انواع دامنه اینترنتی

انواع دامنه اینترنتی

انواع دامنه اینترنتی

معرفی انواع دامنه اینترنتی

انواع دامنه اینترنتی

انواع دامنه اینترنتی : دامنه اینترنتی همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت می شوید مثلا : www.1parche.com  . به طور کلی دامنه اینترنتی سایت، همان نام یا آدرس سایت می باشد که برای دسترسی به وب سایت مورد نظر خود از طریق دامین(Domain)، آن سایت را پیدا میکنیم.

دامنه ها از چند قسمت تشکیل شده اند که این قسمت ها با دات (.) از یک دیگر جدا شده اند مانند دامین www.w3design.ir که www پیشوند دامنه، w3design نام دامنه و .ir پسوند دامنه می باشد.

انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است که می توان آن را از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع و یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند.

اصول انتخاب انواع دامنه اینترنتی

انواع دامنه اینترنتی

دامنه در واقع همان آدرس اینترنتی است که کاربران به کمک آن می توانند وارد وب سایت شما شوند. زمانی که شما تصمیم به راه اندازی سایت در اینترنت می گیرید، در اولین گام باید آدرس اینترنتی خود را ثبت نموده و سپس هاست مناسبی را خریداری نمایید.

همانطور که همه ما کد ملی منحصر بفرد خود را داریم، هر وب سایت نیز باید دامین خاص خود را داشته باشد. به همین دلیل هر یک از این دامنه ها منحصرا می تواند متعلق به یک سایت باشد.

ویژگی های یک دامنه مناسب

انواع دامنه اینترنتی

آشنایی با انواع دامنه اینترنتی سایت ها و انتخاب و ثبت یک مورد مناسب نقش بسیار موثری در موفقیت کسب و کار شما خواهد داشت. به همین دلیل نیز شما باید بتوانید بهترین دامنه ممکن را برای خودتان انتخاب نموده و وب سایت خود را ایجاد نمایید.

برای اینکه بتوانید یک دامین مناسب پیدا کنید، باید یکسری ویژگی ها را در نظر بگیرید که این ویژگی ها عبارتند از :

1️⃣ آدرس دامنه باید ساده باشد. به همین دلیل توصیه می شود که domain تا حد امکان کوتاه بوده و کاراکترهای آن بیشتر از 12 نباشد.

2️⃣ نام دامنه باید به شکلی انتخاب شود که افراد بتوانند به راحتی آن را به خاطر بسپارند و در مواقع نیاز به راحتی آن را به یاد آورند. به همین دلیل سعی کنید از اعداد یا کارکترهای اضافه مانند دش، تکرار یک حرف در دامین و موارد این چنینی استفاده نکنید.

3️⃣ سعی کنید نام دامنه ای که انتخاب می کنید به حوزه فعالیتتان مرتبط باشد. انتخاب دامین غیر مرتبط با فعالیت وب سایت انتخاب چندان مناسبی به نظر نمی رسد.

4️⃣ از پسوندهای رایج استفاده کنید. کاربران به طور معمول آدرس ها را با استفاده از پسوندهای رایج در مرورگر خود وارد می کنند. به همین دلیل سعی کنید از پسوندی استفاده کنید که در مقایسه با بقیه برای کاربران شناس تر باشد.

5️⃣ دقت کنید در ثبت دامنه برخی کاراکترها غیر مجاز هستند پس از درج کاراکترهای غیرمجاز در دامنه خودداری کنید.

قوانین انتخاب انواع دامنه اینترنتی

انواع دامنه اینترنتی

? برای انتخاب دامین قوانینی وجود دارد که در زیر به معرفی این قوانین می پردازیم:

? نام وب سایت می تواند شامل تمام حروف لاتین (a-z) با حرف کوچک باشد

? این نام تمام اعداد از (۰ – ۹) را می تواند شامل شود.

? از (-) می توانید درون نام سایتتان استفاده کنید

? از space یا خط فاصله سفید نمی توانید در نام سایت استفاده کنید.

? نمی تواند شامل نقطه(.) باشد زیرا که هر نقطه به عنوان یک متمایزگر سطح می باشد

? نمی تواند هیچگونه از اشکال از قبیل (%,$,#,@,^,%) را بپذیرد

ساب دامین

دامین ها، دارای زیر دامین هایی به نام SubDomain هستند که می توانند یک یا چند عدد باشند و به این صورت است که نام SubDomain قبل از نام دامین به همراه یک دات اضافه می شود. برای مثال آدرس www.shop.1parche.com را درنظر بگیرید.

در این آدرس shop، زیر دامنه ی دامین 1parche می باشد. با این کار می توان یک وبسایت دیگر با تفاوت کامل نسبت به وب سایت اصلی در زیر دامنه ها بارگذاری کرد. به صورتی که چندین وب سایت با یک هاست در دسترس خواهند بود.

این نکته هم باید توجه کنید که تمامی کیفیت و رتبه دومین اصلی بر روی زیر دامین ها تاثیر می گذارند.

انواع پسوند دامنه سایت

انواع دامنه اینترنتی

1. پسوند com.

انواع دامنه اینترنتی

پسوند دات کام را می توان رایج ترین پسوند میان تمامی پسوندهای دامنه دانست. کام مخفف commercial به معنی تجاری است. به همین خاطر استفاده از com. برای کسانی که قصد دارند تجارت الکترونیک خود را داشته باشند بسیار مناسب است. اکثر شرکت های فعال در سرتاسر جهان از این پسوند برای ساخت دامین خود استفاده می کنند.

2. پسوند int.

این پسوند مخفف کلمه international به معنی بین المللی است. از int. برای ساخت دامین سازمان های بین المللی استفاده می شود.

3. پسوند net.

این پسوند مخفف network به معنای شبکه می باشد. به همین دلیل برای شرکت هایی که در زمینه ارائه خدمات اینترنتی مثل هاست، فروش دامنه و غیره فعالیت می کنند، مناسب می باشد.

انواع دامنه اینترنتی

4. پسوند gov.

پسوند gov. مخفف کلمه government به معنی دولت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه وب سایت های دولتی استفاده می شود.

5. پسوند info.

این پسوند مخفف کلمه Information به معنای اطلاعات است. معمولا سایت هایی که در زمینه اطلاع رسانی درباره حوزه های مختلف فعالیت دارند از این پسوند برای دامنه خود استفاده می کنند.

6. پسوند org.

پسوند org. یکی دیگر از پسوندهای رایج است که مخفف کلمه Organization به معنای سازمان است. معمولا از این پسوند برای دامنه سازمان های خصوصی که فعالیت های آن تجاری نمی باشد، استفاده می شود. معروف ترین سایتی که می توان مثال زد Sanjesh.org است که فعالیتی کاملا غیرتجاری و آموزشی دارد.

انواع دامنه اینترنتی

7.پسوند name

پسوند name را می توان اولین پسوندی دانست که برای اشخاص حقیقی معرفی شده است. کسانی که قصد دارند وب سایتی به نام خود راه اندازی نمایند، می توانند از name برای ساخت دامنه خود استفاده کنند.

8. پسوند edu.

این پسوند مخفف education به معنای کسب دانش است. به همین دلیل نیز برای ایجاد سایت هایی که محتوای آموزشی دارند به کار برده می شود.

9. پسوند mobi

این کلمه مخفف mobile است و برای شرکت هایی که خدمات مربوط به گوشی های تلفن همراه را ارائه می دهند گزینه بسیار مناسبی است.

10. پسوند biz.

biz مخفف business به معنی تجارت است. در نتیجه از این پسوند برای ساخت دامنه سایت های تجاری استفاده می شود.

انواع دامنه اینترنتی

11. پسوند Travel.

travel. به معنای سفر است. به همین دلیل برای شرکت هایی که در زمینه خدمات مسافرتی فعالیت دارند انتخاب مناسبی است.

12. پسوند ws.

این پسوند همانند ir. دامنه ملی یک کشور دیگر به شمار می رود. اما از آنجایی که مخفف آن به کلمه website به معنی وب سایت نیز شباهت دارد، گاها از آن برای ایجاد سایت های مختلف نیز استفاده می شود.

انواع دامنه اینترنتی

13. پسوند tv.

پسوند tv. نیز همانند مورد قبل پسوند دامنه ملی کشور توالو است. اما این پسوند نیز به دلیل شباهتی که به مخفف televesion دارد، برای ایجاد وب سایت های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد.

14. پسوند ac.

ac پسوند ملی مجموعه جزایر آسکنشن است. اما به دلیل شباهتی که به مخفف کلمه academy به معنای تحصیلات عالی دارد، مورد توجه سازمان های آموزشی می باشد.

15. پسوند ir.

این پسوند انحصارا متعلق به دامنه های ایرانی است. کسانی می توانند برای ثبت این دامنه اقدام کنند که به شکل رسمی مقیم کشور ایران هستند. این پسوند به دلیل ایرانی بودن و همچنین رایج بودن به یکی از پسوندهای محبوب برای ثبت انواع دامنه سایت ها تبدیل شده است. ir. انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود.

انواع دامنه اینترنتی

✅ پسوند gov.ir.

از این پسوند برای ساخت نام دامین مراکز دولتی و سایر ارگان های نظام مثل وزارتخانه ها، قوه مقننه یا قوه قضاییه استفاده می شود. درخواست کتبی در سربرگ موسسه متقاضی باید ارائه شود.

✅ پسوند co.ir.

تابحال به این فکر کرده اید که معنی پسوند co چیست؟ کسانی که شرکت خود را ثبت کرده اند و می خواهند پسوند ملی مخصوص به حوز فعالیت خود را داشته باشند، می توانند از co.ir. استفاده نمایند. این پسوند برای ثبت دامنه شرکت های غیردولتی گزینه بسیار مناسبی است. به یاد داشته باشید که برای ثبت این domain باید مجوز دریافتی را ارائه دهید.

✅ پسوند ac.ir.

ac مخفف academy است. به همین دلیل از این پسوند در کنار ir. برای موسسات آموزش عالی که مجوزهای لازم را دریافت کرده اند و به شکل قانونی فعالیت می کنند مناسب است. ارائه کپی مجوز دریافت شده الزامیست.

انواع دامنه اینترنتی

✅ پسوند sch.ir.

استفاده از پسوند sch.ir. برای نام دامنه موسسات آموزشی دارای مجوزهای لازم از وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بسیار مناسب می باشد. ارائه کپی مجوز دریافت شده و همچنین درخواست کتبی در سربرگ موسسه ضروری می باشد.

✅ پسوند org.ir.

org مخفف کلمه organization است. معمولا مراکز علمی یا موسسات آموزشی ثبت شده از پسوند ملی org.ir. برای ثبت دامین خود استفاده می کنند. موسساتی می توانند از این پسوند استفاده نمایند که دولت ایران را به عنوان یکی از اعضای خود داشته باشند. همچنین متقاضیان می بایست کپی روزنامه رسمی موسسه خود را نیز ارائه دهند.

انواع دامنه اینترنتی

✅ پسوند net.ir.

از این پسوند می توان برای ساخت دامنه شرکت هایی که خدمات شبکه یا ISP ارائه می دهند، استفاده نمود. به خاطر داشته باشید که داشتن مجوز ISP برای کار با پسوند net.ir. ضروری است.

✅ پسوند id.ir.

اشخاص حقیقی که تابعیت ایران را دارند، می توانند با ارائه تصویر شناسنامه خود برای ثبت دامنه خود با پسوند id.ir. اقدام نمایند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *