قالب ریسپانسیو

تقریبا تمامی سایت‌های معتبر و مهم در دنیا ریسپانسیو یا واکنش‌گرا هستند . عدم واکنش به نمایش در دستگاه های هوشمند متفاوت، ممکن است سبب کاهش بازدیدکننده و ریزش مشتریان شما شود.

? سازگاری با مرورگر

تست قالب سایت شما در تمام مرورگرهای محبوب، یک قدم مهم است. با استفاده از دستگاه های مختلف و در سیستم عامل های مختلف وب سایت خود را با تمام مرورگرهای محبوب تست کنید. تا اطمینان حاصل شود که تجربه و عملکرد یکسانی را برای همه فراهم می کند.

آیا واقعا قالب وب سایت ریسپانسیو بهتر از یک قالب معمولی است؟

قالب وب سایت

شاید در نگاه اول تبدیل نمودن یک قالب معمولی به ریسپانسیو Responsive، وقت گیر و هزینه بر به نظر برسد. اما شاید پس از درک نمودن تفاوت های این دو نوع قالب نظرتان تغییر کند. یک قالب معمولی به گونه ای طراحی شده که اندازه آن تنها برای مانیتورهای معمولی مناسب است و نمایش آن در ابزارهای دیگر مانند گوشی ها، تبلت ها و سایزهای دیگر مانیتورها به مشکل برمی خورد . اگر هم مشکلی در نمایش قالب در این ابزارها پیش نیاید، به هیچ عنوان آن زیبایی که طراح در ذهن داشته را پیاده نخواهد کرد. پس یک قالب معمولی کاربرانی را که با ابزارها وب گردی می کنند از دست می دهد.

اما در صورتی که قالب سایت شما، ریسپانسیو طراحی شده باشد (Responsive theme design)، خود را در تمام ابزارها به سایز یا اندازه آنها وفق می دهد. مهم نیست که آن ابزار کوچک، بزرگ، کشیده یا باریک باشد. یک قالب ریسپانسیو در همه شرایط به همه عوامل پاسخگویی (Response) مناسب دارد . بنابراین یک سایت با چنین طراحی، همه کاربران را با هر نوع وسیله ای به خود جذب می کند.

احتمالا اگر هزینه یا وقتی برای ریسپانسیو شدن قالب شما صرف می شود، در نهایت متوجه ارزش آن خواهید شد.

قالب وب سایت

نکات دیگر در مورد طراحی قالب سایت

✔️ همیشه و همیشه امکانات سایت خود را با توجه به موضوع سایت و اهدافی که دنبال می کنید تنطیم کنید. انجام این کار چندین فایده دارد. مهم ترین نکته این است که در صورتی که دقیقا بدانید چه چیزهایی از سایت خود می خواهید، طراح نیز می داند . این باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

✔️ هیچ گاه کاربرپسند بودن (User Friendly) قالب را فراموش نکنید. شاید مهم ترین نکته یا ویژگی یک قالب کاربرپسند بودن آن است. (طراحی ریسپانسیو زیرمجموعه همین مورد است) . کاربر پس از ورود به سایت شما، باید اول از همه احساس راحتی کند و گمراه نشود.

✔️ باید همه امکانات در یک قالب، دم دست باشند تا به راحتی بتوان آن ها را پیدا کرد. اصولا باید کاری کرد کاربر بیش ترین زمان ممکن را در سایت شما بگذارد و خسته نشود.

✔️ سعی کنید طراحی قالب به گونه ای باشد که پس از خروج از سایت نیز، نام شما در یادها باقی مانده باشد. مثلا برای انجام این عمل می توان نام سایت یا شرکت خود را در بزرگترین فونت ممکن بگنجانید! به گونه ای که وقتی کسی به چندین گزینه در زمینه کاری شما فکر می کند، نامتان اولین موردی باشد که به ذهن می رسد!

✔️ تبلیغات همه چیز نیست! حتما مشاهده کرده اید قالب هایی را که هدف اولشان گنجاندن تبلیغات در تمام فضاهاست. در این حالت کاربری که سرزده به سایت شما هدایت می شود، تقریبا سرخورده نیز به خارج هدایت خواهد شد. سعی کنید در قالب تان هر چیزی سر جای خودش باشد.

✔️ اول از همه به کاربر و نیازهای او توجه کنید. با این عمل بازدید سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد . در این حالت نیز می توانید از شرکت های معتبر سفارش تبلیغ دریافت کنید. که هم باعث افزایش اعتبار سایت شما و هم رنکینگ می شود.

قالب چند زبانه

یکی از راه های گسترش کار، توسعه سایت و مخاطب قراردادن افرادی است که در نقاط مختلف دنیا زندگی می کنند. برای انجام این کار به سایتی نیاز دارید که غیر از فارسی، زبان های دیگر هم در بر داشته باشد. اما قبل از اینکه قالبی دو زبانه طراحی کنید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

✅ برخی زبان ها با این که در چند کشور به صورت یکسان به کار می رود اما دارای کاربردهای متفاوتی هستند. مثلا زبان اسپانیایی در کشور اسپانیا و مکزیک رسمی است. اما مثلا بعضی از کلمات اسپانیایی در اسپانیا یک معنا و در مکزیک معنای دیگری دارند. پس لطفا به این موضوع دقت کنید که زبان دوم سایت را برای چه مخاطبی در کدام موقعیت جغرافیایی طراحی می کنید.

✅ هر زبانی را که برای نسخه دوم سایت خود در نظر گرفته اید، فقط نوع رسمی آن را به کار گیرید. در صورت آشنا نبودن با زبان دوم سایت و استفاده از عبارات محاوره ای از اعتبار سایت شما کاسته خواهد شد. پس رسمیت را جدی بگیرید.

✅ قاعدتا زمانی که با افراد از کشورهای دیگر معامله می کنید باید از نظر مالی نیز برخی نکات را از قبل روشن کرده باشید. یکی از نکات مهم این است که برای معامله با چندین ارز مورد استفاده در کشورهایی که مشتریان از آنجا سفارش می دهند خود را آماده کرده باشید.

بنابراین هر سایت برای زیبا شدن و کاربرپسند بودن نیاز به قالب دارد. بعضی از قالب های سایت در وردپرس دارای نسخه های رایگان است . این نوع تم ها ، از طریق سایت و در قسمت خاصی از پیشخوان مدیریت وردپرس قابل دانلود و تنظیم برروی سایت شما است.

برای اختصاصی کردن قالب سایت خود ، نیاز به طراحی قالب و تم سایت خود دارید . تا بتوانید هر دکمه ای در سایت خودتان را به سلیقه خود قرار دهید . در صورتیکه نیاز به مشاوره در زمینه قالب سایت داشته باشید، می توانید با مشاوران ما در سامانه یکپارچه در تماس باشید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.