ASP.NET چیست و چه کاربردی دارد؟

ASP.NET

ASP.NET چیست و چه کاربردی دارد؟

ASP.NET چیست و چه کاربردی دارد؟

ای اس پی دات نت (ASP.NET) یک چارچوب کاربردی Web است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه گردیده تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت‌های Web و برنامه‌های Web پویا وسرویس‌های Web پویا وسرویس‌های Web XML از آن استفاده کنند.

ASP.NET

این بخشی از زیر ساخت.NET مایکروسافت و جانشینی برای تکنولوژی صفحات سرویس دهنده فعال (ASP) است. ASP مبتنی بر زبانهای مشترک در حال اجرا است که به برنامه نویسان اجازه می‌دهد کدهای ASP را با استفاده از هر زبان Framework.NET بنویسند.

یکی از زبان های برنامه نویسی حرفه ای برای طراحی سایت ASP.NET است. ASP مخفف كلمات Active Server Pages مى‌باشد ASP.NET نسل جدید ASP است. که با ASP کلاسیک سازگار نیست، اما ممکن است ASP.NET شامل ASP کلاسیک باشد. صفحات ASP.NET تالیف شده اند، که موجب سریع تر شدن آن از ASP کلاسیک شده است.

ASP.NET دارای پشتیبانی بهتر زبان، یک مجموعه بزرگ از کنترل های کاربر، قطعات مبتنی بر XML، و تأیید یکپارچه هویت کاربر است.

در واقع ASP.NET یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک تکنولوژی توسعه وب رایگان با استفاده از دات نت برای ساخت وبسایت ها و وب اپلیکیشن ها است. اما با توجه با اینکه اکثر افراد به عنوان یک زبان با این محصول آشنا هستند ما از ASP.NET به عنوان یک زبان برنامه نویسی یاد می کنیم. برای پیاده سازی برنامه های پویا تحت این تکنولوژی از چارچوب .NET Framework استفاده می شود و در زمان کدنویسی به کلاسهای آن دسترسی داریم.

موارد استفاده و کاربرد ASP.NET

ASP.NET

  • برنامه نویسان برای ساخت سایت‌ها و برنامه‌های وب پویا وسرویس‌های وب پویا وسرویس‌های Web XML از آن استفاده می کنند.
  • بیشتر شرکت های و سازمان های بزرگ برای نرم افزارهای تحت وب خود از آن استفاده می کنند.
  • برای پرس و جوهای پویا با بانک اطلاعاتی و نمایش آن بر روی وب سایت ها کاربرد دارد.
  • برای سفارشی سازی صفحات وب استفاده می شود.

تفاوت ASP و ASP.NET چیست؟

ASP مخفف کلمه Active Server Pages است و یک محصول منحصر به فرد برای شرکت مایکروسافت به حساب می آید، این تکنولوژی برنامه نویسی اکنون منسوخ شده است و جای خود را به ASP.NET داده است.

تاریخچه ای اس پی دات نت و نسخه های مختلف آن

ASP.NET

با گذشت سالها و ارائه نسخه های مختلف و بهبودهایی در .NET Framework، بروزرسانی هایی در ای اس پی دات نت ایجاد شده است. اولین نسخه ASP.NET در سال 2002 منتشر شد که هدف آن ابزاری برای توسعه برنامه های وب بود که از ویژگی های OOP هم پشتیبانی کند و برنامه نویسان از کتابخانه های ارائه شده در چارچوب آن استفاده کنند. نسخه دوم در سال 2005 همراه با SQL Server 2005 ارائه شد که همراه با بهبودهایی در کنترل ها و صفحات و کامپایلر و تکنیکهایی برای دسترسی به داده بود. نسخه سوم در سال 2006 ارائه شد که WPF و AJAX هم ارائه کرد. نسخه چهار در سال 2010 ارائه شد که ویژگی های جدیدی به صفحه اضافه شد. نسخه 4.5.1 در سال 2013 ارائه شد که EF 6، MVC 5، SignalR ارائه شد. در سال 2016 اولین نسخه ASP.NET Core ارائه شد که بازنویسی مجدد از ASP.NET بود و در حال توسعه و ارائه نسخه های جدید آن است.

مزایای استفاده از ای اس پی دات نت

ASP.NET

✔️ به دلیل اینکه ASP.NET یک تکنولوژی سمت سرور است، کدها قبل از اینکه در مرورگر وب نمایش داده شود در سرور ویندوز کامپایل می شود. بنابراین برنامه های آن سریعتر از اسکریپت های تفسیر شده اجرا می شود.

✔️ ای اس پی دات نت یک چارچوب مستقل از زبان است به این معنی که شما می توانید هر زبان برنامه نویسی (C#, F# , VB) را انتخاب کنید که به بهترین وجه مناسب برنامه شما باشد.

✔️ نوع داده مشخص شده زبان مشترک در همه برنامه های دات نت مشابه هستند، بنابراین هنگام فراخوانی متدهای دات نت تبدیل نوع از C++, C# به VB یا زبانهای دیگر نیاز ندارد.

✔️ ای اس پی دات نت پشتیبانی کاملی برای XML , CSS و دیگر استانداردهای وب جدید ارائه می دهد.

✔️ معرفی view state در نگهداری خودکار وضعیت کنترلها بین رویدادهای postbacks کمک می کند.

✔️ با پیکربندی داخلی اطلاعات ، استقرار ای اس پی دات نت آسان است و نیازی به ثبت مولفه نیست زیرا پیکربندی داخلی است.

✔️ توسعه ساده تر و آسانتری برای نگهداری با مدلهای برنامه نویسی سمت سرور و مبتنی بر event دارد.

✔️ ای اس پی دات نت تعداد خط کدهای مورد نیاز برای توسعه برنامه های بزرگ را کاهش می دهد.

✔️ با تایید اعتبار داخلی ویندوز و پیکربندی هر برنامه، برنامه شما امن است.

✔️ ای اس پی دات نت با بارگزاری سریع داده، کامپایل در لحظه، بهینه سازی محلی و سرویس های caching عملکرد بهتری را ارائه می دهد.

محیط و ابزارهای توسعه ای‌اس‌پی‌دات‌نت

ASP.NET

پیشرفته ترین محیط برای توسعه ASP. Net ، Microsoft Visual Studio است که محیط برنامه نویسی مایکروسافت محسوب می شود. در این نرم افزار قابلیت های بسیار زیادی برای برنامه نویسی بصورت پیشفرض قرار گرفته اند همچنین ماژول های آماده و محیطی ساده و رابط کاربری آسان، برنامه نویسی را برای برنامه نویسان لذت بخش می کند.

ابزارهای جایگزینی که می توان استفاده کرد Visual Studio Code است که ترکیبی از ویرایشگر کد با ابزار توسعه برای خطایابی دارد.

ابزارهای دیگری که می توان به عنوان ویرایشگر یا ابزاری برای تسهیل در بخشی از کدنویسی استفاده کرد : LINQPad ، Jetbrains Rider، ReSharper، json formatter، Notepad++، Postman ، Adobe Dreamweaver و … .

اجرای برنامه های تحت ای اس پی دات نت چگونه است؟

ای اس پی دات نت

برای اجرای برنامه های تحت ای اس پی دات نت به سرویس دهنده وب(IIS) نیاز است و ماژول های مورد نیاز را بر روی آن نصب می کنیم. IIS یک سرویس ارائه دهنده خدمات وب است. برای نصب IIS می توان آن را از ویژگی های ویندوز فعال کرد.

اگر از برنامه Visual Studio برای اجرای برنامه های ای اس پی دات نت استفاده کنید نیازی به نصب IIS نیست و می توان از IIS Express که همزمان با نصب Visual Studio نصب شده است استفاده کرد.

مدل های برنامه نویسی ای اس پی دات نت چیست؟

ای اس پی دات نت

ASP.NET از چندین مدل برنامه نویسی برای ساختن برنامه های وب پشتیبانی می کند:

✅ ASP.NET Web Forms
✅ ASP.NET MVC
✅ ASP.NET Web Pages
✅ ASP.NET Web API
✅ SignalR

ای اس پی دات نت

پسوند فایل های ای‌اس‌پی‌دات‌نت

در طراحی سایت با استفاده از ASP.NET، فایل های ASP.NET بسته به ترکیبی که دارند، دارای پسوند های مختلفی هستند:

• فایل های ASP کلاسیک دارای پسوند فایل asp. هستند.
• فایل های ASP.NET دارای پسوند فایل aspx. هستند.
• فایل های ASP.NET با ترکیب #Razor C دارای پسوند فایل cshtml. هستند.
• فایل های ASP.NET با ترکیب Razor VB دارای پسوند فایلvbhtml. هستند.

ای اس پی دات نت

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.